Odvtedy, ako sa objavila vijačka, sa už roky snažíme udržať buxusy pred domom pravidelnými postrekmi. Naši susedia to už vzdali, my začíname boj so škodcom pomaly prehrávať tiež. Buxus sme sadili ako hranicu od ulice, je vysoký ako naša vnučka na základnej škole. Ak ho však budeme musieť vykopať, budeme musieť namiesto neho nasadiť náhradu. Viete nám poradiť?
Poviem to takto – vždy sú možnosti. Možno je to však aj o tom, ako veľmi budete trvať na čo najidentickejšej náhrade. Chápem, že krušpán (Buxus) má svoj nezameniteľný habitus. Spolu s jeho skvelou tvarovateľnosťou robia tieto dve vlastnosti krušpán na prvý pohľad nenahraditeľným.
No chemický boj s vijačkou je do budúcnosti, bohužiaľ, márny. Riešenie spočíva v náhrade, ktorá netrpí atakom vijačky, je vždyzelená, má drobné listy, rastie vzpriamene, skvele znáša rez a má hustý, kompaktný habitus.
1. Bršlen
Veľmi príjemnou alternatívou ku krušpánu je bršlen. Nie však každý, pretože mnohé druhy bršlena rastú síce ako kry, ale nie vzpriamene, skôr rozložito a majú aj nepomerne väčšie listy.
Ďalšie úskalie, ktoré treba zvážiť, je to, že bršlen síce nedecimuje vijačka krušpánová, no trpí iným škodcom – štítničkou bršlenovou. Je však pravda, že nie je taká fatálna ako vijačka na krušpáne.
Ak sa teda rozhodnete pre bršlen, vyberajte z druhov a odrôd, ktoré majú vzpriamený rast, menšie listy a kompaktnejší habitus. Dobrou voľbou sú odrody druhu bršlen japonský:
- Euonymus japonicus ‘Green Spire’,
- E. japonicus ‘Benkomasaki’,
- E. japonicus ‘Microphyllus’.
Veľmi pekne pôsobia živé ploty aj z panašovaných odrôd s podobnými vlastnosťami:
- Euonymus japonicus ‘White Spire’,
- E. japonicus ‘Bravo’.
Všetky bršleny znášajú rez a dokážete z nich vytvarovať živé ploty podobné tým krušpánovým.
2. Zemolez lesklý
Ešte vernejšiu kópiu krušpánovej bordúry docielite pomocou zemolezu lesklého, ktorý má veľmi podobné vajcovité lístky ako krušpán. Architektúra jeho rastu je však iná ako pri krušpáne, rovnako tak vzájomné postavenie listov, takže si ho s krušpánom určite nepomýlite.
Navyše, rastie skôr rozložito ako vzpriamene, rýchlejšie ako krušpán a rovnako dobre znáša rez. Živý plôtik ako náhradu za krušpán z neho po rokoch trpezlivého tvarovania určite vypestujete. Výhodou však je, že ho obchádza vijačka aj štítnička, je vždyzelený a na pestovanie veľmi nenáročný.
Do živého plota odporúčam odrody:
- Lonicera nitida ‘Maigrun’ alebo
- Lonicera nitida ‘Elegans’.
3. Vtáčí zob
Ak potrebujete masívnejší živý plot, pokojne siahnite aj po vtáčom zobe. Vždy síce vravím, že minca má dve strany a v tomto prípade – čo rastie rýchlo, neprestane rásť v dvoch metroch, ako si to želáme my, ale neraz to časom prerastá cez hlavu. No ak pravidelný rez nezanedbáte, dokážete mať aj živý plot z vtáčieho zobu pod kontrolou a v príjemných rozmeroch.
Okrem pravidelného rezu pomôže aj stanovište, kde nie je plné slnko. V putujúcom zelenom tieni stromu nerastie tak agresívne a môžete ho mať celé roky pod kontrolou. Výhodou vtáčieho zobu je, že nejde o introdukovanú drevinu. Samozrejme, aj ona má svojich škodcov, no žiadnym netrpí tak masívne, ako krušpán vijačkou.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Galéria k článku
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Mala som krasne zelene kruspany a v priebehu 14 dni co sme boli na dovolenke mi…