Ak staviate či rekonštruujete dom, je potrebné vyriešiť aj to, akým spôsobom zaistíte zásobovanie domácnosti a záhrady vodou.
Na jej čerpanie z kopaných a vŕtaných studní odporúčame zamerať sa na vretenové čerpadlá, ktoré majú dlhoročnú tradíciu výroby a pri použití modernej koncepcie motora sú oveľa úspornejšie ako v minulosti. Vďaka tomu a ďalším výhodám môžu byť zaujímavou voľbou pre mnoho domácností.
Hlavným benefitom vretenového čerpadla je jeho schopnosť čerpať vodu aj z veľkých hĺbok s veľkým prevýšením, poradí si aj s niekoľkými desiatkami metrov. „Na vretenových čerpadlách oceňujú zákazníci ich vysokú spoľahlivosť, jednoduchú inštaláciu a údržbu aj dostupnosť náhradných dielov,“ sumarizuje výhody vretenových čerpadiel Martin Křapa, obchodný riaditeľ spoločnosti Pumpa, ktorá sa predajom, servisom a montážou vodných čerpadiel a nádrží zaoberá viac ako 30 rokov. Ďalším plusom je ekonomická prevádzka. Oproti tradičným vretenovým čerpadlám s podobnou charakteristikou a konštrukciou ponúkajú čerpadlá značiek P-CH alebo Pumpa až 50 % úsporu energie pri rovnakých výkonoch.
Vretenové čerpadlá je možné použiť samostatne alebo ako základ domácej vodárne s automatickou prevádzkou. Toto riešenie umožní komfortné a bezúdržbové využívanie vlastného vodného zdroja. Vretenové čerpadlo sa tiež hodí na zavlažovanie, prečerpávanie do zásobníkov, aj ako čerpadlo do tlakovej kanalizácie.
Zásobovanie domu vodou
Najčastejším riešením, s ktorým sa stretnete, je vretenové čerpadlo na čerpanie vody z hĺbky väčšej ako osem metrov, ktoré je súčasťou domácej vodárne. Tú tvorí zostava zahŕňajúca čerpadlo, ochranu pred suchobehom, spätný ventil a päťcestnú armatúru, na ktoré je naskrutkovaná tlaková nádoba, manometer a tlakový spínač.
Ako to funguje?
Keď v sústave dôjde k poklesu tlaku pod určitú hodnotu (tzv. zapínací tlak), tlakový spínač automaticky zapne čerpadlo a vypne ho pri dosiahnutí tzv. vypínacieho tlaku. Spínacie zariadenie zabraňuje čerpadlu pracovať v momente, keď je v studni málo vody a hrozilo by poškodenie čerpadla pri chode „nasucho“.
Ideálne pre tlakové kanalizácie
Vretenové čerpadlo môžete využiť aj v tlakovej kanalizácii. Tá sa používa, ak je nutné prekonať výškové rozdiely a nemožno využiť gravitačnú kanalizáciu. Čerpadlá sa osádzajú do tzv. čerpacích nádrží – plne vybavených malých čerpacích staníc pre odpadové vody. Pri inštalácii čerpacej stanice je nutné zaistiť jej ochranu pred spätným tokom čerpanej kvapaliny a pre servisný zásah tiež inštalovať na výtlačné potrubie uzatváraciu armatúru.
Ako vybrať správne?
Typ čerpadla je nutné zvoliť podľa veľkosti vrtu. Odporúčaný rozdiel medzi stenou vrtu a čerpadlom je minimálne 30 mm. Následne si určíte, aký budete potrebovať prietok. Ten sa odvíja od počtu odberných miest a osôb v domácnosti. Všeobecne pre stredne veľký rodinný dom s tromi až piatimi osobami počítajte s prietokom 2–2,9 m3/hod., teda 33,3–48,3 l/min. Do úvahy je nutné vziať celkovú dopravnú výšku, ktorá je súčtom troch hodnôt – tlaku v metroch v najvyššie umiestnenom odbernom mieste, statickej výšky od hladiny vody po najvyššie položené odberné miesto a tlakové straty v potrubí a armatúrach. Výsledné hodnoty prietoku a výtlaku prenesiete na hydraulické krivky čerpadiel a ich prienikom získate tzv. pracovný bod čerpadla, ktorý ukáže, aké čerpadlo je pre vašu aplikáciu optimálne.
Zdroj: PR článok PUMPA,a.s.
Vretenova kosacka -ano ci blbost? Skusenosti? Odporucania? Poskulujem po nej, al…