Martin Čurda radí: Aký oporný múrik zvoliť, aby zvládol ochrániť pozemok pred stekajúcou vodou

Za záhradnou chatou máme príkry svah až do lesa. Na jeseň, ale hlavne počas jarných mesiacov sa z lúky pod lesom rinie voda a steká až k chatke. Manžel chce vybetónovať oporný múr vysoký jeden meter, aby prípadná voda vždy chatku obtiekla. Existuje aj iné riešenie, pri ktorom netreba betónovať?

Oporný múrik
Foto: Martin Čurda

Betónový oporný múr, ktorý má dostatočnú drenáž a pevnosť na to, aby prebytočnú vodu odviedol po celej svojej dĺžke, je asi to najlepšie riešenie. Ak sa však chcete vyhnúť mohutným betónovým základom a ak prívalová voda nie je veľmi masívna, môžete si za chatkou vybudovať dva stupne ochrany v podobe lôžka z makadamu a suchého kamenného múrika. Predovšetkým vytvorte dostatočne široký chodníček od steny chaty – napríklad z prefabrikovanej dlažby ukladanej nasucho do makadamového lôžka.

Samozrejmosťou je izolácia lôžka od základu chatky. Pod úrovňou lôžka na chodník vytvorte masívnejší základ z makadamu na suchý múrik. Potom vybudujte múrik z lomového kameňa tak, že budete na seba kamene ukladať čo najviac „previazané“ s miernym záklonom do svahu. Priebežne zozadu kamenný múrik zasýpajte makadamom, aby ste v priereze vytvorili súvislú vrstvu zhora až nadol, ktorá bude priepustná pre stekajúcu vodu. Nemusíte nič lepiť ani betónovať.

Suchý múrik môžete takto „vyhnať“ až do výšky jeden meter, ak dodržíte preväzovanie skál a záklon múrika. Je veľmi dobré si pritom kamene navyberať v kamenárstve osobne. Mali by mať totiž aspoň dve až tri plochy pravidelné a rovné, aby sa lepšie ukladali a aby mali aj lepšiu stabilitu. Ideálne, ak skladáte múrik z lomového kameňa, ktorý má tvar prirodzených pravidelných blokov. Vhodný je vápenec, žula či hrubý andezit, sčasti aj pieskovec. Naopak, ťažšie sa vám bude skladať múrik napríklad z bridlice.

Výhodou takéhoto suchého múrika je aj to, že na rozdiel od betónového nehrozia žiadne pukliny. Ak aj nejaká časť povolí, ľahko sa dá opraviť a opäť bez potreby betónovania. Ideálne, ak nad múrikom ešte aj vysadíte nejaké rastliny. Vegetačný pás tak môže byť úplne prvou a v celkovom súčte už treťou líniou ochrany chaty pred prívalovou vodou.

Nech sa však rozhodnete pre akékoľvek riešenie, vždy je kľúčová dostatočná drenáž a stabilita múru, kvôli ktorej by mal mať múr ťažisko vychýlené smerom do svahu.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text a foto: Ing. Martin Čurda
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie