Pre väčšinu kríkov je typický rýchly a bujný rast, v dôsledku ktorého môžu ľahko prerásť miesto pre ne vymedzené. Ukážeme vám, ako ich dostať opäť do kondície.
Zima je pre mnohé druhy kríkov ideálnym obdobím na radikálnu zmenu, hlavne pre tie prerastené. Nachádzajú sa totiž v období dormancie, čiže pokoja, keď majú spomalené životné funkcie, a tak sa oveľa lepšie vyrovnajú s väčšou stratou výhonov. Zmladzovanie je pri niektorých druhoch vhodné opakovať každý rok, ker potom neprerastá, je stále zdravý, odolný proti chorobám i škodcom a kvitnúce kríky sa môžu pochváliť bohatým kvitnutím. Ale situácia sa dá zachrániť aj v prípade naozaj silne prerastených drevín, kry sú totiž neskutočne odolné.
Nie všetky druhy je vhodné v tomto období prerezávať. Opatrní sme hlavne pri druhoch, ktoré majú tendenciu namŕzať, čo môže byť prípad ruží (Rosa) alebo obľúbenej budleje (Buddleia davidii). V ich prípade počkáme s rezom až na predjarie alebo jar, keď nebude hroziť, že pletivá reznej rany poškodí mráz.
Počas zimy si môžeme urobiť skvelý náskok pred jarnými prácami, pretože na jar nebudeme vedieť, čo urobiť skôr. Čiastočné alebo úplné zmladenie sa v tomto období hodí len pre tie najodolnejšie druhy opadavých kríkov. Aby sme zvolili tú správnu techniku rezu, musíme poznať hlavne požiadavky daného druhu. Pri kvitnúcich rastlinách je potrebné vedieť, na akých výhonkoch kvitnú, či na jednoročných, alebo viacročných, aby sme sa rezom neobrali o kvitnutie.
Hlboký rez
Tento spôsob rezu sa používa najmä pri opadavých kríkoch, ktoré silne prerástli a počas rokov vytvorili pevný základ zo silných vetiev. Pri týchto rastlinách by bolo riskantné vykonať úplné zmladenie rezom až k pôdnemu povrchu. Prerastené dreviny sú väčšinou silne zahustené spleťou výhonov, ktoré bude nutné z rastliny úplne alebo čiastočne odstrániť. Po prerezaní zostane základná „kostra“ z kmienka a hlavných vetiev.
Pri kvitnúcich kríkoch musíme počítať s tým, že po takomto zásahu si na kvety minimálne jeden rok počkáme, kvetonosné výhony totiž úplne odstránime. Drevina ale na túto zmenu veľmi rýchlo zareaguje tvorbou bujných výhonov, vďaka ktorým príde k postupnému zmladeniu.
Po radikálnom reze bude treba v nasledujúcich mesiacoch na ker dohliadnuť a opäť ho nenechať prerásť. Dôležitou úlohou bude opätovné zmladenie počas ďalšej zimy, keď sa skrátia alebo odstránia tie výhony, ktoré drevinu zbytočne prehusťujú. Ponechajú sa hlavne silné výhony rastúce zo skrátených kostrových vetiev, tie totiž zakvitnú v ďalšom roku.
Hlboký rez sa dá uplatniť aj pri niektorých vždyzelených drevinách, tu je však dôležité presunúť termín rezu na jar, keď už nepríde k namrznutiu obnažených vetiev a predovšetkým citlivých rezných rán.
Ako začať
Ak sa chystáme zmladiť poriadne prerastený ker, môže byť ťažké určiť, kde začať. Určite drevinu netvarujeme pomocou plotostrihu, týmto spôsobom by sa podporila tvorba mladých výhonov po celom obvode koruny, ale celkové zmladenie by sme nedosiahli.
