Angínovník čínsky: Uľaví zapálenému hrdlu, no odvďačí sa aj unikátnymi kvetmi

Angínovník čínsky (Iris domestica) je netradičná okrasná rastlina s výraznými oranžovými kvetmi. Vedeli ste však, že sa pestuje nielen na skrášlenie domácich priestorov, no zároveň patrí medzi liečivé rastliny a poslúži ako prvá pomoc pri bolestiach hrdla?

Angínovník čínsky: Uľaví zapálenému hrdlu, no odvďačí sa aj unikátnymi kvetmi

Leopardia ľalia si našla cestu zo severnej Číny až do našich končín

Pokiaľ sa v súvislosti s pojmom angínovník stretnete s rôznymi názvami, je vysoko pravdepodobné, že ide stále o tú istú rastlinu. Angínovník čínsky, prezývaný aj Leopardia ľalia, bol v minulosti nazývaný Belamcanda Chinensis, no od roku 2005, na základe analýzy DNA, bol preradený do rodu Iris ako Iris Domestica. Ide o okrasnú rastlinu, ktorá dosahuje výšku 50 až 120 cm. Má výrazné kvety so vzorom ornamentov, ktoré pripomínajú škvrny, vďaka čomu sa zaužívalo označenie tygria či leopardia ľalia.

V tradičnej čínskej medicíne má angínovník čínsky stabilné miesto. Používa sa najmä na ochorenia obličiek a pečene. Angínovník využívajú aj na zníženie horúčky, uvoľnenie hlienu, bolesť hrdla a na rôznorodé zápaly v tele.

Angínovník

Listy angínovníka potláčajú zápal a uľavia od bolesti hrdla, stačí ich iba požuť

Listy angínovníka majú silné antiseptické účinky a potláčajú zápal. Uľavia od škriabania a bolesti v hrdle. Sú účinné nielen v začiatkoch ochorenia, ale aj pri rozvinutej angíne. Ideálne užívanie angínovníka je vo forme kloktadla. Čerstvé listy sa však môžu aj požuvať. Na žuvanie sú vhodné najmä končeky mladých listov. Pozor však na riziko alergie! Citliví jedinci môžu na angínovník nevhodne reagovať opuchom dýchacích ciest.

Odporúča sa žuvať kúsok listu (cca 3 cm denne) nanajvýš po dobu 30 sekúnd, maximálne však 6 x denne, po požutí vždy vypľuť. Dávkovanie si treba ustriehnuť, vo väčšom množstve môže pôsobiť toxicky. Hodinu po požutí sa neodporúča piť a jesť. Nezľaknite sa ani ostrej chute, angínovník nie je žiadna kulinárska lahôdka a možno vás prekvapí pálivou a štipľavou silou. Uľaví sa vám však okamžite, účinok angínovníka sa dá prirovnať k použitiu znecitlivejúceho spreja alebo antiseptickej tabletky na cmúľanie. Vhodné je aj preventívne užívanie v zimnom období raz denne.

Angínovník

Pripravte si účinné kloktadlo z angínovníka čínskeho. Pomôže nielen na hrdlo, ale i na afty

Lyžičku podrvených listov povaríme minútu v 3 dcl vody. Necháme pár minút vylúhovať, precedíme a po vychladnutí používame výlučne ako kloktadlo pri bolestiach hrdla. Pomôže tiež pri zachrípnutí a zápale dýchacích ciest. Angínovník rozpúšťa hlieny, hojí sliznice a vďaka výborným dezinfekčným účinkom pomôže aj v boji s aftami.

Angínovník

Pestovanie angínovníka zvládnu aj začiatočníci

Angínovník čínsky je relatívne skromná rastlina. Počas miernej zimy vydrží aj vonku v záhone, no znesie aj celoročný pobyt v izbe. V domácich podmienkach vyžaduje svetlo, nevadí mu priame slnko a pri pestovaní v byte ho pokojne môžeme v zime vyložiť na okenný parapet. Ak si ho chcete hýčkať, pridajte mu svetlo navyše v podobe umelého osvetlenia. Pokiaľ angínovník pestujete na liečebné účely, je vhodné použiť substrát na bylinky alebo zeleninu.

 

 

Text: Zuzana Paprskárová
Foto: iStock.com, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku