Bylinky pestované zo semena? Tieto druhy sú na to ideálne

Pestovanie byliniek zo semien je skvelý spôsob, ako získať vlastné aromatické rastliny. Okrem toho, že to môže byť cenovo výhodnejšie ako kúpa hotových rastlín, existuje aj široká ponuka druhov bylín, ktoré sa ľahko pestujú zo semien.

Borák a bylinky pestované zo semena
Foto: Shutterstock

Niektoré z týchto druhov sú ideálne pre začiatočníkov a majú vynikajúce chuťové a liečivé vlastnosti. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z nich a zistíme, prečo sú vhodné na pestovanie zo semien.

Borák raz vysejete a máte pokoj

Borák lekársky (Borago officinalis) je tradičná letnička, ktorá kvitne v rôznych farbách od bielej až po fialovú. Pestuje sa vo veľkom množstve záhrad a parkov po celom svete. Za svoju popularitu vďačí svojej odolnosti a nenáročnosti, keďže vo svojej domovine (Sýria) dokáže rásť na rumoviskách a skládkach.

Borák však rastie najlepšie na slnečnom mieste s dobre priepustnou pôdou a pravidelným zavlažovaním. Vysievame ho najčastejšie v apríli až máji a má veľmi široké využitie. Je možné ho pridávať do šalátov, dusiť na masle alebo z neho uvariť čaj. Pôsobí ako diuretikum a lieči nervovú sústavu.

Borák
Foto: Shutterstock

Kamilka vydrží aj najväčšie suchá

Rumanček kamilkový (Matricaria chamomilla), poznáme aj ako rumanček, harmanček alebo kamilka, je ľahko pestovateľná bylina, ktorá sa často používa v tradičnej medicíne. Sú jej pripisované sedatívne účinky a najčastejšie sa užíva v podobe čaju.

Kvitne v jemných bielych alebo ružových súkvetiach a rastie najlepšie na slnečnom mieste v dobre priepustnej pôde. Kamilka je odolná voči suchu a mrazu, pretože má hlboké korene, ktoré jej umožňujú ľahko prežiť suché obdobia.

Rumanček kamilkový
Foto: Shutterstock

Je to skvelá rastlina pre začiatočníkov a je ideálna na pestovanie v kvetinových záhonoch alebo na balkóne. Vysievame ju od apríla až do júla.

Bazalka pomáha takmer celej záhrade

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je aromatická bylinka, ktorá je pomerne jednoduchá na pestovanie. Rastie najlepšie na teplom a slnečnom mieste v dobre priepustnej pôde.

Napriek tomu, že je používaná v talianskej kuchyni, pochádza z Indie, kde sa pestuje už tisícročia. Bazalka vyžaduje pravidelné zavlažovanie, ale netoleruje premočenú pôdu. Rastlina sa pravidelne orezáva, aby sa podporil rast bočných výhonov a zabránilo sa kvitnutiu, ktoré môže oslabiť rastlinu.

Bazalka pravá
Foto: Shutterstock

Bazalka sa pestuje veľmi jednoducho zo semena, je však potrebné ju predpestovať. Predpestujeme ju podobne ako paradajky, vysieva sa od marca do apríla. Môžeme ju vysadiť k spomínaným paradajkám alebo inej plodovej a listovej zelenine, čím im zabezpečíme ochranu pred škodcami.

Citrónovú trávu oceníte hlavne v lete

Vôňovec citrónový (Cymbopogon citratus), alebo citrónová tráva, je okrasná aj úžitková trvalka, ktorá sa používa v mnohých ázijských kuchyniach. Ide o letničku/trvalku, ktorá rastie najlepšie na slnečnom mieste v dobre priepustnej pôde.

Citrónová tráva vyžaduje pravidelné zavlažovanie a hnojenie. Vytvára okrasné trsy, ktoré môžu narásť do dĺžky až jeden meter. Citrónová tráva je ideálna pre pestovanie v záhrade alebo na balkóne. Jej lístky sú skvelou a zdravou prísadou do čaju alebo do ázijských jedál.

Citrónová tráva
Foto: Shutterstock

Ideálne citrónovú trávu vysievame v marci až apríli do misiek, v ktorých ju necháme narásť predtým, než ju umiestnime na záhradu.

Mäta je zlatým záhradným štandardom

Mäta pieporná (Mentha × piperita) má široké využitie v kuchyni, záhrade a aj v medicíne. Jej lístky sa používajú na prípravu čajov, koktailov a ako prísada do mnohých jedál, ako sú polievky, šaláty alebo omáčky. Mäta má antioxidačné, protizápalové a upokojujúce účinky, preto sa často využíva na uvoľňovanie tráviacich problémov a na zníženie stresu.

Tiež sa používa na vonkajšie použitie – ako prírodný repelent proti hmyzu alebo prísada do kozmetických výrobkov, ako sú šampóny alebo krémy. Výborne znáša široké spektrum záhradných podmienok a patrí medzi najjednoduchšie bylinky na pestovanie. Dá sa predpestovať, no môžete ju vysiať aj priamo na záhon od mája po celý rok.

Mäta pieporná
Foto: Shutterstock

Na pestovanie všetkých spomínaných byliniek je vhodné použiť substrát na výsev a množenie alebo štandardný záhradný substrát s prímesou perlitu.

Text: Matúš Puskeiler
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku