Bobkový list ukrýva množstvo tajomstiev. Zlepší pamäť, detoxikuje a účinkuje aj proti chrápaniu

Máme ho doma všetci, používame ho takmer automaticky do polievok, prívarkov či na zaváranie. Vedeli ste však, že bobkový list má aj množstvo liečivých účinkov?

Vavrín pravý

Opradený legendami, veštbami a bohmi

V starovekom Grécku bol vavrín symbolom boha Apolóna. Iste poznáte jeho podobizne s vavrínovým vencom na hlave. Apolón bol, okrem iného, bohom veštby. Tu nachádzame s vavrínom silné spojenie. Listy vavrínu totiž vo väčších dávkach pôsobia mierne narkoticky, a preto dokážu navodiť veštecký tranz. Pred veštbami sa listy v minulosti žuvali. Vavrín mal zároveň chrániť pred čarodejníctvom a chorobami. Vetvička pod vankúšom prinášala krásne sny, zavesený vavrín chránil pred úderom bleskom.

Symbol múdrosti a dokonalosti

Vavrín sa stal symbolom slávy a múdrosti Grékov i Rimanov. Považovali ho tiež za symbol mieru, víťazstva a ochrany. Vavrínovým vencom boli odpradávna odmenení víťazi pretekov, atléti a básnici. Mladí stredoveký doktori dostávali pri príležitosti zloženia skúšok vence z vetvičiek vavrínu.

Z latinského spojenia Laurea Coronati, čiže korunovať vavrínom, vznikol neskôr pojem laureát, ktorý sa používa dodnes. Označuje čestný titul, ktorým sa odmeňujú vedci, umelci, jednoducho ľudia, ktorí sú prínosom pre nás ostatných. Už samo osebe to deklaruje výnimočnosť vavrínu.

Vavrín bol v minulosti považovaný za posvätnú rastlinu a sadil sa v blízkosti kostolov.

Sušený bobkový list

Bobkový list

Vavrín pravý, Laurus nobilis, je stálozelený strom alebo ker z čeľade vavrínovité. Darí sa mu v teplých oblastiach. Svoj pôvod má v malej Ázii, Iráne a Sýrii, odkiaľ sa rozšíril do oblasti Stredomoria. V súčasnosti je najvýznamnejším producentom bobkového listu Turecko. Pre komerčné využitie sa pestuje vo veľkosti kríkov, z ktorých sa pravidelne zbierajú mladé listy. Tie sa sušia horúcim vzduchom.

Pestovanie bobkového listu v našich podmienkach

Vavrín neznesie mrazy. Pokiaľ ho pestujete, na zimu sa prenáša do vnútorných miestností. Kvitne od marca do apríla žltkasto bielymi, prípadne zeleno bielymi kvetmi. Na pestovanie je pomerne nenáročný. Znesie skôr sucho ako prelievanie. Vďaka obsahu silíc je minimálne napádaný škodcami. Od jari do jesene ho môžeme pestovať vonku. Prezimovať ho dávame do chladnej a svetlej miestnosti, bude sa mu dariť pri teplote 13 až 18 stupňov. Čerstvé listy majú tmavozelenú farbu, kvalitne usušené bobkové listy majú svetlozelenú farbu bez škvŕn. Vavrín môžeme tvarovať rezom.

Vavrín pravý - bobkový list

Bobkový list ako korenina

V kuchyni sa používa výlučne vavrín pravý, bobkový list – Laurus nobilis. Listy sú kožovité, pevné, kopijovité s typicky zvlnenými okrajmi. Listy sa používajú čerstvé i sušené. Ich výhodou je, že po usušení ani dlhším skladovaním nestrácajú na svojej kvalite.

Bobkový list je jemne aromatický, pri použití nadobúda trpkú, korenistú chuť. Má vskutku univerzálne použitie a pravdepodobne nechýba v žiadnej domácnosti. Je vhodný do polievok, prívarkov, vývarov, k hubám, strukovinám, k mäsu, pri nakladaní a sterilizácii alebo k hubám pre kvalitné skladovanie. Svoju chuť uvoľňuje pomaly. Nahradiť ho môžete oreganom a tymianom.

Má ľahké sedatívne účinky, podporuje trávenie, má aj antiseptické (protizápalové) účinky.

Pozor na zámenu s jedovatým vavrínovcom

Na rozdiel od vavrínu pravého, ktorý je jedlý, poznáme napríklad vavrínovec lekársky, všestrannú stálozelenú rastlinu vďačne využívanú vo forme živých plotov. Táto okrasná rastlina má mnoho predností. Je extrémne odolná a na pestovanie nenáročná. Jednotlivé kultivary sa líšia svojím vzrastom a odolnosťou voči mrazu. Sú vhodné pre stredné až vysoké živé ploty. Vavrínovec sa dá výborne tvarovať do požadovaného tvaru. Na rozdiel od bobkového listu sú listy vavrínovca lekárskeho mierne jedovaté pre zvieratá, ako aj pre ľudí. Listy vyvolávajú nevoľnosť a podráždenosť.

Liečivé účinky bobkového listu:

  • detoxikačné účinky
  • antiseptické vlastnosti
  • posilňuje pamäť a koncentráciu
  • bojuje proti migréne a bolestiam hlavy
  • podporuje trávenie a chuť do jedla
  • pomáha pri ochoreniach močových ciest
  • odporúča sa pri nespavosti a chrápaní
  • lieči reumu, dnu, artritídu
  • tlmí bolesť krížov a sedacieho nervu
  • zrýchľuje metabolizmus

Ak trpíte nespavosťou, vložte si pár bobkových listov pod vankúš pred spaním.

Čaj z bobkového listu

Recept na čaj z bobkových listov

Budeme potrebovať:

  • 3 bobkové listy
  • 1/2 litra vody
  • citrón

Postup:

Vodu nechajte zovrieť, pridajte bobkové listy a šťavu z citróna. Pár minút povarte a odstavte. Po 10 minútovom lúhovaní preceďte a ešte teplý čaj vypite. Čaj užívajte dva až štyrikrát denne, ideálne ráno po prebudení a večer pred spaním.

Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku