Chmeľ je technickou plodinou, ktorá sa pestuje ako druhá pivovarská plodina. Tou prvou je jačmeň.
Má mnohé unikátne vlastnosti, ktoré v prírode bežne nenájdeme. Vzhľadom na široké spektrum liečivých účinkov sa stáva chmeľ nielen súčasťou pivovarníctva, ale aj farmaceutického a kozmetického priemyslu.
Zaujímavá história chmeľu
Chmeľ patrí k starým kultúrnym rastlinám. Poznali ho už starovekí Rimania a Gréci, ktorí ho z začiatku považovali za bežnú záhradnú plodinu. Mladé chmeľové výhonky v tom čase pripravovali podobne ako špargľu. Jedli ich aj so soľou, korením, olejom a octom. Neskôr chmeľ používali ako močopudný prostriedok a na čistenie krvi. Postupom času chmeľ získal významnejšie miesto v oblasti liečivých rastlín. Používal sa pri poruchách trávenia, spánku, aj pri tuberkulóze.
V pivovarníctve sa chmeľ začal používať od 8. storočia, kedy prišli nemeckí mnísi s myšlienkou pridávať ho do piva. Chmeľ pivu nielen dodá horkú príchuť, ale ho aj konzervuje. Prvé údaje o pestovaní chmeľu na našom území sú už z roku 859. Podľa uchovaných záznamov z 11. storočia bolo pivo resp. chmeľ príčinou choroby hlavy – hlavybôľu. V tomto období nemecká lekárka a botanička, svätá Hildegarda z Bingenu, ako prvá popisovala liečivé účinky chmeľu. Pátrala po jeho utišujúcom účinku, no zároveň zdôrazňovala fakt, že niektorí ľudia na chmeľ reagujú precitlivene.
Už zo 16. storočia pochádzajú zmienky o použití chmeľu v kozmetike. Odporúčal sa na čistenie pleti. Na počiatku novoveku ľudia chmeľ využívali pri liečbe astmy, hnisaní uší, žltačke, vodnatieľke a pri chorobách sleziny.
V stredoveku niektoré mestá získali kráľovský patent na varenie piva, ktorý dal základ aj našim najznámejším pivovarom.
Chmeľ ako jedna z najstarších liečivých rastlín
Chmeľ je výnimočný svojimi protivírusovými, antioxidačnými, estrogénnymi a protirakovinovými účinkami. Jeho pomenovanie, Humulus lupulus, pochádza z dvoch latinských slov. Humus znamená zem a lupus vlk. V súčasnosti sa chmeľ pestuje po celej Európe, v západnej Ázii a Severnej Amerike, a to najmä pre účely pivovarníctva. Svoj pôvod má chmeľ v Číne. Chmeľ podporuje chuť k jedlu a trávenie. Podľa posledných výskumov pôsobí aj proti baktérii helicobacter pylori.
Pozor! Chmeľ môže vyvolať alergickú reakciu a to aj pri opakovanom užívaní. Niektorí ľudia reagujú alergicky už pri zbere chmeľu. Môžu vzniknúť kožné reakcie, nevoľnosť, ospalosť. Plesnivé šištice zapríčiňujú otravu.
Zber a sušenie chmeľu
Zbierať by sa mal tesne predtým, ako mu dozrejú plody, skôr, než zo šištíc opadnú šupiny. Zvyčajne sa zbierajú v auguste až v septembri, kým sú ešte zatvorené. Nazbieraný chmeľ sa suší pri teplote 50 stupňov Celzia. Preosiatím a vyčistením usušených šištíc získame tzv. chmeľovú múčku – prášok z chmeľových žliazok, čiže lupulín. Hlavnou zložkou vône chmeľu sú silice, ktoré prispievajú k vôni piva.
Čo je to lupulín?
Chmeľová hlávka sa ako súplodie samičej rastliny skladá z krycích listeňov, na dolnej časti ktorých sa nachádza veľký počet žľaznatých chlpov. Tieto sú charakteristické tvorbou sekrétu – lupulínu.
Lupulín sa získava preosiatím suchých hlávok chmeľu. Lupulín obsahuje éterický olej v zložení: humulén, luparenol, luparol, živičnaté látky humulón a lupulón, vosky, linalol, cholín, triesloviny, vitamín C, žlté farbivo, horčiny a fytoncídy. Lupulín je vhodné uschovávať v dobre uzatvorených tmavých nádobách. Dlhším skladovaním jeho účinnosť výrazne klesá, preto je nutné spotrebovať ho včas.
Vedeli ste, že v pive sa nachádza aj resveratrol, známa látka vyskytujúca sa aj v červenom víne? Resveratrol je výnimočný tým, že vychytáva voľné radikály a znižuje riziko rakoviny.
Liečivé účinky chmeľu
- zlepšuje metabolizmus
- má antivírusový účinok
- pomáha pri migréne
- používa sa pri zvýšenej nervovej podráždenosti
- má upokojujúci a utišujúci účinok
- pomáha pri nespavosti
- odporúča sa v období menopauzy
- zvyšuje chuť do jedla a zlepšuje trávenie
- pomôže pri nadúvaní
- tlmí bolesť a kŕče
- reguluje hladinu cholesterolu v krvi
- zabraňuje vypadávaniu vlasov
- je vhodný pri infekciách dýchacích ciest
- má močopudné účinky
- používa sa na dezinfekciu rán
- má protirakovinové účinky
- pôsobí ako afrodiziakum
Chmeľový čaj
Príprava čaju je jednoduchá. Použite sušený chmeľ v podobe usušených šištíc alebo drvený, buď z vlastných zásob alebo z lekárne.
Lyžičku sušenej byliny zalejte hrnčekom vriacej vody a nechajte pod pokrievkou 10 minút lúhovať. Po scedení získame svetložltý nálev. Nezľaknite sa nevábivej vône a horkej chuti. Ak čaj užívate z dôvodu tráviacich ťažkostí, vypite šálku čaju pol hodinu pred každým jedlom. Čaj neochucujte.
Na upokojenie popíjajte teplý čaj priebežne cez deň, nie však viac ako tri šálky denne. V prípade užívania na spanie, pite čaj pol hodinu až hodinu pred spaním. Môžete si ho dochutiť lyžičkou medu. Prípravky z chmeľu neužívajte dlhšie než tri mesiace.
Rovnakým spôsobom ako si pripravíte čaj, môžete tento nálev využiť aj ako obklad na rany a odreniny.
Pivná kozmetika: Chmeľ pre krásu
Extrakty z chmeľu majú omladzujúci účinok na pleť, pridávajú sa do krémov, pleťový masiek. Chmeľ pridaný do šampónu dodá vlasom lesk a zníži ich lámavosť. Ak nemáte špeciálnu kozmetiku s obsahom chmeľu, môžete pokojne na oplachovanie vlasov použiť klasické pivo.
Vrcholom relaxu sú však, v poslednej dobe veľmi populárne, pivné kúpele. Odbúrajú stres, upokoja, no zdvihnú náladu a navyše pôsobia blahodarne na pokožku tela.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…