Aj keď pestujeme doma zeleninové priesady a darí sa im, môže nás z ničoho nič zaskočiť ich náhle odumieranie. Poradíme, čo s tým.
Vždy pritom ide o komplex problémov. Ako prvé skontrolujeme, či priesady nie sú preliate, v prievane a v chlade. Použiť môžeme aj bioprípravok, ktorý chráni a stimuluje zároveň.
Kontinuálny celosvetový výskum prináša nové poznatky o ochrane rastlín. Jeho cieľom je nielen potlačenie ochorenia, ale aj zabránenie jeho prepuknutiu, a to už priamo v pôde. Pomocou správne vybratých biologických prípravkov to dnes dokážeme ovplyvniť aj v domácich podmienkach. Stimuláciou prospešných baktérií, húb a parazitov v pôde alebo v záhradnom substráte zaistíme dobrú biologickú rovnováhu.
Padanie klíčnych rastlín
Je to pomerne bežné ochorenie priesad, ktoré dokáže v krátkom čase zlikvidovať prakticky všetky vysadené priesady, pričom v poraste vytvára ohniská odumierajúcich rastlín.
Pôvodcom sú spóry parazitných húb v pôde. Prejavuje sa od vyklíčenia až po vytvorenie dvoch až troch pravých lístkov. Symptómy ochorenia sú takmer vždy rovnaké. Koreňový kŕčok je spočiatku vodnatý, neskôr černie a slabne. V mieste napadnutia pletivá odumierajú a rastlina padá. Niekedy dokonca napáda už klíčiace semená, ktoré vplyvom infekcie nevzídu. Padanie klíčnych rastlín sa šíri nedezinfikovanou pôdou a časťami napadnutých rastlín.
„Bio“ prevencia
Použitím biologického prípravku Chitopron 5 % sa v pôde začína tvorba rôznych obranných látok enzýmov, fytoalexínov, ktoré majú pozitívny vplyv na vitalitu a odolnosť rastlín. Rastliny dokonca odolajú najčastejším chorobám, ako sú Pythium spp., Fusarium spp., Botrytis spp. Tento spôsob prevencie vylučuje následné používanie chemických ochranných prostriedkov. Chitopron 5 % je prírodná látka vyrobená z krabieho chitínu, ktorá po aplikácii na rastlinu stimuluje jej imunitný systém. Prípravok používame aj preventívne ešte pred rozvojom spomínaných patogénnych húb, ideálne priamym ošetrením osiva.
Symbióza s koreňmi
Druhým prípravkom účinným v boji s patogénnymi hubami v pôde je Fielder s užitočnou hubou Trichoderma asperellum, ktorá sa po aplikácii začne vyvíjať. Následne generuje odolnosť rastlín proti škodlivým pôdnym hubám a znečistenému životnému prostrediu, a to tak, že v nich vyvoláva obranné reakcie proti napadnutiu chorobou. Zároveň pôsobí stimulačne na rast koreňov i nadzemných častí a pomáha so získavaním pôdneho dusíka. Ak táto huba účinkuje počas celého vegetačného obdobia, podporuje rozvoj koreňového systému, predlžuje vegetačné obdobie, a tým zvyšuje výnosy.
Obťažujúce smútivky
Pri pestovaní skleníkových a bytových rastlín nás často trápia smútivky (Bradysia paupera). Spôsobujú veľké škody najmä na mladých rastlinách, a to i pri zakoreňovaní odrezkov. Sú to malé, asi 2 – 4 mm dlhé, čierne mušky. Majú dva páry čiernosivých, dymovo sfarbených krídiel. Samotné mušky priamo rastlinám neškodia, môžu však prenášať patogénne huby Phytophthora či Pythium. Škodlivé sú ale larvy smútiviek, ktoré si často prinesieme v substráte z obchodu. Darí sa im vo vlhkom humusovom substráte, kde obhrýzajú jemné korienky. Tým otvárajú cestu hubovým chorobám. Samičky tohto škodcu žijú iba tri až sedem dní a kladú celkom 20 až 40 vajíčok do tvaru reťazca alebo na kôpku. Larvy sú 5 až 7 mm dlhé, štíhle, beznohé, sklovito priehľadné so zreteľným tukovým telieskom vo vnútri tela. Čas vývoja od vajíčka po dospelca trvá v skleníku alebo v byte najmenej tri týždne, pričom larvy prechádzajú štyrmi vývojovými štádiami. Pri vývojovom cykle 22 až 30 dní dospieva niekoľko generácií do roka.
