Týmto rýchlorastúcim trvalkám sa darí aj tam, kde iným nie. Upútajú celoročne zelenými listami a peknými kvetmi. Ideálne je vysadiť ich na polotienisté problematické miesta, kde zakrátko vytvoria súvislý zelený porast.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- záhradnícky substrát
Náradie:
-
- rýľ
- záhradnícke nožnice
- lopatka
- krhla s vodou
- ostrý nôž
Náročnosť: *
Ľudia: 1
Obdobie: začiatok jesene
Čas: do 1 hodiny
Postup
1. VÝBER
Bergéniu si ľahko rozmnožíme delením starších trsov. Z jedného husto olisteného trsu, ktorý sa rozrastal niekoľko rokov, tak môžeme získať viacero nových rastlín.
2. ROZDELENIE
Trs najlepšie rozdelíme pomocou ostrého rýľa so zarovnaným okrajom. Postupujeme opatrne, aby sme nepoškodili výhonky.
3. ROZTRHNUTIE
Druhou možnosťou je vykopať kompletný trs pomocou rýľa a rozdeliť ho v rukách na jednotlivé časti. Treba však postupovať opatrne, aby sme zbytočne neoddeľovali listy.
4. ODDELENIE NOŽOM
Praktickejšie bude rozdeliť trs pomocou ostrejšieho noža. Každá oddelená časť by mala mať korene aj listy. Dávame pozor, aby sme neodrezali časti bez koreňov.
5. LISTY
Z jednotlivých častí odstránime niekoľko listov. Zameriame sa na poškodené, deformované alebo choré. Čím menej listov budú mať, tým rýchlejšie a lepšie sa zakorenia.
6. MIESTO
Na mieste, kde budeme vysádzať, dôkladne odstránime burinu a prekypríme pôdu. Ešte predtým ju výdatne zalejeme. Ak je pôda kyprá, jamku ľahko vyhĺbime aj pomocou lopatky.
7. VODA
Na dno vyhĺbenej jamy dáme jednu lopatku kvalitného záhradníckeho substrátu a nalejeme vodu. Prípadné kamene či podpovrchové korene z jamy vyberieme.
8. VLOŽENIE
Pripravenú rastlinu opatrne vložíme do výsadbovej jamy. Nevkladáme ju príliš hlboko, koreňový kŕčok má byť na úrovni povrchu pôdy.
9. ZASYPANIE
Korene vysádzanej bergénie zasypeme kvalitným záhradníckym substrátom, aby sa čo najrýchlejšie rozrástla. Nepoužívame zeminu z výkopu.
10. UTLAČENIE
Zeminu okolo vysadenej rastliny utlačíme a rastlinu výdatne zalejeme. Substrát musí byť neustále mierne vlhký. Podporí to zakorenenie a rýchlejšie rozrastanie.
Dobré rady
Stanovište
Pestovateľsky úplne nenáročné bergénie (Bergenia cordifolia) sa rýchlo a husto rozrastajú na polotienistom mieste, v mierne vlhkej a humóznej pôde. Znesú aj suchšiu pôdu, nie však premáčanú. Ide o pestovateľsky nenáročné trvalky, ktoré netreba často zalievať ani prihnojovať.
Netrpia chorobami ani škodcami, obľubujú ich však slimáky – v hustom poraste listov sa dokonca aj ukrývajú. Občas je dobré staršie trsy rozdeliť, vďaka čomu budú pekne kvitnúť aj na jar. Kvety sú biele alebo ružové. Čím menej kvitnú, tým majú krajšie listy. Odkvitnuté kvety sa musia vždy odstrániť.
Rozmnožovanie
Ideálne je si túto činnosť načasovať na obdobie po odkvitnutí, teda na neskorú jar. Rovnako vhodná je však aj skorá jeseň. Delenie starších trsov je najosvedčenejšia metóda. Odporúča sa vytvárať súvislé porasty, pričom medzi vysádzanými rastlinami by mali byť rozstupy aspoň 30 cm. Takto vysadené rastliny sa rýchlo zakorenia a vytvoria pekný podrast.
Nemá zmysel sadiť bergéniu medzi iné či vyššie trvalky. Na to, aby sa pekne rozrástla, potrebuje priestor, ktorý bude venovaný len jej. Rastlinu možno rozmnožiť aj pomocou odrezkov z podzemkov.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
It's far stated that Park Min-jae took benefit of the long excursion to tour to…