Bohatá úroda pri správnom postupe: Rez štíhleho vretena

Odroda Pinova je jedna z najrozšírenejších v našich záhradách. Ak nezanedbáme pravidelný tvarovací rez, dočkáme sa bohatej a zdravej úrody. Práve teraz je čas na prácu s nožnicami.

Ovocný sad

Kontrolný zoznam

Materiál:

štepársky vosk
gáza na prípadné vyviazanie

Náradie:

ručné nožnice
ručná pílka
pákové nožnice
rukavice

Náročnosť: **
Čas: 0,5 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: skorá jar

Postup

01. VRCHOL STROMČEKA

Rez vrcholu stromčeka

Začíname vždy zhora. Určíme si lídra – teda terminál. Bude ním najvyšší kolmý výhon, ktorý tesne pod púčikom zrežeme.

02. KONKURENČNÉ VÝHONY

Rez štíhleho vretena

Odstránime konkurenčné výhony, strom bude rovnomernejšie smerovať energiu do rastu konárov, ktoré prinesú plody a do rastu terminálu, ktorý bude olistený.

3. KVETNÉ PÚČIKY

Rez štíhleho vretena

Pod vrcholom necháme 3, max. 4 kvetné púčiky, z ktorých sa vyvinú po opelení jablká, ostatné odstránime. Platí tu zásada “menej je viac”.

4. OPTIMALIZÁCIA ÚRODY

Rez štíhleho vretena

Mladý stromček netreba hneď zamladi preťažovať úrodou, mohlo by ho ohýbať a deformovať. Radšej nech má menej, ale zato krajších a zdravších plodov.

5. POŠKODENÉ KONÁRE

Rez štíhleho vretena

Choré a poškodené konáre odstránime na čapík, nikdy nie na konárový krúžok. Rezom tesne pri kmeni by sme podporili tvorbu “vlkov”.

6. ODRODENÉ KONÁRE

Rez štíhleho vretena

Odrodené drevo zmladíme rezom. Režeme takisto na čapík. Zabezpečíme tak výmenu dreva a presvetlíme korunu. Vo vzdušnej korune jabĺčka optimálne dozrejú.

7. TVAROVACÍ REZ

Tvarovací rez štíhleho vretena

Pri mladých, trojročných stromčekoch vykonávame tvarovací rez na štyri, maximálne päť rezných rán, teda čapíkov tak, aby mal strom po reze tvar pyramídy.

8. PYRAMÍDA

Rez štíhleho vretena

Tvar pyramídy dosiahneme tak, že v hornej časti stromy režeme na čapíky široké dva palce, v strede na tri palce a v spodnej etáži by mali mať čapíky šírku štyri palce.

9. LÍNIA

Rez štíhleho vretena

Jednotlivé konáre režeme na líniu. To znamená, že si vytvoríme lídra zrezaním najdlhšej časti konára za púčikom a odstránime konkurenčné výhony.

10. JEDNOROČNÉ DREVO

Rez štíhleho vretena

Ak sú na konári ďalšie dlhé, teda dvojročné výhony, odstraňujeme ich na čapík. Ak sú tam len krátke “fúzy”, čiže jednoročné drevo, ponechávame ich.

11. PRESVETLENIE KORUNY

Rez štíhleho vretena

Pravidelným rezom ovocných stromov zabezpečíme zmladzovanie, čiže výmenu odrodeného dreva za mladé, a presvetlenie koruny, čiže lepšie dozrievanie plodov.

Dobré rady

Ďalšia starostlivosť

Na záver ovocinárskej sezóny je vhodné natrieť kmene stomčekov vápenným mliekom. Toto sa dá zopakovať aj na jar. Má to preventívny účinok pred praskaním kôry a vytváraním otvorených rán a pred prezimujúcimi škodcami v kôre, kedže roztok pôsobí aj dezinfekčne.

Značkové štepence

Používame iba identifikovaný sortiment, označené druhy. Tieto majú želané vlastnosti v kontexte na lokáciu, resp. lokalitu výsadby. Štep musí byť nad úrovňou zeme cca 10 cm. Ak je nižšie, môže podpník vyháňať vlky a odoberať tým rastovú energiu stromčeku, ak je vyššie, rast a vývoj stromčeka môžu byť výrazne slabšie. Miesto štepenia, resp. očko by malo byť orientované na juh. Na zimu je vhodné použiť ochrannú sieť na pník pred poľnou či lesnou zverou.

Význam rezu

Každoročným správne vykonaným tvarovacím rezom, čiže zabezpečením výmeny dreva a presvetlením koruny, dosiahneme hlavne pri väčších a starších stromoch výrazne vyššiu efektivitu úrody a dlhšiu životnosť.

 

 

Realizácia: Plantex, Veselé pri Piešťanoch
Text a foto: Ing. František Laššák
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku