Pestovanie rôznych drevín v nádobách je dnes populárne. Často sa však stáva, že drevinám sa v nádobách nedarí. Vplyvom sucha alebo nedostatku svetla im napríklad môže opadať spodné ihličie. Zostáva tak nevzhľadný ministromček. Aj to však môžeme vyriešiť.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- vetvičky ihličnanov a vždyzelených listnáčov
- zapichovacie dekorácie
- šišky
- kôra škorice
- ozdobná vianočná guľa
Náradie:
- záhradnícke nožnice
- nádoba na odpad
- drôt
- krhla s vodou
Pracovný postup
1. POMÔCKY
Nachystáme si všetko potrebné. Pracovať je ideálne v dňoch, keď je vľúdne počasie – nefúka ani nesneží či neprší.
2. OSTRIHANIE
Preschnutý ihličnan najskôr dôkladne prezrieme, prestriháme a očistíme od suchých vetvičiek. Nezabudnime ho tiež zaliať.
3. MAHÓNIA
Najskôr si vytvoríme základ. Použijeme naň trváce vetvičky vždyzeleného kra –
mahónie. Tie jednoducho pozapichujeme do substrátu.
4. CYPRUŠTEK
Nádobu postupne zaplníme ďalšími vetvičkami. Pokračujeme cypruštekom, ktorý má efektné husté, príjemne aromatické vetvičky.
5. DĹŽKA
Vetvičky by mali mať primeranú dĺžku. Nestriháme ich ani veľmi nakrátko, ani nechávame veľmi dlhé – nepôsobilo by to pekne.
6. BOROVICA
Nádobu doplníme vetvičkami rôznych druhov ihličnanov, ktoré pozapichujeme do substrátu. Výsledok bude zaujímavejší. Použiť môžeme aj halúzky borovice čiernej.
7.CEZMÍNA
K zimnému obdobiu neodmysliteľne patrí aj cezmína. Nezabudnime na jej konáriky ani pri príprave tejto zaujímavej dekorácie. Zaujímavé sú panašované kultivary cezmíny.
8. DEKORÁCIA
Sviatočnú náladu podporíme využitím vkusných dekorácií, ideálne v typicky vianočnej farebnosti.
9. ŠIŠKY
Nezabudnime ani na šišky. Takisto patria k tomuto obdobiu. Aby sme ich do kompozície zafixovali, pripevníme ich drôtikom. Pridať môžeme aj kôru voňavej škorice.
10. ZAPICHOVAČKA
Rozhodne však tento aranžmán neprepĺňajme množstvom dekoračných predmetov.
11. UMIESTNENIE
Hotové dielo môžeme umiestniť na dobre viditeľné a chránené miesto. Dajme pozor, aby to neboli miesta, kde by mohla stekať voda.
Odborník radí:
Takýmto spôsobom si môžeme prizdobiť aj iné rastliny, ktoré zostávajú počas zimy vonku. Dôležité je nezakryť ihličnatými chvojkami zdravé časti dreviny.
Dobrá rada
Dreviny v nádobách
Počas zimy môžeme vonku pestovať rôzne druhy zakrpatených ihličnanov a listnáčov. Dôležité je vybrať si druhy, ktoré sú na pestovanie v nádobách vhodné. Nevyhnutná je priestranná nádoba a kvalitný mierne kyslý substrát. Počas dní, keď je slnečno a nemrzne, dreviny zalievame. Nie však tak, aby bola pôda zmáčaná.
Ak sa nám dreviny zdajú nepekné, môžeme si ich teraz prizdobiť a doplniť vkusnými dekoráciami. Takisto aj nastrihanými vetvičkami ihličnanov a vždyzelených listnáčov. Vďačné sú aj konáriky s plodmi či kúsky kôry. Takto budú čiastočne počas zimy chránené aj korene vysadených drevín. Ak chcete, aby vetvičky vydržali dlhšie svieže, občas ich postriekajte vodou z rozprašovača.
Text, realizácia a dizajn: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Date nejake inspiracie na adventne dekoracie z prirodnych materialov? Ja nie som…