Pleseň zemiaková (Phytophthora infestans) na zemiakoch a rajčiakoch predstavuje na Slovensku jednu z najnebezpečnejších chorôb.
Ochorenie sa objavuje na rastlinách pestovaných v uzavretých priestoroch, ako i v poľných podmienkach. Výrazne znižuje úrodu. Najskôr sa objavuje na listoch a stonkách, potom i na plodoch. S fytoftórou sa pritom môže stretnúť pestovateľ na severe aj na juhu Slovenska. S príchodom vlhkého počasia sa hneď začína infekčný tlak. Zemiaky bývajú napadnuté o niečo skôr ako paradajky. Z odrôd rajčín sú však náchylnejšie práve veľké šťavnaté a chutné odrody.
Primárna infekcia
Hlavnými rozmnožovacími orgánmi patogénu sú mycéliá, ktoré sa vyskytujú na napadnutých sadbových zemiakových hľuzách, prípadne na napadnutých hľuzách, ktoré nedopatrením prezimovali v pôde. Z nich sa po výsadbe mycéliá uvoľnia a primárna infekcia sa na skorých odrodách zemiakov môže prejaviť už v máji, prípadne v polovici júna.
Rajčiaky sú infikované z napadnutých zemiakov. Mycéliá sa dobre šíria vzduchom. Na vznik primárnej infekcie sú potrebné vhodné podmienky – teplota prostredia v rozmedzí 12 až 23 °C a relatívna vlhkosť vzduchu okolo 80 %, jednoducho povedané, teplé daždivé počasie. Tieto podmienky však musia trvať minimálne dva dni.
Rajčiaky sa infikujú malými trhlinami na svojom povrchu. Na starších listoch si po napadnutí možno všimnúť sivozelené vodnaté, neskôr sivohnedé a rýchlo sa šíriace škvrny. Vo vlhkom počasí sa na spodnej strane listov tvorí belavý porast plesne. Infekcia sa na plodoch šíri od kalicha. Pod vytvorenými škvrnami je dužina plodov stvrdnutá a horká, nehodí sa na konzumáciu. Pre stopku je typická tvorba ostro ohraničených hnedých škvŕn.
Ako a čím postrekovať?
Preventívne opatrenia majú uspokojivú účinnosť iba pri suchom a teplom počasí. Počas dlhšie trvajúcich dažďov je potrebná ochrana, dnes je možná už aj biologická ochrana bez chemických rezíduí (zvyškov).
Na rastliny rajčín aplikujeme od začiatku kvitnutia preventívne a podľa poveternostných podmienok prípravok Chitopron 5 % spolu s prípravkom CuproTonic alebo PlanTonic spolu s CuproTonic. Jednotlivé prípravky na báze rôznych mechanizmov účinnosti sa odporúča striedať. Intervaly aplikácie sú 7 až 14 dní v závislosti od počasia.
Pred daždivým obdobím je lepšie aplikovať PlanTonic a CuproTonic, po daždi Chitopron 5 % a CuproTonic. Počas dlhšie trvajúceho vlhkého obdobia striekame častejšie. Miešať prípravky s CuproTonicom sa oplatí, lebo na rozdiel od konvenčných fungicídov obsahuje málo medi a zinku. Účinné látky sú obalené do cukru, čo zabezpečí vniknutie do chorých buniek, pretože sa ukázalo, že sú „pažravejšie“. Toto malé množstvo medi nezaťažuje prírodu a zároveň nebrzdí vývoj rastlín ako iné meďnaté prípravky.
Ošetrenie zemiakov
Zemiaky by sa mali po vzídení preventívne striekať prípravkom PlanTonic spolu s CuproTonicom. Nezvyčajné je, keď sa v celej sezóne odporúča len jeden prípravok, ale v tomto prípade to vychádza veľmi úspešne. PlanTonic je výluh z vŕby, účinnou látkou je prírodný aspirín, ktorý podporuje rastlinu, aby zapla imunitný systém a sama sa bránila proti škodlivým hubám, prípadne baktériám. Nové možnosti logických krokov smerujúcich k ochrane bez chemikálií, a teda aj bez pozostatkov v rastlinách, nám otvárajú cestu k zdravším doma vypestovaným plodinám.
Prevencia
- Preventívne opatrenia sú účinné v suchom počasí.
- Dôležité je striedanie plodín. Ak pestujeme zemiaky aj paradajky, ide o rovnakú čeľaď a rovnaké patogény, preto nepestujeme približne tri roky po zemiakoch paradajky a ani zemiaky a naopak.
- Porasty hnojíme – či už v zálievke, alebo postrekom na list, napríklad žihľavovými výluhmi, obsahujú totiž kremík, ktorý napomáha pevnejšej stavbe pletív.
- Adekvátne zvolené hnojivo prispieva k vitalite a odolnosti rastliny. Pozor, aby sme porast neprehnojili dusíkom, pretože pletivá budú slabé.
- Dôležité je zvoliť na pestovanie zemiakov aj rajčín slnečné stanovište, kde nebýva dlho vlhko.
- Dodržíme odporúčané rozstupy rastlín, aby bol porast dostatočne vzdušný a medzi rastlinami sa nedržala zvýšená vlhkosť. K tomuto patrí aj pravidelné vylamovanie zálistkov a vyväzovanie rajčiakov či odstraňovanie spodných listov.
- Rastliny nezavlažujeme na list, vhodná je zálievka podmokom, najlepšie veľmi skoro ráno.
- Ak sa u nás problém s plesňou vyskytuje opakovane, siahneme po odrodách odolných proti plesni.
- Pri kúpe sadbových zemiakov by mal mať predajca certifikát o zdravej sadbe.
- Napadnuté rastliny hneď zlikvidujeme, choroba sa rýchlo šíri. Zdravé zelené plody oberieme a necháme dozrieť na tácke na slnku či vnútri na okennom parapete alebo naložíme do sladkokyslého nálevu, prípadne pripravíme džem. V bežne konzumovaných množstvách sú pre nás zelené rajčiny neškodné, pre istotu však výrobky z nich nepodávame deťom či tehotným ženám.
Viac informácií: www.biotomal.sk.
Text: Ing. Zoltán Tamašek
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.
Ahojte, pred cca 3 dnami som postriekal zamiaky po hustych dazdoch mednatym bio…