Alstroemerie nemusíte kupovať! Vypestujte si ich sami – v záhrade aj v kvetináči

Alstroemerie, ľudovo nazývané ako peruánske ľalie, patria k najtrvácnejším rezaným kvetom, no do obchodov sa väčšinou dovážajú. Pritom si ich môžeme ľahko vypestovať aj v záhrade. Ako na to?

Alstroemeria alebo ľudovo peruánska ľalia
Alstroemerie poznáme aj pod ľudovým názvom peruánske ľalie. Foto: Shutterstock

Hľuzy alstroemerií sú dnes bežne zastúpené v jarných ponukách záhradníctiev a hobbymarketov, dokonca aj vo viacerých odrodách. Ponúkajú ich aj špecializované e-shopy. Najlepším obdobím na ich výsadbu sú jarné mesiace, apríl až začiatok mája.

V exteriéri rastlina ocení slnečné alebo polotienisté miesto, najlepšie ak bude chránená pred vetrom. Ulahodíme jej priepustnou a výživnou pôdou. Pri pestovaní v záhradách sa osvedčuje pôda s mierne kyslou reakciou. Nemala by byť však zmáčaná ani štrkovitá či príliš rýchlo vysychajúca.

Ako na jar sadiť alstroemerie

Pri výsadbe postupujeme opatrne, podzemky tejto rastliny sú krehké a žiadajú hlbšiu výsadbu (20 až 25 cm) kvôli lepšiemu zastabilizovaniu dospelej rastliny. Už pri výsadbe počítajme s tým, že hoci sa uvádza, že rastlina toleruje pokles teploty na -15 °C, lepšie ju bude pestovať ako prenosnú. To značí, že pred príchodom mrazov hľuzy opatrne vyberieme z pôdy a správne zazimujeme v tmavej a vlhkej pivnici s teplotou do 10 °C. Na zimu nadzemná časť rastliny odumiera, môžeme ju preto bez obáv odrezať.

Prednosťou alstroemerií je, že ak si hľuzy vysadíme na jar a o vyrastajúcu rastlinu sa vhodne postaráme, už v roku výsadby nás poteší peknými kvetmi. Tých bude viac, ak rastline doprajeme nielen dostatok vlahy, ale aj živín. Ideálne na prihnojovanie sú hnojivá s postupným uvoľňovaním živín alebo tie, ktoré sú určené pre cibuľoviny. Prihnojovať môžeme začať už po vyrastení nadzemnej časti a pokračovať aj v období kvitnutia až do konca leta.

V teplejších lokalitách môžu zostať hľuzy tejto šarmantnej krásky v pôde, ak ide o chránené miesto, povrch pôdy bude ale lepšie zasypať hrubšou vrstvou lístia. Ukážková rastlina tvorí husto olistené a kompaktné trsy, listy má sviežo zelené a špicaté, niektoré odrody aj s bledými okrajmi.

Výsadba a pestovanie alstroemerií
Ak hľuzy vysadíme na jar a doprajeme jej vhodnú starostlivosť, už v roku výsadby nás poteší kvetmi. Foto: Shutterstock

Pestovanie v kvetináči je ďalšia možnosť

Ďalšou možnosťou, ak nechceme riskovať výsadbu do voľnej pôdy, je pestovanie v kvetináči. Aj v takomto prípade je dôležité hľuzy alstroemérií vysadiť približne v apríli.

Kvetináč musí byť priestrannejší, nie príliš malý a vždy s drenážnym otvorom na dne. Predtým, než ho naplníme substrátom na pestovanie balkónových rastlín, dáme na dno vyššiu vrstvu keramzitu (prípadne štrku), čím zabránime hromadeniu nadbytočnej vlahy v okolí koreňov.

Pestovanie alstroemerie v kvetináči
Ak nechceme riskovať výsadbu do voľnej pôdy, môžeme skúsiť pestovanie v kvetináči. Foto: Shutterstock

Nádoby s vysadenými hľuzami potom už len sústredíme do svetlého a teplejšieho priestor, do exteriéru ich môžeme premiestniť zhruba v polovici mája. Zostať tu môžu až do jesene, potom kvetináče prenesieme na vhodné interiérové zimovisko.

Starostlivosť je rovnaká ako pri pestovaní vo voľnej pôde, no dôležité je dbať na to, aby substrát v kvetináči pred každou zálievkou trochu preschol. Alstroemerie sa rozmnožujú delením rozrastenejších trsov (hľúz) skoro na jar.

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie