Ak máme chuť si aspoň niečo dopestovať sami aj počas zimy, môžeme čo-to vyskúšať aj v interiéri.
Rastlinám doprajeme čo najviac svetla. Zalievame ich opatrne, aby nestáli vo vode. Keď sa nám takéto zimné pestovanie nebude dariť, pouvažujeme o kúpe špeciálneho osvetlenia pre rastliny, ktorým ich budeme prisvetľovať. Často je to totiž práve nedostatok svetla a aj nevhodné svetelné spektrum, v dôsledku čoho vonkajšie rastliny v interiéri chradnú.
Využívame svetlé miesto
Nádoby s rastlinami, ale i s mikrobylinkami umiestnime na slnečný okenný parapet. Akurát klíčky svetlo nevyžadujú. Niektoré druhy znášajú dobre aj blízkosť radiátora, najmä mikrobylinky nad ním zintenzívnia svoj rast. Určite však na rastliny neotvárame okná, aby neutrpeli tepelný šok. Ak potrebujeme vyvetrať, na chvíľku ich od okna premiestnime.
Použijeme semienka na klíčky
V záhradných centrách, na internete a niekedy aj v supermarketoch možno zakúpiť semienka vyslovene určené na pestovanie klíčkov a mikrobyliniek, ktoré určite nie sú ošetrené napríklad fungicídmi, a preto sú vhodné na konzumáciu. Využiť na to môžeme aj semená z vlastnej záhradky. Vyhýbame sa semenám určeným na výsev (okrem biosemien), pretože nemáme 100 % istotu, či sa nestretli s chemickým ošetrením. Na klíčenie nepoužívame ani obyčajnú fazuľu, surová totiž obsahuje toxíny.
Ak chceme aj v zime pestovať drobnú zeleninu či bylinky, dáme ich na najsvetlejší parapet v byte, prípadne ich prisvetľujeme špeciálnou lampou.
Zalievame opatrne
Zeleninu či bylinky pestované na okne zalievame opatrne, aby neboli trvale premočené. Čím vyššia je teplota v interiéri, tým viac substrát preschne a rastliny budú vyžadovať viac zálievky. Zalievame najlepšie ráno, nie večer, ak by totiž večer ostala na listoch voda, zvyšuje sa riziko infekcie. Kvapky vody z rána sa stihnú do večera odpariť.
Podporíme rast hnojivom
Aby sme podporili tvorbu nových výhonkov a listov byliniek, priebežne im doprajeme hnojenie hnojivom na bylinky. Hnojivo na izbové rastliny radšej nepoužívame, predsa len nie je vo výrobe tak prísne strážené z hľadiska obsahu nevhodných prímesí.
Rozmnožíme si bylinky zo supermarketu
Vyklíčenie semienok trvá podľa druhu niekoľko dní až týždňov. Napríklad bazalka klíči celkom dlho. Pestovanie urýchlime, keď si kúpime kvetináč so sadeničkami, ktoré si doma rozsadíme a ďalej pestujeme jednotlivo. Majú tak viac miesta, svetla, substrátu aj výživy.
Druhy rastlín vhodné na pestovanie vo vnútri
Sú druhy rastlín, napríklad bylinky alebo tzv. „baby“ šaláty, ktoré môžeme v malom pestovať aj vo vnútri alebo, ešte lepšie, vo vykurovanom zasklenom balkóne či na terase. Tam sa možnosti rozšíria aj na citrusy, ktorým však v zime prospieva chladnejšie stanovište. Odtrhnúť si vlastné bylinky k raňajkám, pri varení do polievok a omáčok, alebo papričky čili nám ušetrí aj nejaké peniažky.
Šaláty
Na okennom parapete môžeme skúšať pestovať tzv. „baby“ a trhacie šaláty, čiže hustejšie vysievané šaláty, ktoré opakovane zberáme v podobe pomerne malých lístkov. K dispozícii sú zelené aj červené odrody, ktoré spestria náš tanier. Šaláty nepotrebujú hlboký kvetináč, pokojne môžeme siahnuť po plytšom a širšom kvetináči alebo nádobe. Každých pár týždňov vysievame novú várku, docielime tak postupný prísun listov. Kým v jednom kvetináči budeme so zberom končiť, v druhom listy práve dorastú.
Citrusy
Kým citrusy v lete môžeme pestovať vonku, ale aj na slnečnom otvorenom balkóne či na terase, v zime im vyhovuje svetlá, no chladná miestnosť, kde nemrzne. Dovnútra ich prenesieme približne v októbri, skôr než začne mrznúť. Minimálna nočná teplota tu nemá klesnúť pod 10 °C.
Výrazne znížime zálievku, aby substrát nebol mokrý. Zalievame zhora. Do misky nasypeme štrk alebo keramzit, prebytočná voda odtečie a samotný kvetináč so substrátom a koreňmi neostane stáť vo vode. Zimovanie v teplých miestnostiach im nevyhovuje.
Čili
Dnes už existuje veľa „trpasličích“ odrôd papričiek čili, ktoré sa uspokoja aj s menšími kvetináčmi. Navyše, niektoré sú v nich schopné dožiť sa aj viac rokov, ale nie vonku. Kvetináč s papričkami čili postavíme na slnečný parapet. Rastlinu neprelievame a občasne prihnojujeme. Na konci jari ju môžeme preniesť na balkón na priame slnko, na ktoré rastlinu postupne privykáme.
Jednoročné bylinky
Jednoročným bylinkám, ako je bazalka, koriander a petržlen, sa môže dariť na slnečnom okennom parapete. Zalievame ich, keď substrát trochu preschne. Čo sa týka bazalky, na pestovanie v zime na okne sa skôr hodí jedna samostatne vysadená rastlina. Keď je vysiata príliš nahusto, hrozí vo vnútri trsu hniloba. Pravidelne z nej odštipujeme vrcholky nových výhonov, tým sa zahustí.
Text: Gardener´s World
Foto: iStock, isifa/Shutterstock, Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada
Mam velmi rada por - do salatov namiesto cibule atd. Len neviem ako ho pestovat,…