Chcem vysadiť čučoriedky do vyvýšeného záhona. Vo vašom článku som však čítal, že sa môžu v koreňovom systéme šíriť choroby.
Bolo by teda vhodné, aby som záhon so šírkou 2,5 m v strede predelil geotextíliou, a tým zabránil šíreniu chorôb? Do spodnej časti záhona chcem dať nastrihané konáre z jabloní a pletivo, aby som zabránil myšiam a krtkom preniknúť do záhona. Je to takto v poriadku?
Choroby v koreňovom systéme sa šíria práve preto, že ľudia čučoriedky prehusťujú, čiže sadia ich príliš natesno k sebe a to ony „nemusia“. Viem, že sadenice sú relatívne malé, no záhradkári zabúdajú na to, že rastliny rastú. Ak sú zasadené v pôde vo veľkej vani, majú v dospelosti s prehľadom vyše 1,5 m. Navyše plytko korenia, a ak sa na seba tlačia, riziko chorôb sa zvyšuje.
Otázka ochrany koreňov geotextíliou je jednoznačná: hubové choroby sa šíria v pôdnom roztoku a ten cez geotextíliu prejde úplne ľahko, keďže substrát pre čučoriedky je vzdušný. V ťažších pôdach prejde takisto, len pomalšie, priesakom. Geotextília teda nie je účinná ochrana proti šíreniu chorôb.
V rámci prevencie však určite fungujú dve veci, a to dostatočná vzdialenosť (cca 80 cm) rastlín od seba a zdravé sadenice. Čo sa týka nastrihaných konárikov, ak nie sú z chorých jabloní a nie sú príliš hrubé, je to v poriadku a pletivo proti hrabošom je v niektorých lokalitách priam nevyhnutnosťou.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, viete prosim čo tejto čučoriedke je? Listy sú čudné, kvety sú normálne a…