Biela v záhrade: 5 tavoľníkov, ktoré kvitnú na jar

Typické pre tieto opadavé kry je bohaté kvitnutie, pri niektorých druhoch dokonca v čase kvitnutia nevidno ani listy.

Tavoľník

Tavoľníky (Spiraea) patria k najmenej náročným okrasným krom. Sú vhodné pre skúseného aj začínajúceho pestovateľa. Niektoré druhy sa už dlhé roky pestujú v parkoch, iné, obvykle hodnotnejšie a vzhľadovo krajšie či novšie kultivary nachádzajú miesto skôr v bežných záhradách. Nové kultivary môžu byť zároveň príťažlivé aj netradičnými listami. Tieto dreviny rýchlo rastú, sú vzdušné, sviežo zelené a mávajú množstvo drobnejších bielych kvetov. V období kvitnutia ker pripomína rozprsknutý ohňostroj či prskavku. Súkvetia bývajú sústredené na vzpriamených alebo oblúkovito prehnutých konároch.

Tavoľníky bývajú bežne dostupné v záhradníctvach a vysadené nevyžadujú osobitnú pozornosť. Uplatnia sa v skupinách s inými krami, vo voľne rastúcich živých plotoch, na svahoch, ako solitéry či zakomponované vo väčších kvetinových záhonoch, v moderných aj vidieckych záhradách. Nájdeme medzi nimi vzrastovo vyššie aj nižšie jedince a podľa toho by sme ich mali v záhrade umiestňovať.

Kde sa bude tavoľníkom dariť?

Najlepšie im vyhovujú slnečné miesta. Porastú aj v polotieni či tieni, tam ale menej kvitnú. Nemajú špeciálne požiadavky na pôdu, vyhovuje im bežná priepustná hlinito-piesočnatá pôda, no prekážajú im trvalo zamokrené pôdy. Po dobrom zakorenení tolerujú aj sucho. Sú pomerne spoľahlivo mrazuvzdorné a dobre si poradia aj so znečisteným ovzduším.

Tavoľník

Výsadba a starostlivosť

Jedince s koreňovým balom môžeme vysádzať počas celej sezóny, v lete so zabezpečenou zálievkou. Čerstvo vysadené kusy pravidelnejšie zavlažujeme, aby sa čo najskôr zakorenili. Skoro na jar alebo na jeseň sa dajú sadiť aj jedince bez koreňového balu, najlepšie v bezlistom stave. Počítame s tým, že väčšina tavoľníkov sa rozrastá do šírky, a preto potrebujú okolo seba dostatok miesta. Okolie vysadených rastlín mulčujme jemne drvenou kôrou.

V prvom roku výsadby je dôležitá pravidelná zálievka. Potom ju už tavoľníky vyžadujú len v období väčších letných horúčav. Tieto dreviny nepotrebujú ani prihnojovanie a nebývajú napádané chorobami či škodcami. Ocenia však pravidelnejší rez, vďaka nemu si udržia vitálny a príťažlivejší vzhľad. Na rez tieto dreviny reagujú veľmi dobre a občas je dobré ich úplne zmladiť.

Ktoré kvitnú na jar?

Tavoľník van Houtteho (Spiraea × vanhouttei)

Tavoľník van Houtteho

Ide o nenáročný a veľmi prispôsobivý druh. Často sa pestuje v parkoch a väčších záhradách. Vynikne ako solitér v trávniku aj v živých plotoch. Výborne znáša tvarovanie.
v. × š.: 2 × 2 m

Tavoľník popolavý (Spiraea × cinerea)

Tavoľník popolavý

Pôvabný, nižší a jemnejšie pôsobiaci kríženec aj pre menšie záhrady. Hodí sa do skupín s inými krami. Drobné biele súkvetia na oblúkovitých konároch pekne kontrastujú s drobnými zelenými listami.
v. × š.: 1 × 1,5 m

Tavoľník niponský (Spiraea nipponica)

Tavoľník niponský

Ide o rýchlo rastúci, rozložitejší ker s tmavozelenými listami. Veľmi bohato kvitne na vzpriamenejších konároch. Hodí sa na vytváranie skupín a do pozadia väčších kvetinových záhonov. Potrebuje trochu vlhkú pôdu.
v. × š.: 2 × 1,5 m

Tavoľník Thunbergov (Spiraea thunbergii)

Tavoľník Thunbergov

Úzke svetlozelené listy tohto nižšieho druhu sa na jeseň pekne vyfarbujú. Súkvetia sú biele a husto posievajú krátke oblúkovité konáre. Potrebné je občasné zmladenie.
v. × š.: 1,5 × 1 m

Tavoľník brezolistý (Spiraea betulifolia)

Tavoľník brezolistý

Tento kompaktne rastúci nižší druh je vhodný do menších záhrad na olemovanie chodníkov i na pestovanie v nádobách. Bohato kvitne. Zaujímavé sú aj listy, ktoré sa na jeseň atraktívne zafarbia.
v. × š.: 1 × 1 m

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie