Títo hebkí poslovia jari zdobia naše veľkonočné príbytky už od nepamäti. Bahniatka sú symbolom života, ktorý sa v prírode prebúdza práve na jar. Majú nielen originálnu okrasnú, ale aj užitočnú funkciu, pretože vŕby patria medzi medonosné stromy. V čase kvitnutia poskytujú výdatný nektár včelám a podieľajú sa tak na výrobe medu.
Nie na každej vŕbe zakvitnú bahniatka. Existujú odrody, ktoré majú kvety usporiadané do súkvetia jahňady, ľudovo povedané bahniatka. Majú rôzny tvar, veľkosť aj sfarbenie. Pokiaľ sa chceme tešiť z vlastných bahniatok, potrebujeme zasadiť vŕbu lykovcovú alebo vŕbu rakytovú. Do menších záhrad sú vhodné ich krovité odrody, ktoré dorastú do výšky približne 120 centimetrov a majú konáre visiace až po zem. Ide o odrody Pendula a Kilmarnock. Do väčších záhrad sa hodia aj mohutné vŕby, ideálne zasadené v blízkosti záhradného jazierka.
Ako pestovať vŕbu
Vŕba je veľmi nenáročná na pestovanie a hoci miluje vodu, skvelo sa prispôsobí akýmkoľvek podmienkam a rôznym typom pôdy. Vyhovuje jej premočená pôda, kde by sa pravdepodobne nedarilo žiadnemu inému stromu či kríku. Najlepšie sa jej darí na slnečnom mieste a v polotieni. Vŕbu vysádzame začiatkom jari vtedy, keď už nie je pôda zamrznutá.
Vŕbu je ideálne pestovať pod 60 stupňovým uhlom tak, aby nad zemou z prútika ostalo 3 až 5 pukov. V praxi to predstavuje približne 5 centimetrov. Postupujeme tak, že do pôdy zarazíme rýľom do hĺbky približne 25 centimetrov a kývaním vpred a vzad urobíme ryhu širokú niekoľko centimetrov. Do ryhy šikmo vložíme sadenicu, zasypeme jemným substrátom, môžeme použiť aj jemný piesok. Pôdu utlačíme a vŕbu poriadne polejeme. Pôda na výsadbu by mala byť vlhká a aby sme vŕbe pomohli so zakoreňovaním, budeme ju polievať až do konca mája. Dobrým pomocníkom je aktivátor zakoreňovania, ktorý aplikujeme na spodný koniec sadenice.
Tip:
Vŕbu nesadíme v blízkosti vodnej šachty alebo studne. Jej silné a robustné korene by do nich mohli vrásť a zničiť vodovodné potrubia. Ak chceme, aby bohato kvitla, po odkvitnutí ju treba poriadne ostrihať. Inak sa budú konáre vŕby ťahať každým rokom do väčšej výšky.
Rozmnožovanie vŕby nie je vôbec náročné
Nielen samotné pestovanie, ale aj rozmnožovanie vŕby je nenáročné. Väčšie odrody vŕby je možné získať priamo z prírody počas vychádzky. Ideálnym obdobím na odrezok sú január a február, ale do pôdy ju vkladáme až na jar. Stačí zapichnúť konárik do vlhkej pôdy alebo ho vložiť do pohára s vodou a nechať zakoreniť.
Kde a kedy rastú bahniatka
Tí z nás, ktorí sa na pestovanie vŕby nechystajú si môžu bahniatka nastrihať počas skorej jarnej vychádzky. Bahniatkam sa najlepšie darí v blízkosti rybníkov, riek, potôčikov a jarkov, ktoré oddeľujú polia od ciest či lesa. Nájdeme ich na premočených pôdach, ale aj v mestských parkoch či okrajoch sídlisk.
Počas teplejšej zimy môžu kvitnúť už vo februári. Bežne však kvitnú začiatkom marca. Pokiaľ na ne narazíme v prírode skôr, môžeme ich odstrihnúť v predstihu a vložiť do vázy s vodou. Prvé dni je dobré nechať ich vo vode, ale neskôr ich z vody vyberieme, pretože by začali opadávať. Takto v suchu nám môžu robiť radosť aj niekoľko rokov.
Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…