Obľuba pestovania rozmarínu rastie hlavne v posledných rokoch. Ide o bylinku, ktorá je všestranne využiteľná v kuchyni a zároveň je dekoratívna aj vo vegetačnej nádobe alebo na balkóne. K jej veľkým prednostiam patrí aj to, že odpudzuje škodlivý hmyz.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- substrát na rozmnožovanie rastlín, 20 l
- perlit
- stimulátor
- plastové zakoreňovače
- pohár s vodou
Náradie:
- záhradnícke nožnice
- záhradnícky nôž
- rozprašovač
- záhradnícka lopatka
Náročnosť: *
Ľudia: 1
Čas: do 30 minút
Obdobie: leto
Pracovný postup
1. PRÍPRAVA
Pripravíme si substrát, perlit, stimulátor a všetko potrebné náradie. Nezabudneme na vydezinfikovaný ostrý nôž či nožnice, pohár s vodou, rozprašovač a plastové zakoreňovače.
2. ODBER
Rozmarín sa dá veľmi dobre rozmnožiť pomocou vyzretých odrezkov z výhonov, ktoré ešte nekvitli. Ideálne je odoberať ich skoro ráno, z najslnečnejšej strany kríka a tesne pred prácou.
3. DĹŽKA
Ideálny odrezok, vhodný na rozmnožovanie, by mal mať dĺžku 10 cm. Nie je dobré rezať dlhšie odrezky, pretože sa horšie zakoreňujú. Dobre sa zakorenia odrezky odobraté v lete a začiatkom jesene.
4. ODSTRÁNENIE LISTOV
Zo spodnej časti odrezka odstránime všetky listy. Nie je nutné používať náradie. Čím menej listov necháme, tým lepšie sa bude rastlina zakoreňovať. Bude sa z nej totiž odparovať menej vody.
5. NAMOČENIE
Listov zbavené konce odrezkov namočíme do vlažnej vody. Vďaka tomu na povrch reznej plochy lepšie priľne práškový stimulátor (neopadne tak ľahko).
6. STIMULÁTOR
Navlhčené konce odrezkov ošetríme v práškovom stimulátore. Ten podporí kvalitnejšiu tvorbu koreňov. Odrezky jemne oklepeme, ale nezotierame.
7. SUBSTRÁT
Namiešame si zmes na zakoreňovanie odrezkov. Zmiešame substrát určený na rozmnožovanie a prevzdušňujúci perlit. Zmes miešame v pripravenej nádobe alebo miske.
8. NAPLNENIE
Hotovým substrátom naplníme pripravenú nádobu – ideálne plytkú, s odtokovými otvormi na dne. Použiť môžeme aj praktické plastové zakoreňovače.
9. ZAPICHNUTIE
Starou ceruzkou vypicháme do substrátu diery, do ktorých pozapichujeme ošetrené odrezky. Do jednej nádoby nedávame príliš veľa odrezkov ani ich neumiestňujeme tesne k sebe.
10. UMIESTNENIE
Substrát dôkladne navlhčíme pomocou rozprašovača. Nádobu môžeme prikryť igelitovým vreckom alebo priehľadným poklopom. Pri vyššej vzdušnej vlhkosti sa totiž odrezky zakorenia rýchlejšie.
11. ZAKORENÍ AJ V POHÁRI VODY
Rozmarín sa dobre zakorení aj v pohári vody, ktorá však musí byť vlažná, nie studená. Ideálne je preto pohár umiestniť na slnečné miesto. Po vytvorení koreňov nové rastlinky presadíme do črepníkov.
Dobré rady
Odolná bylinka
Rozmarín (Rosmarinus officinalis) je vždyzelenou aromatickou rastlinou, ktorá vytvára úhľadné kríky. Pestovať sa dá na slnečných a chránených miestach v záhrade – vysadený vo voľnej pôde alebo v dostatočne veľkej vegetačnej nádobe. Rastlina je zaujímavá typickou arómou, má však aj nádherné bledomodré kvety. Je teplomilná a na záhone výborne znáša sucho. Mladé rastliny potrebujú na zimu prikrývku z netkanej textílie a občasnú zálievku. Ku koreňom treba pred zimou prihrnúť suché listy, a to aj ku starším rastlinám. V tieni je rozmarín menej aromatický a netvorí kompaktné kríky.
Starostlivosť
Pri pestovaní v nádobe je potrebné pravidelné zavlažovanie. Aj v prvých rokoch po výsadbe na záhon treba rastlinu pravidelnejšie zavlažovať, nie je však náročná na pôdu. Neporastie len v podmáčanej pôde. Ak chcete rozmarín udržať v atraktívnej forme, nemali by ste zabúdať na jeho tvarovanie, a to priebežne počas celého leta. Ostrihané výhonky možno použiť na varenie alebo rozmnožovanie.
Odborník radí:
Podobným spôsobom si v lete môžete rozmnožiť aj levanduľu a perovskiu.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada