Aby jablone alebo hrušky bohato plodili, odporúča sa každoročný rez v zimnom období.
Dormantné obdobie je najlepšia príležitosť tvarovania koruny, odstránenia vyplodených konároch zo stredu stromu a podporenia typu rastu, ktorý maximalizuje úrodu. Otvorený tvar koruny pomáha udržať dobrý zdravotný stav stromu. Pokiaľ sme ho dlhšie vôbec nerezali, nepreženieme to a časť práce odložíme na ďalší rok.
Na jedenkrát nikdy neodstraňujeme viac ako tretinu zo všetkých konárov v korune. Lepšie je rezať strom každý rok, aby sme vytvarovali a neskôr udržiavali kotlovitú korunu ideálnu pre plodenie. Samozrejme, reč je o „klasickom“ tvare stromu. Palmety, štíhle vretená a iné tvary sa režú iným spôsobom.
Krok za krokom: Ako rezať staršiu jabloň
1. Znížime vysoké konáre
Vysoké konáre znižujeme postupne, kus po kuse, aby nás nezranil padajúci konár. Používame čisté a ostré náradie. Predchádzame tak významnejšiemu poškodeniu tkanív, ktoré sa môže, hoci aj neskôr, stať vstupnou bránou pre patogény.
2. Odstránime križujúce sa alebo paralelne rastúce konáre
Odstránime križujúce sa či blízko seba paralelne rastúce konáre, ktoré by sa mohli časom odierať. Zranenia na kôre bývajú vstupnou bránou pre infekcie. Skôr než začneme, odstúpime a porozmýšľame, ktorý z konárov má väčší zmysel ponechať. Ponechaná vetva má byť zdravá, nie príliš stará a má mať vyhovujúci tvar.
3. Odrežeme konáre rastúce do stredu
Odrežeme konáre rastúce do stredu koruny, pretože ju zahusťujú. Vďaka tomu sa dovnútra dostane viac svetla a vzduchu, čím strom udržíme dlhšie zdravý. Zameriame sa na vytvorenie takzvanej kotlovitej koruny, to znamená, že konáre majú pomyselne tvoriť tvar kotla a vnútro – stred stromu – má byť prázdne.
TOP TIP
V strede koruny zvyknú z hlavných konárov vyrastať pevné a priamo hore rastúce výhony, hovorí sa im „vlky“. Nezvyknú kvitnúť ani plodiť. Tým, že ich odrežeme, strom môže energiu a živiny, ktorú by venoval na ich ďalší rast, smerovať do rodivých vetvičiek. Rez vedieme presne v mieste, z ktorého vyrastajú. Podľa hrúbky na ne zvolíme buď záhradnícke nožnice, pákové nožnice alebo pílku.
Takto režeme tiež
V zimnom období môžeme rezať viacero druhov stromov a formovať tak ich tvar, pričom vôbec nemusí ísť o kotlovitú korunu. Sú to tieto:
Brezy
Ak by sme ich rezali až koncom zimy, keď začína prúdiť miazga, môže prísť k jej silnému vytekaniu. Strom spolu s ňou prichádza o časť živín.
Javory
Režú sa len minimálne až vôbec, rezom sa totiž ničí ich prirodzený tvar. Keď je rez nevyhnutný, napríklad konár zavadzia, urobíme tak teraz.
Topole
Toto je obzvlášť vhodné obdobie na odstránenie výrastkov z kmeňa.
Galéria k článku
Text: Francis Tophill
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, Evelina patri medzi klubove odrody ako som sa dnes docitala, je nejak…