Ani v máji nožnice neodkladáme. Takto režeme kry, ktoré už odkvitli

V máji všetko bujne rastie, mnohé okrasné kry kvitnú, a tak by sa mohlo zdať, že sezóna rezu drevín je za nami. No sú druhy, ktoré vyžadujú našu pozornosť aj teraz.

Rez kaliny

V máji sa venujeme na jar kvitnúcim krom. Po odkvitnutí ich režeme. Rezom vylepšujeme ich tvar a do budúcej sezóny pripravujeme bohaté kvitnutie. Ak by sme ich ponechali bez rezu, z koncov existujúcich konárov vyrastie množstvo nových výhonov. Rastlina tak môže neprimerane vyrásť do výšky, kým jej spodná časť bude stále viac drevnatieť.

Keď odkvitne posledný kvet, môžeme vziať do rúk nožnice, prípadne i pílku. Podľa veľkosti kra odstránime nad pôdou až tretinu najstarších vetiev. Podporíme tak rast nových, silných výhonov z jeho bázy. Ostatné vetvy skrátime. Kvety v ďalšej sezóne rozkvitnú na výhonkoch, ktoré sa vytvoria odteraz do jesene.

V tomto období už nerežeme kry kvitnúce v lete. Práve totiž intenzívne rastú a na koncoch nových výhonkov vytvoria kvety.
Priebežne sledujeme aj nové výhonky na popínavých druhoch. Priväzujeme ich k opore, prípadne tvarujeme. Najslabšie z nich vylomíme alebo vystrihneme, viac energie potom pôjde do ponechaných, perspektívnych vetvičiek.

Ako získať čo najviac kvetov

Tým, že najstaršie konáre odrežeme čo najtesnejšie nad zemou, rastlinu zmenšíme a podporíme ju v tvorbe nových výhonov, ktoré v ďalšom roku rozkvitnú. Ker tým zároveň presvetlíme a prevzdušníme. Lepšia cirkulácia vzduchu medzi vetvičkami je prevenciou pred chorobami i škodcami a pomáha udržať dobrý zdravotný stav rastliny. Zároveň odstránime aj prekážajúce alebo neforemné konáre, aby sme docielili pekný výsledný tvar.

Keď odkvitnú na jar kvitnúce tavoľníky, ako sú tavoľník Thunbergerov a tavoľník význačný (Spiraea thunbergii, S. arguta), tesne nad pôdou odstránime najvyššie, najstaršie vetvičky, čím podporíme rast nových výhonov.

Pri očkovaných jedincoch zrežeme čo najbližšie ku kmienku alebo hneď nad pôdou divé výhony, ktoré zvyknú vyrastať z podpníka.

Ak na konci mája na bylinných trvalkách kvitnúcich v lete odstrihneme časť výhonov asi v polovici ich výšky, predĺžime ich kvitnutie. Ak ostriháme celý trs zhruba na polovicu výšky, bude kompaktný a rozkvitne o niečo neskôr.

Z opadavých kalín (Viburnum) odstránime pomocou pákových nožníc alebo pílky najstaršie drevnaté konáre, hneď ako odkvitnú.

Kalina
Kalina

Režeme aj zlatovku

Zlatovka (Forsythia) je pomerne mohutný ker, ktorý sa bez rezu rýchlo premení na hustú spleť drevitých konárov. Režeme ho po odkvitnutí až do konca mája. Termín je dôležité dodržať, aby mal ker do jesene dosť času na vytvorenie nových výhonov, ktoré v budúcom roku zakvitnú. Približne tri roky po výsadbe začneme aj s pravidelným každoročným odstraňovaním najstarších konárov.

Rez zlatovky krok za krokom

  1. Na odstránenie hrubých starých vetiev tesne nad zemou používame pákové nožnice alebo pílku.
  2. Tenučké a slabučké výhonky odstrihneme záhradnými nožnicami až tesne k miestu, z ktorého vyrastajú.
  3. Zvyšné vysoké konáre zrežeme až o jednu tretinu ich výšky nad silným výhonkom alebo očkom, vďaka čomu sa rozvetvia.
  4. Pozrieme sa na ker a rezom doladíme jeho celkový tvar, aby pôsobil rovnomerne a harmonicky.

Zlatovka

Ktoré ďalšie kry môžeme po odkvitnutí takto rezať?

Existuje mnoho druhov kvitnúcich na jar, ktoré môžeme rezať rovnakým spôsobom. Najstaršie vetvičky odstraňujeme buď hneď po odkvitnutí, alebo do konca mája.

  • Trojpuk (Deutzia)
  • Okrasná ríbezľa (Ribes sanguineum)
  • Pajazmín (Philadelphus)
  • Kalina bodnantská ‘Dawn’ (Viburnum bodnantense)
  • Vajgelia (Weigela)

Top tip:

Drevité vetvičky po reze nevyhadzujeme, pretože sú neoceniteľné pri tvorbe kompostu. Všetky vetvičky s priemerom približne do 1,5 cm nastriháme na 5 cm a dáme do kompostu. Samozrejme, môžeme použiť aj drvičku konárov, drvina sa rýchlejšie rozloží, prípadne ju vieme použiť na mulčovanie záhonov. Ak chceme proces kompostovania výrazne urýchliť, drvinu zmiešame so zeleným materiálom v pomere 2 : 1 (čo sa týka objemu) a uložíme do plastových vriec, ktoré na niekoľkých miestach prepichneme vidlami a uložíme do tieňa.

Čo teraz NEREZAŤ?

  • Budleja Dávidova (Buddleja davidii) bude kvitnúť na výhonoch, ktoré práve intenzívne rastú. Ich skrátením oddialime kvitnutie. Ak časť z nich odstránime, prídeme i o časť kvetov.
  • Jablone a iné ovocné dreviny kvitnú alebo práve odkvitli. Nerežeme ich, aby sme sa neobrali o úrodu. Výnimkou sú kôstkoviny, ktoré sa môžu rezať po odkvitnutí.
  • Vinič, brezy či figovníky po reze v tomto období príliš „tečú“, s ich rezom počkáme do leta, keď sa rast spomalí.
  • Čučoriedky kvitnú na minuloročných vetvičkách, preto ich teraz nerežeme.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku