Alamanda prečisťujúca: Menej známa, ale efektná rastlina

Alamanda patrí k najrozšírenejším dekoratívnym rastlinám v trópoch. Napriek tomu ju môžeme pestovať aj u nás.

Alamanda
Foto: Shutterstock

Svoj názov dostala podľa švajčiarskeho botanika z konca 18. storočia Fredericha Allamanda a v domovských podmienkach môže vyrásť až do výšky 15 metrov. Zoznámte sa s alamandou prečisťujúcou, málo známou okrasnou rastlinou.

Nároky na pestovanie

Alamanda je trvalka s výraznými žltými kvetmi a lesklými listami. V črepníku dosahuje výšku 2 až 2,5 metra. Nemá rada náhle a časté zmeny teplôt, ktoré jej spôsobujú opadanie listov. Dobre prosperuje na slnečnom a vzdušnom mieste, pokojne aj na okne. Môžeme ju pestovať v črepníku v interiéri aj exteriéri, ale aj priamo zasadiť do pôdy. V tomto prípade je potrebné ju zazimovať, pretože mráz neznáša dobre.

Pestujeme ju v jednotnom substráte a počas obdobia intenzívneho rastu jej raz do týždňa doprajeme hnojivovú zálievku s vyrovnaným pomerom živín. Substrát udržujeme neustále vlhký, nenecháme ho vyschnúť. Nemá rada alkalické a presolené pôdy.

Kvitne približne od mája do novembra a práve počas kvitnutia potrebuje veľa vody. Polievame ju každý deň a ocení aj vonkajšie hydratovanie pomocou vody z rozprašovača. To nikdy nerobíme studenou, ale vlažnou, najlepšie odstátou vodou. Počas zimy majú staršie alamandy takzvané obdobie vegetačného pokoja, počas ktorého rastline znížime zálievku a nehnojíme ju.

Alamanda kvety
Foto: Shutterstock

Rozmnožiť sa dá pomocou odrezkov

Začiatkom jari jej ostriháme staršie a suché výhonky, aby rastlina zregenerovala a vypustila mladé výhonky pre viac kvetov. Odrezky, ktoré pri strihaní získame, môžeme použiť na rozmnoženie. Zasadíme ich do črepníka a prikryjeme plastovým krytom dovtedy, kým odrezky nevytvoria korene. Teplota pod krytom by nemala presahovať 28°C. Vhodné obdobie na rozmnožovanie alamandy je od februára do marca. Na urýchlenie zakoreňovania môžeme použiť práškové stimulátory.

Tipy pri pestovaní alamandy

Jednou z častých chýb je presádzanie do príliš veľkých črepníkov, pretože v nich rastliny síce bujne rastú, ale menej kvitnú. Preto na pestovanie alamandy používajme primerane veľké črepníky.

Ďalším užitočným tipom je nedávať substrát až po samý okraj črepníka, nakoľko rastlina potrebuje najmä v lete naozaj intenzívnu zálievku. Odvďačí sa nám vysokou odolnosťou voči vysokým teplotám.

Povädnuté listy a kvety sú prejavom nedostatku vody. Rastlinu prebudíme k životu, ak ju vložíme do nádoby alebo vedra s vodou dovtedy, kým na hladinu začnú vystupovať vzduchové bubliny.

Keďže alamanda je popínavá rastlina, môže nám skrášliť aj okolie plotov, zimné záhrady, skleníky alebo okrasné mreže a brány. Vo svojich prirodzených domovských podmienkach rastie v okolí riek, na otvorených, slnečných plochách s dostatočnými zrážkami a trvalo vlhkou pôdou. Dokonca zdobí okraje ciest a rôzne skládky.

Alamanda
Foto: Shutterstock

Jedovatá a zároveň liečivá

Výťažky z alamandy sa využívajú aj vo farmácii, pretože má antibakteriálne a antileukemické účinky a to aj napriek tomu, že je celá jedovatá. Preto by sme pri jej výsadbe mali dobre zvážiť, kam ju umiestnime, aby s ňou neprišli do kontaktu malé deti a domáce zvieratá. Jej konzumácia dráždi tráviaci trakt, vyvoláva hnačku a kŕče v bruchu. Okrem toho pri poranení rastliny z nej vyteká mliečna tekutina, ktorá môže pri kontakte s pokožkou spôsobiť svrbenie a pľuzgiere.

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie