Mnohí z nás už iste zažili biely povlak, ktorý sa objavuje na substráte v kvetináči nielen počas zimnej sezóny. Vrchná časť zeminy v črepníkoch býva častým problémom predovšetkým pre výskyt drobných mušiek poletujúcich v okolí rastliny, tvorbu rôznych druhov plesní, spôsobenú premokrením zeminy, ale aj pre biely povlak, ktorý môže, ale nemusí znamenať to najhoršie a nemusí byť natoľko škodlivý.
Pozrite sa na to, čo vlastne je táto biela vrstva na zemine, ako ju odstrániť a ako sa starať o rastliny v kvetináči tak, aby ste predišli takýmto problémom.
Ako sa to celé začína
Poznáte to. Kúpite si domov krásny kvet v kvetináči, o ktorý sa príkladne staráte, zalievate ho a hnojíte. Rastlinke sa darí, rastie, a tak ju presadíte do väčšieho kvetináča. Doprajete jej bohatú zálievku a tiež častejšie hnojenie. Postupom času zbadáte na povrchu substrátu bielu vrstvu, ktorá sa najčastejšie začína šíriť od okrajov kvetináča. Najmä terakotové kvetináče sú často na okrajoch viditeľne biele. Postupne sa táto vrstva môže rozšíriť po celom povrchu substrátu, vtedy to naozaj nie je pekné a vyvoláva to pocit, že sa s danou rastlinou niečo deje. O tejto zemine si často myslíme, že je napadnutá plesňou. To ale nemusí byť vždy úplná pravda.
Pri zalievaní rastlín priamo na substrát v kvetináči sa môžeme stretnúť s bielym povlakom asi najčastejšie. Mnohé hnojivá, ale aj voda samotná obsahujú látky, ako sú vápnik, soľ a mnohé iné minerály a živiny, ktoré vytvoria na zemine časom po zaschnutí biele vrstvy. Takže okrem obávaných plesní môže ísť aj o obyčajný nános minerálov.
Pleseň alebo nie?
Je rozdiel, ak vidíte biely povlak, ktorý je viac-menej suchý a bez zápachu, alebo povlak s chĺpkami, ktorý očividne pripomína pleseň.
Treba si však uvedomiť, že ani samotná pleseň rastlinám s najväčšou pravdepodobnosťou neškodí. V moderných substrátoch sa plesne tvoria viac, ako v klasických, ktoré obsahovali viac minerálov. Dnes sa substráty vyrábajú rýchlo, dôsledkom čoho obsahujú veľké množstvo organických zložiek. Práve tieto zložky následne pleseň rozkladá, čím sa substrát stáva pre rastliny „stráviteľnejší“. Tento proces je v prírode úplne prirodzený.
Ak vám biely plesnivý povlak v kvetináči prekáža, môžete ho eliminovať koloidným striebrom, prípadne roztokom hypermangánu. Nie je to však potrebné, po rozložení organických zbytkov sa plesne prirodzene prestanú tvoriť. Je tiež dôležité spomenúť, že živým pletivám rastlín takáto pleseň neškodí.
Výmena pôdy v kvetináči
Z času na čas je vhodné pôdu v kvetináči vymeniť. Rastline doprajte viac priestoru na ďalší rast, takže vyberte o niečo väčší kvetináč. Presadením tiež prevzdušníte koreňový systém. Výmena starého substrátu za nový môže, paradoxne, v krátkej dobe priniesť práve biely povlak. Pokiaľ však poznáte zákonitosti prírody, nebudete sa ho ľakať a pokojne počkáte, kým zmizne sám.
Rastlinu vyberte opatrne z kvetináča, otraste z jej koreňového systému čo najviac starej pôdy, korene mierne zastrihnite – odporúča sa odstrihnúť približne tretinu z celkovej dĺžky koreňov. Takto pripravenú rastlinu presaďte do nového väčšieho črepníka do čerstvého substrátu.
Nadbytočnému premočeniu substrátu v kvetináčoch predídete, ak na dno kvetináča nasypete drenážnu vrstvu z drobných kamienkov do výšky približne 2-3 cm.
Ako zamedziť premokreniu pôdy v kvetináči
Základom je už spomínaná drenážna vrstva. Tá rastlinu chráni pred premočením pôdy, pretože vodu prepustí cez spodný otvor kvetináča do misky.
Ďalším faktom je, že počas zimnej sezóny si rastliny nevyžadujú priveľkú zálievku, hoci sa nám môže zdať, že teplý vzduch z radiátora vysušuje rastlinu o niečo viac než v letnom období. Substrát v kvetináči je potrebné častejšie sledovať a rastliny polievať, až keď vidíte, že je vrchná časť pôdy naozaj suchšia.
Vzniku bielych povlakov (pokiaľ vám z estetického hľadiska prekážajú) môžete zabrániť aj prekyprením pôdy v kvetináči pomocou malého záhradného náradia. Môžete použiť aj obyčajnú starú vidličku, ktorú si na túto činnosť vyhradíte a ktorou vrchnú časť zeminy občas prehrabete. Pôda sa tak krásne prevzdušní a nestihne sa vytvoriť súvislá vrstva pokrytá bielym povlakom. Nakoniec ešte nezabudnite odstraňovať z vrchnej časti substrátu v kvetináčoch všetko, čo tam nepatrí. Ide napríklad o opadnuté listy, suché kvety alebo drobné konáriky.
Text: Mgr. Zuzana Mišotová, Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravím. Chcem vás veľmi pekne poprosiť o radu. Na listoch mojej orchidejky mám…