Ako založiť živý plot z kontajnerovaných sadeníc? Postupujte podľa týchto osvedčených krokov

Kontajnerované sadenice ponúkajú pestrejšiu ponuku a vyššiu šancu na úspešné ujatie. Ak premýšľate o založení nového živého plotu, ukážeme vám jeho výsadbu z overeného vtáčieho zobu.

Ako založiť živý plot z vtáčieho zobu
Foto: Shutterstock

Počas celého jesenného obdobia máme príležitosť založiť si nový živý plot. Hodia sa na to vždyzelené alebo opadavé listnáče, no neskoršie jesenné obdobie je ideálne najmä pre výsadbu opadavých listnáčov. Rozhodnúť sa môžeme pre voľnokorenné sadenice alebo kontajnerované. Tie voľnokorenné sú síce lacnejšie, no ujímajú sa pomalšie a ich ponuka býva obmedzená na maximálne dva-tri druhy. Okrem toho tieto dreviny musíme pred výsadbou pripraviť, čo zahŕňa zastrihnutie koreňov aj nadzemnej časti.

Ponuka kontajnerovaných sadeníc, teda kríkov, ktoré majú kompaktný koreňový bal, býva, naopak, pestrejšia. Zaplatíme síce za ne o niečo viac, no šanca, že sa ujmú, je vysoká. Tieto dreviny už nevyžadujú špeciálnu predvýsadbovú prípravu a pri výsadbe sa s nimi lepšie pracuje. Sadiť ich môžeme dovtedy, kým nie je úplne zamrznutá pôda.

K opadavým listnáčom, ktoré sú osvedčené na založenia živého plota, patrí vtáčí zob. Rozhodnúť sa môžeme pre vtáčí zob obyčajný (Ligustrum vulgare) alebo vtáčí zob vajcolistý (Ligustrum ovalifolium). V sortimente nájdeme opadavé, poloopadavé a aj panašované formy. Vtáčí zob prosperuje na slnečnom mieste aj v polotieni, žiada priepustnú a výživnú pôdu. Výborne znáša tvarovanie a vďaka tomu si z neho pomerne rýchlo vytvoríme husté živé ploty.

Krok za krokom: Výsadba živého plota z vtáčieho zobu

1. Odburiníme a skypríme miesto na výsadbu

Miesto, kde sme sa rozhodli založiť živý plot, najskôr dôkladne zbavíme všetkej buriny. Pôdu dôkladne skypríme a zapracujeme do nej vyzretý a preosiaty kompost.

Príprava pôdy na výsadbu živého plota
Foto: Miro Pochyba

2. Pripravíme si výsadbové jamy

Sadenice vtáčieho zobu budeme vysádzať do vzdialenosti 30 – 50 cm od seba. Najskôr si však pripravíme výsadbové jamy. Dobrou pomôckou je natiahnutý špagát.

Príprava výsadbových jám
Foto: Miro Pochyba

3. Vysádzame sadenice

Kríky asi dve hodiny pred výsadbou výdatne zalejeme. Vysádzame ich s neporušeným koreňovým balom do jamy naplnenej vodou a o niečo hlbšie než rástli v plastovom kontajneri.

Vysádzanie sadeníc vtáčieho zobu
Foto: Miro Pochyba

4. Skrátime dlhé výhonky

Korene dôkladne zasypeme zeminou, použiť môžeme aj mykorízne huby. Zeminu okolo jednotlivých kríkov utlačíme a nakoniec mierne skrátime všetky dlhé výhonky.

Skrátenie dlhých výhonkov vtáčieho zobu po výsadbe
Foto: Miro Pochyba

Galéria k článku

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku