Záhrada v apríli býva nádherne rozkvitnutá, voňavá a plná farieb. O tie sa postarajú kvitnúce dreviny – stromy aj kry, cibuľoviny, hľuznaté rastliny a trvalky. Farbami teraz hýria aj skalky a kvetinové múriky, svoje kvety vystavujú na obdiv mnohé nádherné druhy okrasných rastlín.
Nastáva tiež obdobie kvitnutia ovocných krov a stromov, aj tie prispievajú k celkovému veľkolepému kvetinovému zážitku z aprílovej záhrady. Pobyt vonku už tradične dopĺňa príjemný spev vtákov, ktorý je po zime iný, akoby veselší, typicky jarný.
Zbehovec plazivý (Ajuga reptans)
Táto trvalka rastie u nás prirodzene na mnohých lokalitách vo voľnej prírode, no obľubu si našla aj v okrasných výsadbách. V ideálnych podmienkach vytvára prostredníctvom výbežkov súvislé, husté a nízke porasty s lesklými listami, ktoré sú zvyčajne zelené až tmavozelené. Farba listov môže byť iná pri odrodách, a to bordová či bieloružovo panašovaná. Na jar sa na rastlinách objavujú na vzpriamene rastúcich stonkách modré alebo biele súkvetia.
Zbehovec patrí k menej náročným druhom, dobre rastie na polotienistých miestach s humóznou a mierne vlhkou pôdou. Nevyhovujú mu slnečné a suchšie miesta. Veľmi dobre sa dá rozmnožiť delením trsov v skorom jarnom období alebo počas jesene.
v × š.: 15 × 20 cm
Jarné prekvapenia
Kvitnúce cibuľoviny, napríklad tulipány, sú pôsobivé najmä vtedy, ak je ich na jednom mieste sústredených viac a ide o jeden druh či odrodu. Svedčí im to aj v spoločnosti ďalších kvitnúcich rastlín, napríklad dvojročiek alebo na jar kvitnúcich trvaliek, vtedy aj po odkvitnutí tulipánov zostáva záhon naďalej plný kvetov.
Tulipán ‘Violet Beauty’ (Tulipa)
Táto odroda má nádherné jednoduché kvety fialovej farby. Je ideálna do zmiešaných kvetinových záhonov, pred kvitnúce kry, ku chodníkom a do predzáhradky. Kvety sú pomerne trvanlivé a možno ich rezať do váz.
v × š.: 50 × 20 cm
Veternica lesná (Anemone japonica)
Rýchlo sa rozrastajúca a nenáročná trvalka, ktorej najväčšou ozdobou sú biele kvety, tvorí husto olistené trsy sviežozelených listov. Darí sa jej na slnečnom mieste a v polotieni s humóznou a mierne vlhkou pôdou. Je ideálnym spoločníkom kvitnúcich cibuľovín.
v × š.: 25 × 25 cm
Veľkonočná výsadba
Počas veľkonočných sviatkov si nezabudnime exteriér spestriť vkusnými kvetinovými výsadbami. Využime rôzne druhy rozkvitnutých cibuľovín, dvojročky, trvalky a nízke dreviny. Výsadbu môžeme umiestniť do dekoratívnych kvetináčov alebo košíkov.
Sedmokráska obyčajná (Bellis perennis)
Sedmokrásky dlho a bohato kvitnú. Chýbať by preto nemali v žiadnej jarnej výsadbe. Vybrať sa dá z viacerých odrôd. Niektoré majú biele kvety, iné ružové alebo bordové, s typickým žltým stredovým terčíkom alebo bez neho. Patria medzi dvojročky. Bohaté kvitnutie podporí pravidelný prísun vlahy.
v × š.: 20 × 15 cm
Sirôtky (Viola × wittrockiana)
Môžu mať menšie alebo väčšie kvety, jedno aj viacfarebné a dokonca voňavé. Ich sortiment je taký rozmanitý, že každý rok môžeme siahnuť po inej odrode. Tieto dvojročky vyniknú samostatne alebo v kombinovaných výsadbách. Potrebujú dostatok vlahy a ocenia prihnojenie.
v × š.: 25 × 15 cm
Noblesný hosť
Každoročne sa v ponuke záhradných centier objavujú popri tradičných a osvedčených druhoch zelene aj úplne nové, neraz vzhľadovo veľmi príťažlivé. Mnohé z nich dokážu skvele dotvoriť jarnú atmosféru v záhrade, na balkóne či terase. Pred ich kúpou je však dôležité zistiť, či im dokážeme v záhrade vytvoriť optimálne podmienky.
Vŕba ružová ‘Mount Aso’ (Salix gracilistyla)
Patrí k novším, momentálne žiadaným a nenáročným drevinám. Najkrajšia je skoro na jar, keď bezlisté konáriky zdobia sýtoružové jahňady. Po odkvitnutí je drevina bohato olistená a môže byť kulisou pre kvetinové výsadby. Najlepšie prosperuje na slnečnom mieste s humóznou a vlhkou pôdou.
v × š.: 300 × 300 cm
Text: Daniel Koštál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Prosim o radu, ako sa vola tato rastlina