Radi by sme s vnúčikom teraz na jeseň postavili domček pre užitočný hmyz. Sú pravidlá, ktoré by sme mali vedieť, kým sa do toho pustíme? Aký materiál láka aký hmyz? Ďakujem za radu.
Pravidlá, ktoré treba dodržať, nie sú žiadne. Kým sa však pustíte do stavby domčeka, premyslite si jeho veľkosť, ktorá závisí len od vás. Potom porozmýšľajte o tvare, čo by sa vám hodilo alebo obohatilo vašu záhradu. Rovnako si premyslite, aké prírodné materiály by ste chceli v hoteli použiť, na výber je ich naozaj mnoho: drevo, hlinené tehly, kamene, piesok, hlina, ulity slimákov…
Okrem toho zvážte, koľko sekcií by mal mať váš hotel a aký hmyz by ste ním chceli pritiahnuť. To totiž závisí od výplne, ktorú použijete. Preto by ste mali vedieť, že drevo milujú chrobáky, ktoré sa cezeň prehrýzajú, tzn. červotoče či ucholaky. Konáre a pletivo prilákajú zasa pavúky a chrobáky.
Zelené i suché listy, mach, ale aj slama priťahujú lienky, stonožky, mravce či slimáky. Včely samotárky zasa obľubujú rôzne hrubé rúrky z rozličných prírodných materiálov (bambus, cukrová trstina, pálená tehla s otvormi a pod.). A motýle vyhľadávajú podlhovasté otvory.
No a na záver je tu ešte umiestnenie. Domček by mal byť v zelenom tieni veľkého stromu tak, aby bol na záveternej strane a ľahko dostupný aj pre lezúci hmyz, nielen pre ten lietajúci.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Po niekolkych rokoch aktivneho hromadenia naradia som dospel k bodu, ked akutne…