Najskôr rozhrnieme vetvy a nahliadneme do vnútornej štruktúry dreviny. Ako prvé odstraňujeme všetko staré a suché drevo, ktoré by ani po reze neobrástlo. Keď odstránime odumretú hmotu, bude oveľa jasnejšie, ktoré vetvy ponecháme ako kostrové. Mali by byť dostatočne silné a dobre rastené. Aj tie ale skrátime na polovicu alebo tretinu pôvodnej dĺžky. Ostatné výhony potom skrátime až k pôdnemu povrchu, počas jari z týchto miest vyrastú nové výhony, ktoré vytvoria nový základ kríka.
Na zmladzovanie kríkov sa vybavíme nielen záhradnými nožnicami, ale aj prerezávacou pílkou, ktorá si poradí s vetvami s väčším priemerom i tvrdou kôrou. Zísť sa môžu aj pákové nožnice. Vďaka dlhšej rukoväti dosiahneme oveľa lepšie na výhony vo väčšej vzdialenosti, čo sa bude hodiť hlavne na začiatku rezu, kým je ker prehustený. Pri nákupe pílky sa zameriame na typ pílového listu. Niektoré sú určené na rez čerstvého dreva, iné si poradia so suchým drevom.
Rez na podporu tvorby farebných výhonov
Okrem drevín okrasných listami a kvetmi máme mnohí v záhrade vysadené aj druhy, ktorých výhony majú farebnú kôru. Touto vlastnosťou vynikajú najmä driene (Cornus), predtým nazývané svíby, ako aj okrasné vŕby (Salix). Výhony týchto drevín sa podľa kultivaru farbia do odtieňov červenej, oranžovej, ružovej, temne fialovej, žltej i hráškovozelenej farby.
Pestré farby sú však typické len pre mladé výhony. Ak drevinu necháme voľne rásť bez rezu, časom kostrové vetvy zhnednú a farebné zostanú len ročné prírastky po obvode koruny, čo na kráse už aj tak prerastenému kríku veľmi nepridá. Riešením je jeho úplné zmladenie. Rezom na podporu farby sa úplne až pri pôdnom povrchu odstraňujú celé výhony. Pod kôrou na ponechaných bázach vetiev sa však veľmi skoro založia nové výhony, ktoré budú opäť výrazne farebné. Tento spôsob rezu je nutné opakovať každý rok. Najmladšie výhony však môžeme ponechať neskrátené.
Ako na úplné zmladenie kríkov
Úplné zmladenie je vhodné na každoročný rez nenáročných kríkov, pre ktoré je typická tvorba veľkého množstva bujných výhonov. Technika sa ale dá využiť aj pri obnove niektorých skutočne silne prerastených kríkov. Podstatou je úplné odstránenie všetkých silných výhonov na dĺžku maximálne 15 cm nad zemou. Mladé krátke výhony, ktoré sa pri báze stihli vytvoriť, ponecháme v pôvodnej dĺžke, vytvoria nový základ kra.
Pri rezaní okrem záhradných nožníc využijeme aj pílku. Rez vedieme mierne šikmo, aby voda na reznej rane rýchlo uschla.
Opadavé kry znášajúce zimný rez
Hlboké zmladenie s ponechaním kostrových vetiev:
- Dulovec (Chaenomeles)
- Lieska (Corylus)
- Meruzalka (Ribes)
- Nátržník (Potentilla)
- Pajazmín (Philadelphus)
- Tavoľa (Physocarpus)
- Trojpuk (Deutzia)
- Vajgélia (Weigela)
- Zlatovka (Forsythia)
Úplné zmladenie so skrátením výhonov nad pôdny povrch:
- Drieň, svíb (Cornus)
- Kolkvícia (Kolkwitzia)
- Imelovník (Symphoricarpos)
- Tavolník (Spiraea)
- Ľubovník (Hypericum ´Hidcote´)
- Vŕba (Salix) – kríkové formy
- Kéria (Kerria)
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Ahojte, mam mladu marhulu, ktora je ostrihana sposobom, ze strednik zacina pod…