Bazalka je jednou zo základných byliniek v kuchyni, či už chceme pripravovať omáčky, šaláty, pizzu, alebo thajské kari. Takzvaná sladká bazalka dominuje najmä pultom supermarketov, ale množstvo rôznych kultivarov sa oplatí pestovať aj vo vlastnej záhrade.
Výsev a výsadba
Bazalke sa darí v odvodnenej a úrodnej pôde na chránenom, teplom stanovišti mimo poludňajšieho úpalu. Dobrú úrodu získame nielen pestovaním v záhone, ale aj v primerane veľkom kvetináči. Pred samotným výsevom semien naplníme menšie kvetináče dobre preosiatym kompostom a mierne ho navlhčíme. Semienka nasypeme nie príliš nahusto na povrch substrátu. Zasypeme tenkou vrstvou kompostu alebo vermikulitu. Kvetináče dáme na misku na teplý, no nie slnečný okenný parapet.
Musíme byť trpezliví, semená pomerne dlho klíčia. Keď semenáčiky podrastú na úroveň dvoch pravých listov, rozsadíme ich do samostatných kvetináčov naplnených pôdou obohatenou o kvalitný kompost. Počas slnečných a teplých dní v apríli až máji ich vykladáme cez deň von, najlepšie do polotieňa. Tým rastlinky spevnejú a aklimatizujú sa na vonkajšie prostredie. Až po 15. máji, keď pominie riziko mrazov, ponecháme bazalku vonku dlhodobo.
Ako pestovať bazalku
Vo vonkajšom prostredí potrebuje bazalka ochranu pred mrazom a vetrom. Zalievame ju najlepšie v dopoludňajších hodinách, nie počas najväčších horúčav napoludnie, dáme pozor, aby sme nezmočili listy. To je základnou prevenciou hubovej choroby botrytídy. Rastliny v kvetináčoch rastú pomerne rýchlo a počítame s ich presadením do väčšieho kvetináča aj viackrát za sezónu. Bazalka je jednoročná rastlina. Keď sa priblíži jeseň, prenesieme ju v kvetináčoch dovnútra, aby nás aj počas zimy, kým neodumrie, zásobila listami.
Zber
Počas leta otrhávame listy a vyštipujeme mladé výhonky. Musíme však ponechať minimálne tri páry bočných malých výhonkov, aby rastlina bola schopná obnovy. Do jedál bazalku používame najlepšie v čerstvom stave. Listy umývame až tesne pred vmiešaním do jedla, inak sa môžu stať slizkými.
Skladovanie
Výhonky bazalky vložíme do pohára s vodou, ktorý ponecháme na kuchynskej linke, aby bola poruke čerstvá. Otrhané listy skladujeme v chladničke maximálne tri dni. Ak ich chceme zmraziť, opláchneme ich, zľahka osušíme, nasekáme na menšie kusy a nasypeme do nádobky na vytváranie kociek ľadu. Zalejeme vodou, zmrazíme a spotrebujeme do piatich mesiacov.
Príprava a použitie
Pre najlepšiu chuť pridávame čerstvé listy do varenia až celkom na konci. Hovorí sa, že intenzívnejšiu chuť dodajú jedlu v porovnaní s listami posekanými listy roztrhané, pretože sa z nich lepšie uvoľní aróma. Používame ich v šalátoch, polievkach, dusenom mäse, na výrobu pesta a iných omáčok a tiež takmer v každom recepte, ktorý obsahuje aj paradajky.
Choroby a škodce bazalky
Rastliny chránime pred slimákmi a slizniakmi. Bazalka je tiež náchylná na zamorenie roztočcami. Použijeme proti nim ekoprípravok, aby sme listy mohli kedykoľvek používať.
Bazalku vysadíme medzi zeleninu, kde pôsobí ako prirodzený odpudzovač vošiek.
Obľúbené odrody
- Cinnamon – olivovozelené listy s nádychom škoricovej arómy. Výška cca 45 cm.
- Greek – malé lístky s intenzívnou chuťou s nádychom anízu, vhodný do kvetináčov. Výška cca 25 cm.
- Red Rubin – tmavofialové listy s intenzívnou arómou. Výška 25 cm.
- Sweet Genovese – veľkolistý kultivar so sladkastým nádychom. Výška 45 cm.
Ako pestovať bazalku zo supermarketu
Najčastejšie predávanou bazalkou v supermarketoch je sladká bazalka. Trvá iba 22 dní, kým vyrastie zo semena do predajnej veľkosti, preto má oveľa slabší koreňový systém v porovnaní s doma pestovanými rastlinami. To býva zvyčajne aj dôvod, prečo neprežije, keď ju vysadíme do záhrady. Ak to chceme predsa len skúsiť, rastliny vyberieme z kvetináča a opatrne ich od seba oddelíme. Vysadíme ich po jednom kuse do kvetináčov do pôdy s prímesou kompostu. Udržiavame ich vlhké, ale nie premočené a umiestnime ich na teplé miesto, kde nepraží slnko. Keď sadenice podrastú a zo spodku kvetináča vytŕčajú korene, vysadíme ich priamo do pôdy v záhone.
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
prosím o informáciu ohľadom bazalky.... o aký ide druh...dík