Chcete si dopestovať letničky na balkón? Na toto sa často zabúda, upozorňuje Martin Čurda

Rada by som na balkón vyskúšala aj niečo iné ako obligátny muškát. Ktoré druhy kvetov na balkón si môžem sama dopestovať zo semienka a aké sú podmienky úspešného vyklíčenia rastliniek?

Kvety na balkón vypestované zo semienok
Z vlastných výsevov si môžete vypestovať napríklad petúnie, agerát či hrachor. Foto: Shutterstock

Vysievať môžete všetky druhy letničiek. Dôležité je vedieť, ktoré druhy vybraných letničiek klíčia v tme – semená sa zasypú tenkou vrstvou preosiateho substrátu – a ktoré na svetle – semená sa nezasypávajú. Na toto sa často zabúda. Informácia býva vždy uvedená na vrecúšku so semenami, rovnako aj odporúčaná hĺbka sejby.

Z vlastných výsevov si môžete vypestovať napríklad petúnie, agerát či hrachor.

Vhodný substrát na výsev letničiek

Na vysievanie používame špecializovaný substrát na výsev, ideálne preparený tepelne alebo chemicky (sterilizovaný). Trendové sú substráty supresívne, pri ktorých je znížené riziko padania klíčnych rastlín.

Výhodou špecializovaného substrátu určeného na výsevy je nielen jeho sterilita, ale aj to, že obsahuje všetky najdôležitejšie zložky pre bezproblémové klíčenie a vývoj mladých rastlín. Substrát by mal byť sypký, mierne vlhký, preosiaty a izbovej teploty. Na výsevy nikdy nepoužívame zeminu zo záhrady ani starú zeminu z minulej sezóny.

Vysievanie semienok balkónových rastlín
Dôležité je vedieť, ktoré druhy vybraných letničiek klíčia v tme a ktoré na svetle. Foto: iStock

Čo robiť, aby výsevy vyklíčili?

Počas klíčenia by výsevy mali mať štandardnú teplotu okolo 20 °C, vlhkosť vzduchu asi 80 % a predovšetkým dostatok svetla, ideálne zo všetkých strán. Pri jeho nedostatku sa mladé rastliny nepekne vyťahujú, sú bledé, ľahko sa lámu a obvykle aj rýchlo hynú. V prípade vyššej vzdušnej vlhkosti a pri použití nekvalitného neprepareného substrátu hrozí zasa rozvoj hubových chorôb, dôsledkom čoho dochádza aj k padaniu klíčnych rastlín. Výsevy, hlavne v miniskleníkoch, je preto treba pravidelne vetrať.

Mladé rastlinky letničiek je potrebné udržiavať neustále vo vlhku, avšak na zalievanie sa nesmie použiť silný prúd vody z krhly, ale len prúd jemnejších kvapiek. Ideálny je napríklad rozprašovač. Nádoby s vysiatym osivom letničiek je praktické si hneď po vysiatí označiť aj menovkami, aby bolo možné identifikovať mladé rastliny.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Ing. Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock

Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku