Ako vysieva v januári známy záhradník? Na tieto úskalia si dajte pozor

Hoci január nie je typický mesiac výsevov, čo-to sa už vysievať nielen môže, ale aj má. Dajte si však pozor na niektoré úskalia, ktoré sú so skorými výsevmi spojené. Známy anglický záhradník Alan Titschmarsh vám prezradí viac.

Skoré výsevy v januári
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Keď sa po Vianociach „vydýchame“, pomyselne sa nám otvára nový rok ako nová kniha. Vonku stále vládne zima a prvé dva mesiace nebudeme vonku nič robiť s pôdou, môžeme už začať plánovať budúcu úrodu. S tým je spojené vhodné načasovanie nákupu semienok, výsevov a predpestovania sadeníc.

Pre niektoré druhy je skoré predpestovanie sadeníc jediná možnosť, ako sa vôbec dostať ku kvetom v prípade okrasných rastlín alebo k úrode v prípade úžitkových.

Z okrasných rastlín sa skorému výsevu potešia mnohé trvalky a z úžitkových teplomilné druhy z trópov a zo subtrópov, ako sú papriky čili a baklažány. Dlhý čas na rast však potrebuje aj buľvový zeler. Tiež niektoré izbové rastliny sa môžu vysievať teraz, pretože dlho klíčia.

Kto je Alan Titschmarsh?

Je známy britský záhradník a propagátor záhradníčenia, spisovateľ a moderátor zameraný na záhrady. Je nositeľom mnohých ocenení.

Pozor na svetlo, teplo a vlhkosť

Veľmi skoré výsevy, kam tie v januári rozhodne patria, majú svoje riziká. Je krátky deň a počas neho je úroveň svetla nízka. Ako sa povie, slnko je „zubaté“. Vysievame zvyčajne v interiéri, kde teplotu vieme regulovať. Keď v januári umiestnime výsevy znútra na okenný parapet, kde máme najviac svetla, i tak budú rastúce sadeničky slabé a vytiahnuté, s čím je spojené aj vyššie riziko padania klíčnych rastlín.

Ešte horšie to môže byť, keď vysievame do vyhrievanej množiteľskej nádoby s vekom, kde sa vnútri udržiava vysoká vzdušná vlhkosť. Vyššia vzdušná vlhkosť je prospešná, ale príliš vysoká vedie skôr k hnilobe a už spomínanému padaniu klíčnych rastlín. I tak však existujú „triky“, ako na to.

Známy britský záhradník Alan Titschmarsh
Známy britský záhradník Alan Titschmarsh Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Buďte trpezlivý a dajte pozor na detaily

Ak ste nadšeným záhradkárom, skorý výsev a možnosť starať sa o rastliny vlastne predlžuje záhradkársku sezónu o niekoľko týždňov. Je však potrebné byť trpezlivý a dávať pozor na detaily.

Na začiatok dobre očistite všetko, čo príde do kontaktu so semienkami – od výsevnej nádoby, lopatiek až po krhličku a rozprašovač, kde mohli z minulej sezóny uľpieť spóry chorôb. Je to dobrý preventívny krok.

Zvoľte vhodný substrát

Veľmi dôležité je zvoliť vhodný substrát, ktorý musí dobre prepúšťať vodu, no zároveň musí byť schopný udržať vlhkosť. Zvoľte taký, ktorý má jemnú štruktúru pre výsev aj drobných semienok.

Populárne sú aj výsevné substráty obohatené o užitočné huby (musia byť od kvalitného výrobcu), čo slúži ako prevencia pred hubovými chorobami. Stačí siahnuť po osvedčenom výsevnom substráte bez húb a pri výseve použiť prípravok s užitočnými hubami.

Vysievajte redšie a pozorne čítajte obaly

Semienka v tomto období vysievajte redšie ako obyčajne, aby sa medzi rastúce rastlinky dostalo čo najviac svetla, ktorého je teraz veľmi málo. Kritický čas pre akúkoľvek sadenicu je od momentu napučiavania semienka až po vytvorenie prvých pravých listov, pretože v tomto štádiu neprežije ani krátke preschnutie, no zároveň jej nerobí dobre ani veľké premokrenie.

Tip

Pri takto skorých výsevoch môže byť dobrým tipom vysiať napríklad len polovicu vrecúška. V prípade, keď sa niečo nepodarí, budeme mať druhú šancu na výsev.

Niektoré semená majú špeciálne požiadavky, preto pozorne čítame obal na osive, kde môže byť uvedené nejaké odporúčanie. Napríklad hrachor má tvrdé semená, ktoré najlepšie vyklíčia, keď ich pre výsevom namočíme na 24 hodín do teplej vody.

To isté platí pre veľké tvrdé semená, aké majú kana alebo strelícia. Muškáty zas potrebujú stálu teplotu, ak kolíše, trvá dlhšie, než vzídu. Pre begónie, petúnie a prvosienky je zas absolútne kľúčový dostatok svetla.

Vysievanie čili papričiek v januári
Výsev semien čili Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Prisvetľujte a vetrajte

Veľmi dobrou pomôckou pre skoré výsevy je zadováženie si špeciálnej lampy, ktorou budete rastliny denne prisvetľovať. Nevystavte výsevy pri nedostatku svetla príliš vysokým teplotám, to totiž zvýši riziko vytiahnutia rastlín.

Nádoby s rastlinami vetrajte, aj za cenu, že unikne trochu tepla. Ak sa vnútro viečka zarosí, raz aj dvakrát denne skondenzovanú vodu utrite.

Kontrolujte každý deň

Výsevy kontrolujte každý deň, aby ste stihli čo najskôr zakročiť, keď sa objavia problémy. Aby semienka vyklíčili, najskôr musia nasiaknuť vlhkosť cez ich vonkajšiu vrstvu. Keď napučiava vnútro, obal praskne a objaví sa „detský“ korienok, nasledovaný výhonkom s dvomi klíčnymi lístkami.

Rast pokračuje prvými pravými listami. Keď sa objavia, mladá rastlinka je už schopná vytvárať vlastnú „energiu“ zo svetla, vzduchu, z vody a zo živín prostredníctvom fotosyntézy.

Galéria k článku

Text: Alan Titchmarsh
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: január | výsevy

Diskusie na tému článku