Bohatá úroda a dobrý zdravotný stav jahôd sú výsledkom kvalitnej starostlivosti. Nezabúdajme na ne ani po zbere úrody. Čo je najdôležitejšie?
Porast jahôd najskôr dôkladne vyčistíme od suchých a poškodených listov, hnilých plodov, vyrodených stoniek, buriny a aj nástielky zo slamy. Následne pôdu v okolí rastlín dôkladne prekypríme, avšak nie príliš hlboko, pretože jahody korenia plytko a mohli by sme im poškodiť korene.
Z porastu súčasne odstránime väčšinu poplazov, ktoré ho zbytočne zahusťujú. Ponecháme ich len niekoľko v prípade, ak plánujeme výsadbu rozšíriť alebo celkom obnoviť (nové jahodovisko sa zakladá počas augusta). Najkvalitnejšie sú pritom rastliny, ktoré sú najbližšie k materskej jahode.
Jahodovisko po ošetrení prihnojíme. Existujú aj hnojivá určené priamo na jahody. Použijeme hnojivo vo forme granúl, ktoré zapravíme do vrchnej vrstvy pôdy, alebo hnojivú zálievku. Prílev živín podporí tvorbu nových listov a základov budúcoročných kvetných púčikov. Počas suchého leta nezabúdame aspoň na občasnú výdatnejšiu zálievku, aby sucho rastliny nepoškodilo a nevysililo.
Starostlivosť o jahodovisko po zbere krok za krokom
1. Odstránenie poplazov
Po zbere úrody odstránime zo záhona pomocou nožníc poplazy, zbytočne porast zahusťujú. Nevytrhávame ich nasilu, odstrihneme ich blízko pri materskej rastline.
2. Výber poplazov pre založenie nového jahodoviska
Ak chceme jahodovisko rozšíriť alebo založiť nové, môžeme využiť rastliny z poplazov. Najlepšie sú tie, ktoré rastú najbližšie pri materskej rastline.
3. Suché a poškodené listy
Z rastlín odstránime suché listy, zvyšky vyrodených stoniek alebo stoniek so zasušenými plodmi, prípadne aj poškodené listy.
4. Choroby a škodce
Celý porast dôkladne skontrolujme. Ak nájdeme stopy škodcov alebo príznaky chorôb, zasiahneme vhodným prípravkom.
5. Burina
V intenzívne zavlažovanom jahodovisku bez nástielky sa bežne vyskytuje aj burina. Priebežne ju odstraňujme aj s koreňmi.
6. Voľné miesta v hriadke
Ak máme v hriadke s jahodami voľné miesto, vysadíme sem zakúpenú novú sadenicu alebo použijeme dobre zakorenenú rastlinu z poplazu.
7. Prekyprenie pôdy
Pôdu, ktorá je často po zbere ušliapaná, dobre prekypríme, nie však príliš do hĺbky. Otvoríme tým cestu vlahe a živinám.
8. Hnojenie
Po zbere je dôležité aj doplnenie živín. Vyberieme si kvalitné hnojivo určené na jahody. Prihnojovať môžeme podľa inštrukcií na obale až do augusta.
Dobrá rada
Jahodovisko plodí veľmi dobre približne tri roky. Staršie rastliny prinášajú stále menšie úrody. Preto po troch rokoch počas augusta založíme nový porast jahôd.
Text a realizácia: Daniel Koštál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, včera som z jahodoviska vyhádzala asi 200 pandrav chrústa :( Idem sadiť…