Martin Čurda radí: Ako zadržať v záhrade čo najviac vlahy?

Uvažujeme o studni, pretože nemáme na chalupe žiadnu vodu. Aj pitnú si vozíme v bandaske, no na polievanie máme len to málo, čo zachytíme v dvoch sudoch na dažďovú vodu. Dá sa vôbec niečo dopestovať aj v takýchto podmienkach?

Sud na vodu v záhrade

Základom dobrého hospodárenia s vodou v záhrade je jej zadržiavanie v pôde. Či už je to voda zo studne, alebo zrážok, snažte sa ju čo najdlhšie udržať vo svojej záhrade.

Vytvorením vsakovacích jám alebo správnou modeláciou terénu dosiahnete, že voda, ktorá padne na váš pozemok v zrážkach, neodtečie preč dole svahom, ale vsiakne do hlbších vrstiev pôdy.

Využite staré drevo, ktorého máte všade isto dostatok, a zakopte ho do pôdy. Získate tak neviditeľnú podzemnú zásobáreň vody priamo tam, kde to rastliny najviac potrebujú. Keď to funguje v lese, prečo by to nefungovalo u vás v záhrade? Drevo do seba nasiakne vodu ako špongia.

Sud s vodou v záhrade, v pozadí stará vaňa

Okrem toho vytvorte v záhrade šikmé zárezy – akýsi cikcakový žľab. Odtekajúcu vodu zadrží a spomalí, voda bude mať viac času na vsiaknutie do pôdy.

Cesta, ako zvýšiť vododržnosť pôdy, je jej zásobenie humusom. Pôda bohatá na organické čiastočky nielenže poskytuje rastlinám potrebné živiny, ale organický materiál má oveľa väčšiu sorpčnú schopnosť. Pôda zadrží viac vody a ostane dlhšie vlhká.

Možnosťou je i hustejšia výsadba. Málo voľnej, neporastenej plochy a hustá výsadba rastlín, ktoré vytvárajú kompaktný systém, účinne zabraňujú vplyvu slnka na pôdu pod nimi. Pôda je chránená pred tepelnými účinkami slnečného pálenia, takže i pred nadmerným vysušovaním pôdy.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku