Borák lekársky (Borago officinalis) je jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky približne 50 cm.
Jej listy sú mierne drsné. Mladé listy sa pridávajú do šalátov, majú vôňu ako uhorka. Kvety boráku sú nádherne svetlomodré. V prírode ho nenájdeme, musíme si ho vypestovať. Nemá veľké nároky na pôdu, ani na závlahu. Ak si ho raz prinesiete do záhrady, už sa vám tam udomácni. Ľahko sa vysemení, klíči skoro na jar. Zbierame kvitnúcu vňať, zrezávame hornú tretinu kvitnúcej vňate, niekoľkokrát cez sezónu.
Borák posilňuje obličky i srdce
V anglicky hovoriacich krajinách majú príslovie: „Borák dodáva odvahu“. Je to možno kvôli tomu, že okamžite posilňuje obličky. Obličky zaťažujú hlavne strachy a borák nám s nimi vie pomôcť. Kelti varili z tejto rastliny pivo, ktoré pili pred bitkami.
Borák pôsobí na stavy vzrušenia a nervozity, má mierne antidepresívny vplyv a posilňuje srdcový sval. Používa sa pri srdcových neurózach, búšení srdca, srdcovej slabosti. Dokáže udržať vnútornú rovnováhu, vyrovnáva rozkolísané nálady, pomáha zbaviť sa smútku, vnútorného napätia, strachov. Celkovo posilňuje nervovú sústavu. Môžeme ho použiť aj pri nespavosti.
Kedy a ako užívať borák
Čaj proti smútku
Na čaj proti smútku zmiešame 2 diely boráku, 2 diely ruže, 1 diel medovky a 1 diel hluchavky.
Životabudič
20 g boráku, 15 g hlohu, 15 g šípok, 10 g rozmarínu, 2 g zázvoru, 2 g puškvorca. 1 PL zmesi zalejeme 250 ml studenej vody, pomaly povaríme na miernom ohni 3 – 4 minúty, necháme 10 minút odstáť. Precedíme. Pijeme podľa potreby.
Borákový olej
Znižuje krvný tlak a cholesterol, používa sa na poruchy žliaz s vnútorným vylučovaním, zvyšuje imunitu, pomáha pri cukrovke, zápaloch, atopickom ekzéme, psoriáze, akné. Kvitnúcu vňať zalejeme olivovým, alebo mandľovým olejom, vo vodnom kúpeli povaríme 30 minút, necháme odstáť do druhého dňa, prelejeme do zásobných fliaš.
Kedy ešte pomôže?
Borák užívame nielen zvonku, ale aj zvnútra, pri nepríjemných prejavoch menopauzy, predmenštruačného syndrómu, pri vysokom tlaku krvi, srdcových problémoch, pri poruchách metabolizmu.
Borákové semeno sa nasadzuje pri ochoreniach obličiek, napríklad pri glomerulonefritíde. Semienka vysušíme, pomelieme, užívame 3 x denne mokka lyžičku.
Text: Iveta Henzelyová, www.bylinkovaskola.sk
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…