Ako zvládnuť pestovanie kandíka? Táto luxusná jarná cibuľovina vynikne v tienistej záhrade

V sortimente menej známych okrasných cibuľovín nájdeme aj mnohé unikátnosti, ktoré stoja za viac pozornosti. Patrí k nim aj kandík, drobná, no v čase kvitnutia neprehliadnuteľná rastlina s luxusne pôsobiacimi kvetmi. Kde sa uplatní a ako ju pestovať?

Pestovanie kandíka psí zub
V čase kvitnutia je kandík neprehliadnuteľná rastlina s luxusne pôsobiacimi kvetmi. Foto: Shutterstock

Kandíky (Erythronium) rastú takmer po celom svete a je ich dokonca niekoľko druhov. U nás je známy najmä kandík psí zub (Erythronium dnes-candis). Názov tejto rastliny, ktorá sa na Slovensku vyskytuje na niektorých miestach aj vo voľnej prírode, je podľa niektorých zdrojov odvodený od nevšedného tvaru cibule. Tá môže pri troche predstavivosti pripomínať psí zub.

Cibuľa je biela, podlhovastá a typické je pre ňu aj to, že intenzívne tvorí podcibuľky. Vďaka tomu sa rastlina dobre rozširuje. V prírode rastúci kandík je síce chránenou rastlinou, no v predajniach s potrebami do záhrady alebo v špecializovaných eshopoch s cibuľovinami môžeme na jeseň cibule tejto rastliny nájsť. Po kúpe ich však treba čo najskôr vysadiť, pretože rýchlo vysychajú. Rozhodnúť sa môžeme pre výsadbu do voľnej pôdy alebo kvetináčov. Nie všade sa však tejto málo rozšírenej kráske bude dobre dariť. A dokonca ani správny výber miesta nemusí zaručiť každoročné kvitnutie.

Krásne kvety aj listy kandíka

Kandík psí zub sa pestuje predovšetkým pre kvety, ktoré sú najčastejšie ružové až takmer červenkasté. Kvety ovísajú a nachádzajúce sa jednotlivo na dlhších bezlistých stopkách. Zaujímavé sú však aj listy. Obvykle ide o dva protistojné a podlhovasté listy modrozelenej farby s nápadnými škvrnami.

V bežne dostupnom sortimente však nájdeme aj kandíky, ktoré sa od tohto popisu odlišujú. Príkladom je u nás dostupná pozoruhodná odroda ‘Pagoda’, ktorá sa vyznačuje sýtozelenými a sviežimi listami a najmä množstvom žltých kvetov.

Kandíky sú vysoké asi 15 cm a rozkvitajú na jar,  v marci až apríli. Už pri ich výsadbe nesmieme zabudnúť na jednu dôležitosť  – viac ako jedna rastlinka vynikne skupina niekoľkých. Skupiny tejto rastliny môžu byť väčšie aj menšie.

Ružové kvety a nápadné modrozelené listy kandíka
Okrem kvetov sú zaujímavé aj listy modrozelenej farby s nápadnými škvrnami. Foto: Shutterstock

Slnko mu neprospieva

V čase kvitnutia je kandík prekrásny, neskôr však zaťahuje do pôdy. Oceniteľné na tejto rastline je aj to, že ak má ideálne podmienky, zvykne sa rýchlo rozrásť a vytvoriť pekný trs až súvislejší porast. Nie všade však prosperuje. V mnohých záhradách po vysadení skôr živorí, až sa napokon úplne stratí. Vyhovujú mu polotienisté a tienisté stanovištia s hlbokou, výživnou, dobre priepustnou, skôr mierne vlhkou a nekyprenou pôdou.

Cibule sadíme na jeseň a do hĺbky približne 6 až 10 cm. Ak nestihneme jesennú výsadbu cibúľ, na jar si môžeme kúpiť predpestované rastliny, najmä žlto kvitnúcu odrodu ‘Pagoda’. Na špecializovaných výstavách skalničiek však dostaneme aj iné, menej známe druhy.

Žltý kandík psí zub v záhrade
Ak má kandík ideálne podmienky, zvykne sa rýchlo rozrásť a vytvoriť pekný trs až súvislejší porast. Foto: Shutterstock

Kde kandík pestovať?

Kandíky sa uplatnia v skalkách, múrikoch, v skupinách s jarnými cibuľovinami a hľuznatými rastlinami, pred kvitnúcimi krami a pri jazierkach, v prírodných aj vidieckych záhradách. Viac im vyhovujú chladnejšie lokality. Pestovanie nie je zložité, predpokladom úspechu je zvoliť správne stanovište a vyhnúť sa výberu stanovíšť so suchšou či kamenistou pôdou.

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku