Čemerice potešia kvetom počas zimných dní

Čemerice sú výnimočné tým, že kvitnú práve teraz – v čase, keď väčšina trvaliek odpočíva pod snehom. Okrem toho majú nádherné, nezameniteľné kvety. Ak vás zlákajú a  kúpite si črepník s čemericou, poradíme vám, ako sa o ňu postarať.

Čemerice potešia kvetom počas zimných dní

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • kvitnúca alebo odkvitajúca čemerica (Helleborus niger)
  • záhradnícky substrát
  • keramzit
  • dekoračná, jemne drvená kôra
  • vegetačná nádoba

Náradie:

  • záhradnícke nožnice
  • nožnice na papier
  • záhradnícka lopatka
  • krhla s vodou

Náročnosť: **
Čas: 1 hodina
Ľudia: 1
Obdobie: zima

Postup

1. NÁKUP

Príprava na výsadbu

V zime zoženieme celkom pekné čemerice. Nemusíme sa báť kúpiť aj dokvitajúce rastliny, pretože zvyčajne majú ďalšie puky, takže nás potešia nádhernými kvetmi ešte pred príchodom jari. Nakúpime aj záhradnícky substrát, keramzit a kôru.

2. OČISTA

Strihanie uschnutých listov

Doma rastlinu dôkladne prezrieme a očistíme od suchých listov. Odstránime aj listy s podozrivými čiernymi škvrnami, pretože môže ísť o ochorenie, ktoré je bežné na konci zimy – čiernu škvrnitosť. Ostrými nožnicami odstránime aj odkvitnuté kvety.

3. POVRCH PÔDY

Odstránenie machu

Po rastline sústredíme pozornosť na povrch pôdy v črepníku. Ak je zarastený machom alebo lišajníkmi, pôdu od nich vyčistíme. Čemerice neznášajú premokrenie ani hromadenie vlhkosti a vyžadujú pôdu, ktorá ľahko prepúšťa vzduch.

4. NEKYPRIŤ

Pôdu nekypríme

Napriek tomu, že majú čemerice rady dostatok vzduchu v pôde, povrch substrátu v črepníku nekypríme. Ich krehké korienky vo veľkej miere rastú hlavne tesne pod povrchom pôdy. Pripravíme si záhradnícku lopatku, nožnice a krhlu s vodou.

5. VYBRATIE

Vybratie čemerice z nádoby

Rastlinu opatrne vyberieme z črepníka tak, aby sa koreňový bal nerozpadol. Čemerica je totiž trvalka, ktorá mimoriadne zle znáša presádzanie a obnažovanie koreňov. Ak by sa koreňový bal celkom rozpadol, už by sa nemusela ujať.

6. KONTROLA

Kontrola koreňov

Skôr ako začneme sadiť, prezrieme korene. Nemali by byť mechanicky poškodené, so známkami hniloby či stopami po škodcoch. Koreňový bal nesmie byť premáčaný, mal by byť mierne vlhký. Biele korene značia, že všetko je v poriadku.

7. ČREPNÍK

Vysadenie do črepníka

Skontrolovanú rastlinu teraz môžeme vysadiť. Ideálne do väčšej a mrazuvzdornej nádoby s odtokovým otvorom. Počítajme s tým, že čemerica bude nejaký čas rásť v nádobe aj po zime. Preto volíme dostatočne veľký črepník.

8. KERAMZIT

Keramzit v črepníku

V malom črepníku, v ktorom sme rastlinu kúpili, by sa jej po čase prestalo dariť. Preto ju hneď po kúpe presadíme do väčšieho a na jar do pôdy v záhrade. Pri vysádzaní do črepníka nezabúdame na drenáž, napríklad z keramzitu.

9. SUBSTRÁT

Substrát pre čemerice

Po drenážnej vrstve nasleduje substrát. Črepník ním naplníme len o niečo viac ako do polovice. Čemerica obľubuje výživnú a priepustnú pôdu. Preto sadíme do čerstvého substrátu a vylúčime ten, ktorý sme už predtým použili.

10. VYSÁDZANIE

Vysádzanie čemerice

Do črepníka čiastočne naplneného substrátom položíme koreňový bal čemerice a začneme ho zasypávať. Dbáme na to, aby rastlina nebola v nádobe príliš „utopená“. Zastavilo by ju to na nejaký čas v raste a to predsa nechceme.

11. OCHRANA

Vysádzanie čemerice

Pri zasypávaní dávame pozor, aby sme nepoškodili krehké kvety a puky. Zatiaľ sú nenápadné, pretože sú schované v mieste, odkiaľ vyrastajú listy. Ich poškodenie by rastlina, samozrejme, prekonala, no oddialilo by sa ďalšie kvitnutie.

12. UTLAČENIE

Utlačenie substrátu

Substrát dosypeme rovnomerne na všetky miesta v nádobe a utlačíme. Zameriame sa najmä na okraje, kde môže po čase sadať. Dávame však pozor na to, aby sme nezasypali nenápadné belavé kvetné puky.

13. ZÁLIEVKA

Zálievka čemerice

Nakoniec vysadenú rastlinu dôkladne zalejeme. Zalievame tesne ku koreňom, nie priamo na rastlinu ani na miesto, odkiaľ vyrastajú kvety a listy. Tie by, pokiaľ možno, nemali stáť vo vode vôbec.

14. NÁSTELKA

Nastielanie

Pri prvom pohľade sa nám bude žiadať povrch substrátu zamaskovať napríklad drobnou kamennou drvinou alebo okruhliakmi. V prípade čemerice to však nie je prirodzené. Oveľa lepšie bude pôsobiť jemne drvená kôra.

15. HRÚBKA

Hrúbka nástielky

Vrstva kôry pritom nemusí byť vysoká. Výhodou je, že pomôže udržať substrát mierne vlhký a zároveň ochráni korene rastliny pred chladom a silnejším mrazom. Nádobu naplníme kôrou tesne pod okraj, nie viac.

16. ÚPRAVA

Výsadba čemerice

Keďže teraz je zimné obdobie, čemerica rada privíta pomoc na zlepšenie kondície. Preto jej po vysadení doprajeme roztok s obsahom minerálov a stopových prvkov. Vďaka nemu bude odolnejšia a jej vzhľad bude atraktívnejší.

17. ZÁHON

Výsadba čemerice na záhon

Ak vonku nemrzne a je slnečno, čemericu môžeme vysadiť priamo do záhrady. Lopatkou vykopeme dvakrát tak veľkú jamu, ako je koreňový bal. Vysadíme a zalejeme. V slnečných dňoch bez mrazu čemericu nezabúdame zalievať. Na výsadbu v záhrade je však, samozrejme, ideálna jar.

18. MOBILNÁ ZELEŇ

Výsadba na záhon

Ďalšou možnosťou je vysadiť čemericu (pokojne aj po odkvitnutí) na prázdne miesto na okraji nádoby s exteriérovou zeleňou. Čemerica je dekoratívna nielen zimným kvitnutím, ale aj celoročne veľmi peknými sýtozelenými kožovitými listami.

Dobré rady

Umiestnenie

Čemerica má rada svetlé miesto, nie však priame slnko, a chlad. V žiadnom prípade preto neumiestňujme vysadenú nádobu do vykúreného interiéru. Veľmi rýchlo by tu zahynula. Rovnako to platí aj o kvetoch. Môžeme si ich nastrihať do vázy ako živú dekoráciu počas zimných dní, no pekné vydržia dlho len vo svetlej a chladnej miestnosti – napríklad v zasklenej predsieni.

Zálievka a prihnojovanie

Čemericu v črepníku zalievame pravidelne, dávame však pozor, aby substrát nebol premáčaný. Medzi jednotlivými zálievkami by mal mierne preschnúť, aby sa ku koreňom dostal vzduch. Ten je dôležitý aj na dobré zakorenenie. Pozor, vodu nelejeme priamo na rastlinu! Ďalšie pravidlo: zalievame zásadne studenou, nie teplou vodou. Tá by mala byť navyše odstáta, čiže si ju pripravíme aspoň deň vopred. Hnojenie nie je vôbec potrebné.

Ošetrovanie

Pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety, aby sa rastlina nevysiľovala tvorbou semien. Odstraňujeme aj suché listy a sledujeme prvé prejavy čiernej škvrnitosti – napadnuté listy včas odstránime. Ak totiž čierna škvrnitosť zachváti celú rastlinu, je stratená a musíme ju vymeniť. Keď teda toto ochorenie zistíme, napadnutý list hneď odstránime a celú rastlinu preventívne ošetríme fungicídnym prípravkom. Nezabúdajme, že hubové ochorenia hrozia čemericiam najmä na nevhodných miestach – teda v úplnej tme, veľkom vlhku a v ťažkých pôdach. Príčinou môže byť aj príliš nízke pH pôdy. Na čiernu škvrnitosť sú totiž náchylné kyslé, mierne kyslé až neutrálne pôdy. Čemerica pritom vyžaduje jemne zásaditú chemickú reakciu substrátu. Preto pomôže, ak doň ako prevenciu ešte pred vysádzaním primiešate podrvené vaječné škrupiny. Do pôdneho roztoku tak dodáte katióny vápnika.

Čemerice

Na čo by sme nemali zabudnúť

Umiestnenie na záhone

Ak chceme čemerice pestovať na záhone v záhrade, mali by sme ich do vysadiť polotieňa, ideálne pod koruny listnatých stromov. Dreviny ich v lete ochránia pred slnečnou páľavou, ale v zime poskytnú dostatok svetla potrebného na rozvoj pukov.

Vlaha

Čemerice obľubujú miesta, kde je v lete sucho. Vďaka tomu budú počas zimy bohato kvitnúť. Na jeseň si však žiadajú trocha viac vlahy. Preto je nevyhnutná priepustná pôda, v prípade pestovania v nádobe aj drenážna vrstva z keramzitu.

Pestovanie

Čemerice vysádzame na miesta, na ktorých už môžu rásť natrvalo. Ak ich budeme často presádzať, budú kvitnúť málo alebo vôbec. Okrem toho urobíme dobre, ak im doprajeme dostatok priestoru a viditeľné umiestnenie. Postupne sa rozrastú do šírky a vytvoria veľmi pekný trs, ktorý priebežne kontrolujeme. Pravidelne odstraňujeme suché listy, odkvitnuté kvety a časti napadnuté agresívnou čiernou škvrnitosťou. Čemerica sa najlepšie kombinuje s cibuľovinami, ktoré kvitnú na jar.

Čemerica

Rozmnožovanie

Čemerice v záhrade rozmnožíme jednoducho delením starších trsov na jar, hneď po odkvitnutí. Nové rastliny môžeme získať aj generatívne – výsevom semien.

Zaujímavé odrody

Okrem klasiky, teda čemerice čiernej (Helleborus niger) a jej známej, skoro kvitnúcej odrody „Praecox“, môžeme vyskúšať aj ďalšie druhy, napríklad čemericu východnú (Helleborus orientalis). Paleta farieb kvetov čemerice sa totiž zďaleka nekončí pri bielej a zelenej. Poteší nás veľkými kvetmi svetloružovej, sýtoružovej, ružovofialovej, fialovej, či dokonca bordovej farby.

Odborník radí:

Čemerica je jedovatá rastlina, preto nepatrí do záhrad s malými deťmi. Pre ne totiž môžu byť výrazné kvety lákavou hračkou. Pre dospelých platí, že s čemericou pracujeme zásadne v rukaviciach.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

  • Ahojte, chcela by som si od susedy odkopnúť z cemerica...kedy je na to najlepší…