Koniec apríla a začiatok mája je ideálny na výsadbu cibuľovín a hľuznatých rastlín, ktoré budú kvitnúť v lete a počas jesene. Bohato rozkvitnuté rastliny sú však výsledkom pravidelnej starostlivosti a základom úspechu je ich správna výsadba.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- cibule a hľuzy okrasných rastlín
- črepník
- záhradnícky substrát
Náradie:
- záhradnícka lopatka
- záhradnícke nožnice
- meradlo
- pracovné rukavice
- záhradnícke nožnice
- vedro s vodou
- krhla s vodou
- menovky
Náročnosť: **
Čas: 1 hodina
Ľudia: 1
Obdobie: jar
Postup
1. POMÔCKY
Pracovať budeme v záhrade, ideálne za slnečného a bezveterného počasia. Nachystáme si všetko potrebné, hlavne kvalitné cibule a hľuzy.
2. NAMOČENIE
Ak boli hľuzy dlhšie skladované v suchu, pred výsadbou ich namočíme. Na pár hodín ich ponoríme do vedra s vodou a necháme dobre nasiaknuť.
3. ÚPRAVA
Z trsu odstránime poškodené, suché či hnilobou napadnuté hľuzy. Vysádzať budeme len tie zdravé. Niektorí pestovatelia nechávajú len asi štyri zdravé hľuzy.
4. OPATRNOSŤ
Uprostred zdanlivo spiacich hľúz sa často nachádzajú drobné a veľmi krehké ružovkasté klíčky. Nemali by sme ich neopatrnou manipuláciou poškodiť.
5. VÝSADBA
Hľuzy georgín vysádzame do pripravenej jamky s kvalitným kompostom na dne. Do jamy ich voľne uložíme, netlačíme ani trs nerozoberáme.
6. ZNAČKA
Vysádzame tak, aby po zasypaní z pôdy trčal kúsok starej zoschnutej stonky. Miesto výsadby si ešte označíme, aby sme vedeli, či ide o vyššiu alebo nižšiu odrodu.
7. KRINUM
Zaujímavou letnou cibuľovinou je krinum. Vysadiť ju môžeme priamo na záhony alebo do črepníka. Druhá možnosť je lepšia pre praktickejšie prezimovanie.
8. VLOŽENIE
Mohutnú cibuľu opatrne zatlačíme do črepníka, nie veľmi hlboko. Zahrnieme ju substrátom a dôkladne zalejeme. Necháme trčať kúsok starej stonky.
9. ĽALIE
Na záhon môžeme vysadiť aj ľalie. Do pôdy by sa však mali dostať čím skôr. Sadíme ich tak, aby vrstva pôdy nad cibuľou bola rovná dvojnásobku výšky cibule.
10. OZNAČENIE
Miesto výsadby si vždy označíme menovkou, aby sme naň nezabudli. Ľahko sa totiž stane, že kým cibule vyrastú, nabáda nás prázdne miesto na výsadbu trvaliek.
11. GLADIOLY
Vysádzame ich do skupín, pričom medzi jednotlivými hľuzami by mala byť vzdialenosť rovnajúca sa priemeru hľuzy. Je potrebné dodržať hĺbku výsadby 10 cm.
Odborník radí:
Vysadené hľuzy a cibule treba neustále zavlažovať.
Rady pre úspešné pestovanie
Krinum
Nádherne kvitnúca a menej pestovaná exotická cibuľovina. Kvety sú lievikovité biele, ružové, alebo aj viacfarebné. Vyžaduje humózny a neustále mierne vlhký, nie premáčaný substrát, teplé a skôr chránené stanovište. Počas leta treba rastlinu prihnojovať kvalitným viaczložkovým hnojivom. Po odkvitnutí treba odstrániť zvyšky zoschnutých kvetov. Pred príchodom zimy črepník s rastlinou umiestnime do tmavšieho bezmrazového priestoru.
Ľalie
Tieto vďačné záhradné rastliny vynikajú množstvom odrôd. Väčšina ľalií kvitne začiatkom leta. Najkrajšie kvitnú na slnečných miestach s priepustnou a mierne vlhkou pôdou. Miesto, odkiaľ ľalie vyrastajú, by malo byť zatienené. Na jednom mieste ich možno pestovať viacero rokov bez presádzania. Zalievať ich treba ku koreňom – najmä v čase vývoja a počas kvitnutia, nie však na listy.
Gladioly
Vyznačujú sa rovnako obrovským sortimentom. Vyplatí sa ich vysádzať postupne, aby nevykvitli naraz. Od výsadby do vykvitnutia uplynie zhruba 120 dní. Gladioly prosperujú na slnečných, teplejších miestach, v bežnej záhradnej pôde. Neznesú pôdy premokrené, tienisté a príliš veterné miesta. Gladioly sú veľmi náročné na prísun živín, ale odvďačia sa za to krásnymi kvetmi. Po odkvitnutí ich ešte nejaký čas necháme na záhone kvôli dozretiu hľúz, potom ich zazimujeme v suchej pivnici.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím záhradkári. Prosím Vás o radu, ako sa sadia cibuľoviny (mám tulipány, ok…