Začiatok leta znamená, že je čas na lipu, čas na ľubovník a začína divozel. Lipa končí, ľubovník kulminuje a divozel bude veľmi originálnym spôsobom dodávať kvety celé leto.
Lipa malolistá
Bylinka širokého využitia a lahodnej chuti. Lipový čaj si môžete dať aj len tak ako hrejivú prevenciu. Určite sa hodí nasušiť jej viac. Lipa sa zbiera v kvete aj s listeňom. Správny druh lipy spoznáte podľa spodnej strany listu. Má tam hrdzavý chuchvalec.
Zbiera sa na začiatku kvitnutia, dokým kvety nezačnú schnúť priamo na strome. Po odkvitnutí sa tvorí guľatý plod, tvrdá nažka. Keď zbadáte tú, znamená to, že ste čas zberu lipy prešvihli a ostáva buď nájsť strom orientovaný napríklad na západ alebo sever (toto mi stihlo pár sezón zachrániť situáciu), alebo v horšom prípade počkať až o rok.
Lipový kvet je vhodný do zmesí aj samostatne pri zahlienení či chrípke, prvá pomoc pri prechladnutí. Vlažný čaj piť pri horúčkach. Uvoľní koliky i plynatosť. Pomáha pri ťažkostiach so žlčníkom a močovými cestami. Žiadna bylinka by sa nemala požívať dlhodobo, lipa však nemá zásadné obmedzenia, ani v tehotenstve či pri dojčení.
Ľubovník bodkovaný
Ľubovník, ľudovo trezalka je veľmi zaujímavá bylinka, naopak vôbec nie vhodná na každodenné pitie. Napriek tomu rozhodne odporúčam si nazbierať ju, stačí menšie množstvo.
Správny ľubovník má bodky aj na listoch, rozpučený puk medzi prstami zanechá jasný tmavočervený akoby krvavý fľak, ktorý spôsobuje vysoký obsah farbiva hypericín.
Zbiera sa kvitnúca vňať ideálne v dni okolo Jána. Vtedy sú kvety v plnom rozkvete ešte ďaleko do odkvitnutia. Legenda hovorí, že by sa mali zbierať za svitu mesiaca, ale pokojne to robte v bežný čas zberu bylín. Za suchého slnečného dňa. Schne najradšej v tieni v prievane, kvety by si mali uchovať farbu.
Keď robím ľubovníkový čaj, hovorím, že idem zaliať konzervované slnečné lúče. Výborný je práve vtedy, keď treba slnečný svit dopĺňať a naopak vôbec nie je vhodné ho piť počas slnečných dní, keďže môže vyvolať kožnú reakciu.
Je to skôr večerný upokojujúci a antidepresívny čaj. Pre ženy zmierňujúci PMS aj ťažkosti pri klimaktériu. Pár kvetov do zmesi pri bežných chorobách, má antibiotické i antivirotické účinky. Nekombinovať nikdy s liekmi a dávkovať len v malých množstvách a nie dlhodobo. Čaj dobrej nálady funguje práve preto, že sa nepije každý deň, ale vtedy keď ho fakt nutne treba.
Ak máte chuť nazbierať viac, časť kvetov aj s pukmi natlačte do fľaše a zalejte za studena lisovaným olejom. Nechajte lúhovať na slnečnom miesto zopár týždňov. Nádherne sa vyfarbí do červena, skladujte už potom naopak v tme, ideálne v chladničke. Budete mať účinný olej pri kožných problémoch aj spálení slnkom.
Prečítajte si viac: Stihnite ľubovník v plnej sile a pripravte si jánsky olej
Divozel veľkokvetý
Keď vás najbližšie bude dráždiť a sužovať kašeľ, zalejete si divozel. Na dostatočnú zásobu kvetov do jednej rodiny vám vystačí jedna jediná rastlina.
Zbierame jednotlivo kvitnúce kvety. Divozel ich produkuje postupne. Kvet vykvitne a do 24-32 hodín odpadne, aby uvoľnil miesto ďalšiemu, ďalšiemu a zase ďalšiemu.
Stačí pravidelne približne každý druhý deň pozbierať kvety ako zo strapca a postupne sušiť. Skladujeme na tmavom mieste a sušíme rýchlo, nemali by kvety zhnednúť, tým sa znehodnocujú. Čaj z divozelu je chutný, cítiť v ňom takú peľovú koncovku. Jeho hlavný liečivý účinok je zmierňovanie dráždivého kašľa a pomocník pri vykašliavaní hlienov.
Divozel sa pestuje aj ako okrasná rastlina, dokáže vyrásť až do výšky 2 metrov a žiari nažlto do diaľky. Ja som ho nesiala, ale tento rok mi vyrástol.
Myslela som na jar, že to sú listy boráku lekárskeho, mladá rastlina pôsobí podobne, ale keď sa začal ťahať do výšky, spoznala som, že u nás vyrástol iný liečivý poklad. Keď je takáto rastlina priamo v záhrade, naozaj stačí jedna a oberať si ju postupne.
Text a foto: Martina Töröková
Ahojte, Vietem mi prosím poradiť čo je toto za bylinku? Múdre aplikácie vravia,…