Bonsaj alebo sukulent? Púštna ruža spája to najkrajšie z oboch, nechajte sa ňou očariť

Rastlinná ríša je veľmi rozmanitá a obsiahnuť ju celú nedokážu ani botanické záhrady. Zbierky jednotlivcov sa teda často sústredia na jednotlivé rastlinné kategórie, ktoré sa môžu niekedy prelínať.

Púštna ruža - adénium
Foto: Shutterstock

Napríklad zberateľ sukulentov môže zároveň pestovať rastliny, ktoré môžeme považovať aj za bonsaje. Samozrejme, tieto druhy musia mať na to vhodné predpoklady. A ak sa k tomu pripočíta cit a um pestovateľa, je možné vytvoriť naozaj atraktívne a efektné rastliny.

Ako príklad vhodných druhov spomenieme napríklad tučnolist vajcovitolistý (Crassula ovata), plektrant Ernstov (Plectranthus ernstii) alebo druh, na ktorý sa v tomto článku zameriame – adénium hrubé (Adenium obesum), často nazývané aj púštna ruža.

Adénium zaujme vzhľadom i kvetmi

Adénií sa tiež pestuje viac druhov (A. somalense, A.socotranum, A.arabicum a iné). Najrozšírenejšie a pre svoje vlastnosti najviac atraktívne je práve Adenium obesum. Snúbia sa v ňom pomerne jednoduché nároky na pestovanie, jeho skvelý vzhľad a nakoniec aj ľahká dostupnosť.

V Ázii sa veľmi intenzívne zaoberajú šľachtením a hybridizáciou adénií, čoho výsledkom sú naozaj ohromujúce kultivary rôznych farieb a typov kvetov.

Čo sa týka ich špecifickej vlastnosti – spôsobu rastu –, je potrebné vedieť, že len rastliny vysievané zo semien majú svoju charakteristickú zhrubnutú „nohu”. Odborne sa táto časť rastliny nazýva kaudex a rastliny množené z odrezkov ju nevytvoria ani po dlhých rokoch. Preto sa rastliny množené a predávané v Ázii často vrúbľujú, aby v korunke kvitli ušľachtilé kvety s omračujúcimi efektmi, ale zároveň rastlina disponovala aj nemenej pôsobivým kaudexom.

Púštna ruža - adénium
Foto: Shutterstock

Adénium, ktoré vám zoberie dych

Ako zvýrazniť vzhľad púštnej ruže? Vo svete pestovania bonsajov sa ako jeden z mnohých efektov uplatňuje aj prvok, kedy sa vypreparujú a postupne obnažia korene pestovaných rastlín tak, že sú nad povrchom substrátu.

Rastlina si postupne na tento stav zvykne a prispôsobí svoje korene novej situácii. V spodnej časti, kde sú ponorené do substrátu, vytvára typ koreňov, ktoré naďalej efektívne čerpajú vodu a živiny zo substrátu. Vrchná, obnažená časť sa prispôsobí tak, že slúži len ako transportné pletivo – vodu dopraví do vyšších partií rastliny.

Korene púštnej ruže
Foto: Shutterstock

Pri bonsajoch robených z drevín, aké rastú aj v našej prírode, ide o pomerne náročnú akciu. Potrebujeme na to citlivú zručnosť a dlhší čas. U adénia je to však veľmi jednoduché a želaný efekt docielime vo veľmi krátkom čase. Pri presadení jednoducho obnažíme niekedy až celú vrchnú polovicu koreňovej sústavy. Dbáme na to, aby každý obnažený koreň smeroval do substrátu nižšie a mal možnosť z neho čerpať vodu a živiny.

Takto zasadené adénium pomerne rýchlo prispôsobí svoje korene, ktoré v krátkej dobe začnú hrubnúť, čo umocní efekt, akoby mala rastlina veľmi dlhý vek. Ak máte obavy, aby vaša rastlinka tento proces zvládla, môžete proces rozložiť na viac fáz a korene obnažovať postupne. Pri bežnej kondícii rastliny tohto druhu však nebýva problém ani s odhalením polovice koreňov naraz.

Výsledkom je stromček pôsobiaci ako miniatúra starého, vekmi ošľahaného veterána. Ak k tomu ešte aj kvitne, jeho krása je naozaj dychberúca.

Galéria k článku:

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku