Akým vždyzeleným krom možno nahradiť živý plot zo smreka?

Chceme nahradiť 17-ročný živý plot zo smreka niečím stálozeleným do výšky 1,5 až 2 m. 

Tis ako živý plot
Z tisu možno vytvoriť hustý a kompaktný živý plot. Foto: Shutterstock

Vhodných rastlín je niekoľko. Jednou z nich je vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus). V chladnejších oblastiach sa dobre darí kultivarom ‘Novita’ či ‘Etna’, ktoré sú nižšie a užšie, nenáročné na pestovanie a dobre znášajú aj prípadný rez. Sú atraktívne listami aj kvitnutím.

Ďalšou možnosťou sú na údržbu nenáročné tisy. Vhodné sú tis prostredný (Taxus media) kultivar ‘Hillii’ s kužeľovitým tvarom a so šírkou cca 3 m, mimoriadne atraktívny, stĺpovito a pomaly rastúci je tis obyčajný (Taxus baccata) kultivar ‘Fastiagiata Aurea’ s mladými výhonkami žltej farby alebo kultivar ‘David’ dorastajúci do výšky 3 m a šírky 1 m.

V poslednom období sú pre svoje celoročné sfarbenie mimoriadne obľúbené červienky (Photinia). Dobre znášajú rez a darí sa im takmer v každej pôde.

Z cezmín sa na živé ploty hodí Ilex crenata kultivar ‘Fastigiata’ dorastajúci do výšky 2 – 3 m a šírky 0,5 – 0,7 m. Nemá tŕne a dobre sa mu darí takmer vo všetkých oblastiach i pôdach okrem vápenatej. Znesie i suchšie oblasti. Rastie stĺpovito, a tak rez nie je potrebný.

Ďalšou možnosťou je poloopadavý vtáčí zob vajcolistý (Ligustrum ovalifolium), ktorý však vyžaduje častejší rez. Užšie rastúcou drevinou je i tuja západná (Thuja occidentalis) kultivar ‘Smaragd’, ktorý budete po čase musieť strihať na vami požadovanú výšku.

Neodporúčam postupnú výsadbu, vtedy sa totiž môže stať, že živý plot bude nekompaktný a nerovnomerný. Každý z uvedených kultivarov má odporúčaný rozstup pri sadení do živého plota, ten je potrebné dodržať.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing.Jarmila Králová, PhD, Arborétum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku