Pri pestovaní rastlín je veľmi dôležitá estetika a porozumenie potrebám rastlín. Ak k nim pridáme aj dôraz na vizuálnu stránku vytvorených kompozícií, prinesú nám o to väčšiu radosť z tejto záľuby.
Každý z nás má rôznu mieru týchto potrebných predností, ale môžeme sa učiť od druhých, pokročilejších pestovateľov. Je to síce zložitejšie, pretože musíme zapájať cit pre potreby živých rastlín, ale overené kombinácie nemusíme objavovať, stačí sa nimi inšpirovať. Zostáva aj možnosť skúšať vlastné postupy, ak máme pocit, že by mohli byť úspešné.
Zameriame sa na kombinované výsadby v kvetináčoch, pri ktorých využívame rôzne spôsoby rastu a vzrastu druhov rastlín. Áno, zdanlivo jednoduchý nápad – použiť ako podrast pod vysoké rastliny iné s drobnejším vzrastom. Ak využijeme väčšiu kapacitu kvetináča, môžu nám vzniknúť veľmi pôsobivé živé záhradky, ktoré zvýšia pôvab našich pestovacích kútikov.
Rastliny vhodné do kombinovanej výsadby
Ako vysoké – hlavné – rastliny môžu slúžiť väčšie rastliny. Napríklad:
- čínska ruža (Hibiscus rosa-sinensis),
- trpasličí bytový banánovník (Musa cavendish Dwarf),
- šeflery (Schefflera sp.),
- fikusy – rôzne druhy.
Pod ne môžeme kombinovať nenáročnejšie druhy s nízkym vzrastom, ktoré nemajú agresívne korene. Veľmi pekne vyniknú:
- fitónie (Fittonia sp.) – výber z viacerých farebných variantov, ktoré pekne ukážu v kombináciách,
- Hypoestes,
- zelenec (Chlorophytum),
- „rodinné šťastie“ (Soleirolia),
- figovník popínavý (Ficus pumila),
- trsovité druhy peperómií (Peperomia sp.).
Ako sa starať o živú záhradku v kvetináči?
Okrem estetického zladenia musí byť základom dostatočný objem pestovacej nádoby. Môžeme počítať s tým, že hlavné rastliny budú mať tendenciu koreniť v spodných a stredových častiach kvetináča. Podrast by sa mal rozrastať najmä vo vrchných partiách –nadzemnou časťou i koreňmi.
Pri takejto výsadbe sa zvyšujú nároky na výživnosť substrátu. Preto je vhodné pamätať na patričnú podporu hnojivami a dostatočné svetlo pre všetky rastliny. Samozrejmosťou je prihliadať na rovnaké alebo aspoň podobné nároky na vlhkosť či svetlo.
Čo ak si nie sme istí kombináciou druhov?
V prípade, že máme k dispozícii materské rastliny, môžeme najprv posadiť namnožené mladé a menšie sadeničky do nádoby na skúšku. Overíme si tak, ako by v danej kombinácii fungovali. Ak budú výsledky uspokojivé, môžeme výsadbu naplno rozvinúť.
Takýmto spôsobom vlastne napodobňujeme tropické rastlinné spoločenstvá, ktoré sú prirodzené pre väčšinu izbových rastlín. Zvýšime nielen okrasný rozmer našich pestovacích kútikov, ale tiež poskytneme rastlinám dobré podmienky na ich vývoj.
Galéria k článku
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
Video: YouTube/happygreenplants6469
Pekný deň všetkým, poprosila by som Vás o radu ohľadne boja so strapkami na izbo…