Jednou z najznámejších „ženských“ rastlín je odpradávna alchemilka žltozelená. Poznajú ju ženy, ktoré trpia bolestivou menštruáciou, neplodnosťou, tehotné ženy, i ženy v klimaktériu.
Upravuje nepravidelnú menštruáciu, lieči výtoky a zápaly ženských orgánov.
Nebeská rosa
Ľudový názov alchemilky, plášť Panny Márie alebo Nebeská rosa, vychádza z tvaru listov, ktorý pripomína rozprestretý plášť a z kvapôčiek „rosy“, ktoré ostávajú na listoch aj počas suchých slnečných dní. Nie je to skutočná rosa, sú to výlučky rastliny, ktoré sa zachytávajú na vnútornej strane listov. Kedysi sa verilo, že žena, ktorá si potrie tvár touto „rosou“ bude taká krásna, že jej žiaden mládenec neodolá.
Alchemilka tiež pomáha pri stavoch nervozity a psychického napätia. Môžeme ju kombinovať s valeriánou, ľubovníkom, medovkou, levanduľou.
Pripravte si čaj na bolestivú menštruáciu i uľahčenie pôrodu
Na bolestivú menštruáciu je vhodný tento čaj: 5 dielov alchemilky, 4 diely rebríčka, 3 diely archangeliky, 3 diely rozmarínu. 1 polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 200 ml vriacej vody, 10 minút lúhujeme, precedíme, pijeme 3 x denne.
Čaj s alchemilkou na uľahčenie pôrodu: rovnaké diely alchemilky, malinových listov.
Masť z alchemilky
Môžeme si pripraviť aj masť: 40 g alchemilky, 30 g rozmarínu, 20 g paliny obyčajnej, 20 g rebríčka. Vo vodnom kúpeli zohrejeme 250 ml olivového oleja, 30 g včelieho vosku. Rastliny vložíme do oleja, povaríme 30 minút. Necháme odstáť do druhého dňa. Potom znova zohrejeme olej s rastlinami, precedíme cez plátno do téglikov. Natierame oblasť podbruška a krížov.
Kedy zbierať alchemilku?
Alchemilku môžeme zbierať počas celého leta. Zbierame vňať, sušíme v tenkých vrstvách. Vysušenú rastlinu môžeme použiť aj do vydymovacích zmesí na harmonizáciu ženskej energie, uvoľnenie napätia a nervozity.
Text: Iveta Henzelyová, www.bylinkovaskola.sk
Foto: isifa/Shutterstock
Da sa pestovat alchemilka v kvetinaci? Je to jednorocka, ci? Nevyznam sa :-(