Hlísticami na smútivky
Smútiviek sa môžeme zbaviť biologicky pomocou parazitických hlístic, a to hneď, ako ich v byte alebo v skleníku zbadáme, alebo keď ich zachytia signalizačné lepové pásy. Parazitické hlístice z čeľade Steinernematidae napádajú nielen larvy smútiviek, ale i míneriek a iných škodcov. Neomylne ich v pôde vyhľadávajú podľa vyššej koncentrácie oxidu uhličitého, ktorý vydychujú. Vnikajú do nich tráviacimi a dýchacími otvormi. Každá hlística si však so sebou prináša symbiotickú baktériu z rodu Xenorhabdus, ukrytú v špeciálnom puzdierku kvapkového tvaru. Po jej vniknutí do hostiteľa sa baktéria v larve uvoľní, množí sa a vylučuje jed, ktorý larvu v priebehu 24 až 48 h usmrtí. V jej mŕtvom tele hlística dospieva a množí sa. Dospelá hlística má nitkovito pretiahnuté telo dlhé asi 0,1 mm. Samičky kladú vajíčka, z nich sa vyvinie larva, z nej invázna larva. Tá potom aktívne opúšťa mŕtve telo a napáda ďalšie živé larvy škodcov. Vývojový cyklus hlístic môže trvať 7 až 21 dní.
Dobré rady
Morenie osiva
Semená, ktoré chceme vysievať, položíme na dostatočne veľkú nasiakavú podložku, navlhčenú prípravkom Chitopronom 5 %. Po nasiaknutí prípravku do semien ešte v ten deň vysievame. Tento postup používame pri osivách zeleniny, ale i okrasných rastlín a kvetov.
Zálievka
Rozriedime Fielder primeraným množstvom vody, 1 g (1 čajová lyžička) na 1 l vody. Týmto roztokom zalejeme vysiate semená. Tým docielime, že spóry huby Trichoderma asperellum vyklíčia skôr než osivo, a to už bude následne chránené proti patogénnym hubám. Tento postup používame pri osivách zeleniny, ale i okrasných rastlín a kvetov.
Zemiaky
Pripravené zemiaky umyjeme, osušíme a namočíme do 0,1 % roztoku Fieldera. Potom ihneď sadíme, roztokom hľuzy polejeme a zahrnieme zeminou.
Cibuľoviny
Cibule „vykúpeme“ v roztoku Chitopronu 5 % a hneď vysádzame. Roztok, ktorý ostal, nalejeme na už vysadené rastliny. Počas vegetácie niekoľkokrát rastliny postriekame roztokom Chitopronu 5 %.
Pri prvých pravých listoch
Hneď ako sa objavia prvé pravé listy rastlín, urobíme zálievku roztokom Fielderu v množstve asi 10 cm3 na jednu rastlinu. O sedem až desať dní zálievku opakujeme, ďalej interval predĺžime cca raz za mesiac. To nám zabezpečí dobrú kondíciu koreňov.
Pri napadnutí chorobou
Pri padaní klíčnych rastlín okamžite použijeme Chitopron 5 % (4 dag do 10 l) vody a zalejeme napadnuté miesto. Zálievku opakujeme v týždennom intervale.
Proti smútivkám
Hlístice sa aplikujú sa do pôdy v počte asi 0,25 až 0,5 milióna na 1 m2, pri veľkom výskyte lariev až milión na 1 m2, a to zálievkou krhlou alebo postrekom na prevlhčenú, nie však premočenú pôdu. Tlak v postrekovači by nemal byť väčší ako 3 bary. Obsah nádoby premiešavame, lebo hlístice majú tendenciu usádzať sa na dne. Sú citlivé na UV žiarenie, preto sa počas slnečných dní zalieva skoro ráno alebo večer. Množstvo päť miliónov použijeme podľa intenzity výskytu lariev na ošetrenie 8 až 10 m2 plochy.
Vzniku a šíreniu choroby sa dá zabrániť prevenciou, a to vysievaním do kvalitnej pôdy podľa lunárnych cyklov a aplikáciou spomínaných biologických prípravkov Chitopron 5 % a Fielder. Prípravky sa nedajú predávkovať a sú neškodné pre rastliny, človeka aj pre zvieratá. Po použití v neskoršom termíne, pri zbere úrody, nie je nutná ochranná lehota, plodiny sa môžu hneď konzumovať.
Text: Ing. Zoltán Tamašek
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdradím, viete mi prosím povedať, čo je toto za choroba na slivkách a čo proti n…