Ako zazimovať altánok?

Záhradný altánok je v mnohých záhradách obľúbeným miestom odpočinku. Dokáže nám slúžiť podstatnú časť roka, či už je to pri prvých jarných lúčoch, alebo pri posledných príjemných jesenných dňoch s plusovými teplotami. Cez leto nás ochráni pred ostrým slnkom či vytvára pre nás útočisko pred vetrom vždy, keď treba.

Zazimovanie altánku v záhrade
Foto: Zanada

Záhradný altánok je vnímaný aj ako estetický doplnok vonkajšieho priestoru domova a práve preto, by sme nemali zabúdať ani na jeho starostlivosť. Pomaly sa k nám blížia zimné mesiace a altánok potrebuje naše šikovné ruky. Potrebujeme ho pripraviť na mínusové teploty a vrstvu snehu počas niekoľkých mesiacov.

Či altánok potrebuje starostlivosť aj skôr ako pred zimou, zistíte podľa týchto ukazovateľov:

  • vyblednutie drevenej plochy,
  • strata lesku drevených častí,
  • olupovanie lakovaných miest altánku,
  • praskliny po dĺžke vlákien na doskách,
  • škáry v spojoch.

Pomocou pravidelnej starostlivosti si uľahčíte prácu aj pri zazimovaní altánku, ale výrazne tak dopomôžete k jeho dlhej životnosti. Veď každá drevená stavba má obmedzenú životnosť a záhradný altánok nie je výnimkou.

Práve mesiace október a november sú dôležité pre posezónnu údržbu záhradného altánku. Dávajte však pozor. Nevykonávajte údržbu počas daždivých dní.

Zazimovanie prenosného altánku nie je až taký problém. Ale ako na zazimovanie dreveného altánku, ktorý je v záhrade natrvalo? Zazimovanie takéhoto typu altánku si môžeme rozdeliť do niekoľkých krokov, ktoré je dobré dodržiavať v nasledujúcom poradí:

  1. odneste z altánku všetky veci,
  2. poriadne poupratujte,
  3. opravte potrebné,
  4. lakovanie, impregnácia, lazúr a či vosk,
  5. zakryte altánok.
Záhradný altánok
Foto: Zanada

1. Odneste z altánku všetky veci

Počas roku sa nám v záhradnom altánku môže nakopiť veľa užitočných či menej užitočných vecí. Na konci sezóny si treba spraviť prehľad o tom, čo chcete z daných vecí zachovať, a čo naopak nie. Altánok je dobré komplet vyprázdniť a všetky veci, ktoré máte záujem využívať aj počas nasledujúcej sezóny odložiť na miesto, kde budú chránené pred poveternostnými vplyvmi. Nesvedčí im totiž to mráz, vietor a sneh, ktoré sú typické pre zimné mesiace. Môžete na uskladnenie využiť garáž alebo pivnicu. Dávajte si pozor aj na uskladnenie týchto vecí, pretože každý materiál si vyžaduje iné zazimovanie a skladovanie. Ak zazimovávate záhradný nábytok, iný prístup si vyžaduje drevo a iný naopak umelý ratan.

Ak necháte altánok počas zimy prázdny zabezpečíte si tak jeho kvalitné zazimovanie.

2. Poriadne poupratujte

Samozrejme sa pred zazimovaním altánku nezaobídeme bez vyčistenia celého jeho povrchu. Dlážku určite dôkladne pozametajte. Následne je dobré ju aj vyčistiť čistiacim prostriedkom, ktorý je určený na daný povrch. Ak máte v altánku krb nezabudnite taktiež na jeho vyprázdnenie a očistenie. Najproblematickejšia sa môže zdať plocha pod strechou, ktorá môže byť plná nečistôt, plesní, pavučín či iného hmyzu. Tieto plochy a prípade štrbiny vyčistite dôkladne, aby sa tam nevytvorili rozsiahle plesne a cez zimu neusídlili rôzny škodcovia.

3. Opravte potrebné

Altánok by ste mali podrobiť dôkladnému prezretiu zvnútra aj zvonka. Dolaďte uvoľnené skrutky, ak ste našli poškodenia opravte ich. Je veľký predpoklad, že altánok na konci sezóny bude potrebovať prebrúsiť a prelakovať. Altánok máte už vyčistený, takže môžete pristúpiť k obrúseniu dreveného povrchu brúsnym papierom alebo brúsnou hubkou. Nemusíte obrusovať celý altánok pokiaľ je drevený. Nájdite najproblematickejšie miesta záhradného altánku, a tým venujte svoju starostlivosť.

Pozor však ak pred brúsením nájdete miesta s prasklinami alebo škárami, treba na ne použiť tmel na drevo. Následne až po jeho zaschnutí pristúpiť k obrusovaniu drevených povrchov.

4. Lakovanie, impregnácia, lazúr a či vosk?

Na výber máte z viacerých možností ošetrenia dreveného povrchu záhradného altánku:

Lakovanie chráni drevo pred škrabancami či voči vode. Na trhu dokážete kúpiť rôzne laky s rôznymi vlastnosťami. Populárne sú najmä laky riediteľné vodou, pretože predstavujú ekologickejšiu variantu lakov. Obľúbené sú taktiež univerzálne laky, ktoré sa môžu použiť aj ako vrchný lak dreva. Bezfarebné laky sa vo všeobecnosti neodporúčajú na tunajšie prírodné podmienky. Je to z dôvodu, že slnečné žiarenie škodí vždy viac altánkom natretými svetlými farbami, než tým s tmavšou povrchovou farbou.

Impregnácia je náter, ktorý sa dostáva hlboko do dreva, a tak chráni drevo pred jeho poškodením.

Lazúra nie je impregnácia. Je to vrstva farby, ktorá vzniká viacerými vrstvami. Lazúra zanecháva viditeľnú štruktúru dreva a drevu umožňuje stále dýchať. Drevo ochraňuje pred hnilobou, plesňami, ale aj mechanickým poškodením.

Voskovanie sa využíva ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Vosk kúpite buď v tekutom stave alebo ako pastu či tyčinku. Môžete zakúpiť bezfarebný vosk, a tak nechať vyniknúť prírodnému sfarbeniu dreva, alebo môžete zakúpiť farebné vosky. Voskovanie poskytuje ochranu pred mechanickými poškodeniami. Nanáša sa ako posledná vrchná vrstva.

5. Zakryte altánok

Ako posledné vás čaká zakrytie záhradného altánku vinylovou plachtouVinylové plachý sú priamo určené na ochranu altánku či záhradného nábytku. Postará sa o dostatočnú ochranu altánku pred snehom, vodou, vetrom či škodcami.

Na záver by bolo dobré len dodať, že veľké percento zákazníkov sa o svoje altánky stará, až keď je veľmi viditeľné znečistenie alebo poškodenie. Pravidelnú údržbu zanedbávajú, a to vedie k situáciám, kedy je náprava náročná a drahá. Preto je lepšie k starostlivosti naozaj pristupovať systematicky a kvalitné zazimovanie taktiež nepodceňovať.

Zdroj: PR článok Zanada

Diskusie na tému článku