Čakanka obyčajná získala svoj poetický názov tak ako mnoho iných rastliniek, z povestí a povier. V dávnych dobách krásna modrooká princezná márne čakala na svojho milého. Z jej sĺz údajne vznikli kvety čakanky.
Čakanka obyčajná (Cichorium intybus L.) je rastlina známa od praveku. V Európe bola hojne rozšírená a využívaná našimi predkami, pričom na Slovensku bola obľúbená najmä medzi pastiermi. Čakanka má množstvo ľudovo zaužívaných názvov. Skrýva sa pod pojmom cigorka, cigória, počestník, modrokvet alebo koreň svätého Petra. Nájdeme ju pozdĺž ciest, na lúkach, poliach a poľných cestičkách.
V minulosti sa podľa otvárania kvetu čakanky a podľa polohy Slnka na oblohe určoval čas.
Inulín ukrytý v koreňoch
Čakanka je trvácna rastlina dosahujúca výšku 30 – 120 cm. Listy má zúbkaté, kopijovité, kvety sú tmavo belasé. Jemne pripomínajú nevädzu. Liečivý koreň čakanky dosahuje dĺžku až 150 cm a má vretenovitý tvar. Zvonka je koreň sivohnedý, zvnútra biely alebo žltkastý. Rastlina nevonia, koreň má však horkastú chuť.
Čakanka je využiteľná celá. Zbiera sa koreň, listy, kvety a kvitnúca vňať. Čakanka obsahuje bielkoviny, sacharidy, tuk, železo, horčík, vápnik, mangán, vitamíny A, skupiny B, C, E, K, betakarotén a iné. Korene rastliny obsahujú inulín, bielkoviny, fruktózu, živice, triesloviny, olej, enzýmy a iné. Vykopávajú sa na jeseň. V koreni čakanky sa nachádza až 49 % inulínu. Listy taktiež obsahujú inulín a mliečnu šťavu. Nadzemnú časť čakanky zbierame v čase kvitnutia, najčastejšie v júli a v auguste. Mladé čerstvé listy čakanky sú vhodné na prípravu šalátu.
Rastlinné probiotikum nájdete v nenápadnej čakanke
Čakanka je výnimočná obsahom inulínu, ktorý patrí medzi polysacharidy s probiotickým účinkom na črevá. Upravuje črevnú peristaltiku a chráni pred vznikom rakoviny hrubého čreva. Slúži ako prírodné probiotikum. Jeho kalorická hodnota je minimálna a nezvyšuje ani hladinu krvného tlaku. Takto dohliada na správne vstrebanie živín, predovšetkým vápnika. Zároveň nenápadne preventívne pôsobí proti vzniku osteoporózy. Zabezpečuje správne trávenie a vyvoláva pocit sýtosti, preto je vhodná aj pri chudnutí a diétach. Rastlina má tiež mierne sedatívne účinky, pomáha pri napätí, úzkosti a strese.
Zbierame najmä koreň čakanky
Zber koreňa nastáva na jeseň, v septembri a v októbri. Po dôkladnom umytí sa korene narežú na cca 15-centimetrové kúsky a usušia vonku alebo s pomocou umelého tepla pri teplote do 40 ºC. Koreň je žltohnedý až svetlohnedý, suché časti sú na povrchu kruhovito zvrásnené.
Liečivé účinky čakanky
- pomáha pri ochoreniach pečene a žlčníka
- podporuje funkciu pečene
- podporuje činnosť imunitného systému
- detoxikuje organizmus
- pomáha pri ochoreniach močových ciest
- podporuje látkovú výmenu
- upokojuje nervovú sústavu
- slúži ako podporná pomoc pri cukrovke
- zvyšuje chuť do jedla
- podporuje trávenie
- zvonka sa používa pri vredoch a opuchlinách
Cigorka: čakankový nápoj, ktorý poznáme z detstva
Už od 17. storočia boli čakankové korene využívané ako surovina na výrobu kávoviny. Vedeli ste, že význam čakanky vzrástol v dobe napoleonských vojen, kedy bol v Európe akútny nedostatok kávy? Cigorka je výbornou náhradou klasickej kávy. Neobsahuje kofeín a vďaka zdravotným benefitom patrí k najzdravším nápojom. Je plná výživných látok a v minulosti sa jej v liečiteľstve pripisovali mnohoraké účinky.
Príprava čakankovej kávy je jednoduchá
Nakrájané korene čakanky sa usušia v rúre pri teplote do 40 ºC, jemne sa opražia a najemno pomelú. Káva z čakanky sa odporúča na povzbudenie činnosti pečene.
Čaj z čakanky pomôže pri tráviacich ťažkostiach
Jednu čajovú lyžičku koreňa čakanky vložte do 250 ml vriacej vody a varte ešte 5 minút. Odstavte a nechajte 10 minút lúhovať. Sceďte a teplý čaj pite dvakrát denne. Čaj sa užíva nielen pri tráviacich problémoch, pomôže aj pri cukrovke, ochoreniach močových ciest, obličkových kameňoch a pri zápaloch horných dýchacích ciest.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Pestujete niekto čakanku? Všade čítam že je to ideálna zimná zelenina, zdroj vit…