Budujeme chodník z kamenných šľapákov

Je rovnako trvanlivý ako ten z dlažobných kociek, no zaberie vám menej času a z rodinného rozpočtu odčerpá oveľa menej peňazí. Vyskúšajte túto jednoduchú a skutočne veľmi estetickú alternatívu! 

Budujeme chodník z kamenných šľapákov

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • kamenné platne
  • andezitové, vápencové, pieskovcové
  • suchý betón
  • riečny štrk alebo makadam

Náradie:

  • ručná motyčka
  • rýľ
  • lopata
  • tĺčik
  • gumené kladivo
  • kamenárske kladivo
  • hrable

Náročnosť: ***
Čas: 6 hodín
Ľudia: 2
Obdobie: jar, leto, jeseň

Pracovný postup

1. VÝBER

Výber kameňa

Dávame pozor na hrúbku, veľkosť a farebný odtieň kamenných platní. Tie by mali byť približne rovnako hrubé (4 – 7 cm) a veľké (40-60 cm).

2. ROZLOŽENIE

Kamenný chodník

Šľapáky si rozložíme po ploche, aby sme mali prehľad, ako ich potom klásť „naostro”. Väčšie kusy spolu, menšie zvlášť a tenšie bokom.

3. VYMERANIE

Vymeranie kamenného chodníka

Nahrubo si poukladáme šľapáky na pomyselnú cestičku, aby sme vedeli, s čím môžeme rátať, resp. či máme dostatok kusov na celú cestičku.

4. TRASOVANIE

Trasovanie

Pokúsime sa definitívne poukladať šľapáky v tvare cestičky. Rozloženie prispôsobíme chôdzi tak, aby neboli príliš blízko ani priďaleko od seba.

5. OBKRESLENIE

Výstavba kamenného chodníka

Ručnou motyčkou si obkreslíme postupne každý jeden šľapák, aby sa nám ľahšie vyberalo lôžko. Šľapák dáme bokom v rovnakej polohe.

6. VYBRATIE TRÁVNIKA

Vybratie trávnika na položenie chodníka

Prvá vrstva, ktorú odoberáme, je trávnik aj so sieťkou proti krtovi. Trávnik ešte nevyhadzujeme, môže sa nám zísť pri doškárovávaní.

7. VYBRATIE LÔŽKA

Vybratie lôžka

Rýľom odoberieme zem z lôžka pod šľapákom. Snažíme sa vybrať ju rovnomerne a zhruba vodorovne. Prípadne kamene odstránime.

8. PODSYPANIE

Podsypanie kamenných šľapákov

Pri tenších šľapákoch podsypeme lôžko vrstvou štrku alebo suchého betónu cca v hrúbke 2 – 3 cm. Môžeme použiť aj zmes štrkopiesku.

9. ZHUTNENIE

Zhutnenie

Tĺčikom zhutníme lôžko, vyrovnáme ho a vytvoríme plochu na šľapák. Vytvorené lôžko, či už zo zeminy, alebo štrkopiesku, neutláčame príliš.

10. PRIKLEPNUTIE

Priklepnutie

Šľapáky priklepávame gumeným kladivom tak, aby dosadli do lôžka celou plochou. Sledujeme pritom aby neboli privysoko alebo naopak.

11. DOTVAROVANIE

Chodník z kameňa

Šľapáky sú prírodný materiál, preto môžu vyžadovať drobnú úpravu tvaru. Na tieto korekcie použijeme kamenárske kladivo.

12. MEDZERY

Medzery

Šľapáky ukladáme tak, aby mali susediace kusy rovnobežné hrany. Medzery medzi nimi by mali mať rovnakú šírku, resp. čo najpodobnejšiu.

13. PREHRABANIE

Prehrabanie

Cestičku a priľahlý priestor prehrabeme hrabľami, povyhrabávame zvyšky kameniva, dorovnáme terén a prevzdušníme uchodený trávnik.

14. VYSPRCHOVANIE

Vysprchovanie chodníka

Zo šľapákov zoškrabeme zem motyčkou alebo kefou, vysprchujeme ich prúdom vody a vyčistíme, aby na kameni nezostali žiadne nečistoty.

15. POLIATIE

Kamenný chodník

Vodou zalejeme aj trávnik medzi šľapákmi a v najbližšom okolí. Počas ukladania chodníka trávnik trpel najviac, vodu teraz veľmi potrebuje.

Dobré rady

Fólia/geotextília

Odobraný trávnik a vyhrabanú zem je dobré si položiť na roztiahnutú fóliu. Niečo z nich ešte použijeme pri doškárovávaní a stabilizácii šľapákov. Takto si narobíme aj menej neporiadku v záhrade. Práce na chodníku by nemali trvať dlhšie ako dva-tri dni, aby fólia úplne nezadusila trávnik pod sebou.

Šľapáky

Šľapáky by mali byť na úrovni trávnika. Keď prejdeme rukou po trávniku, prechod na šľapák by sme nemali cítiť. Takto o šľapák nik v záhrade nezakopne a aj kosenie bude úplne hladké (bez iskier alebo vykosenej zeme).

Fixácia

Šľapák by sa v lôžku nemal hojdať ani prevažovať. Lôžko opakovane prispôsobíme, prípadne rozšírime, dodáme/odoberieme zmes a uhladíme. Prípadne výčnelky na kameni obijeme kamenárskym kladivom. Pre vyššiu bezpečnosť použijeme pracovne okuliare.

Chodník z kameňa

Výsledok

Priestor hneď po realizácii vyzerá smutne a udupane. Ale už po asi dvoch týždňoch sa dá trávnik do poriadku a chodník doslova „vykukne”. Znova zelený trávnik sa rozrastie a olemuje šľapáky, ktoré ešte lepšie „sadnú” do svojho lôžka.

Podnebie

Ak tam, kde žijete, sú chladnejšie zimy, použite hustý kameň ako žula, andezit alebo kremenec, ktorý odolá teplotám pod bodom mrazu. Mäkšie, porézne kamene, ako sú vápenec a pieskovec, sa lepšie hodia do teplejších oblastí, pretože keď teplota klesne pod bod mrazu, voda, ktorú predtým absorbovali, by mohla spôsobiť ich odlupovanie alebo trhliny.

Štýl

Použite kameň, ktorý vyhovuje architektonickému štýlu vašej domácnosti. Čisté, ostré línie alebo jednoduchý geometrický tvar kameňa sú dobrá voľba do moderných domov. Tehla a brúsené kamenné bloky, tzv. kvádre, sú vhodnejšie do tradičných či dobových domov. Drsný rustikálny vzhľad alebo nepravidelný kameň zdôrazňuje charakter vidieckych domov.

Tip autora:

Široko alebo akoby náhodne rozložená kamenná cesta je vhodnejšia vo väčších záhradách, prípadne iba ako sekundárne cestičky naprieč trávnikom či vo výsadbe. Ak ide o frekventovaný chodník vedúci k vstupu do domu, vyberte hladký, rovnomerne rezaný kameň alebo celú zostavu s pevnými spojmi, aby sa zabránilo nežiaducim udalostiam a aby bola chôdza čo najjednoduchšia.

 

 

Text a foto: František Laššák, diynetwork.com, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku