Choroby a škodce pri pestovaní priesad

Vysejeme semienka, vyklíčia a tešíme sa z mladých sadeníc. A zrazu to príde. Odumierajú pred našimi očami. Rýchlym zásahom je ešte možné časť z nich zachrániť, no najspoľahlivejšou ochranou je prevencia.

Choroby a škodce pri pestovaní priesad

Čo spôsobuje hubové ochorenia priesad? Vždy je za tým komplex problémov. V prvom rade dávame pozor, aby sme ich neprelievali. Kontrolujeme vhodnú teplotu. Prehrievanie, ani chlad a prievan nie sú vhodné. Ak dodržíme tieto základné podmienky pestovania, stačí použiť taký bioprípravok, ktorý mladé rastliny nielen ochráni, ale i stimuluje ich rast.

Riziko pri pestovaní v skleníku a v interiéri bytu či domu však predstavujú i smútivky, drobné čierne mušky, najmä ich larvy. Spôsobujú veľké škody hlavne na mladých rastlinách a pri zakoreňovaní odrezkov.

Nové spôsoby ochrany rastlín

Kontinuálny celosvetový výskum prináša nové poznatky o ochrane rastlín. Cieľom je potlačenie možného ochorenia zdravých plodín už v pôde, čo je kľúčom k zdravému a intenzívnemu rastu a úrodám. Môžeme to ovplyvniť pomocou správne vybratých biologických prípravkov.

Stimuláciou prospešných baktérií a húb v pôde alebo v záhradnom substráte zaistíme rovnováhu našich rastlín z pohľadu výživy a zároveň sa tvoria látky, ktoré podporujú ich odolnosť a vitalitu. Zdravá rastlina je menej náchylná na choroby (Pythium spp., Fusarium spp., Botrytis spp) a zvyšuje istotu úrody. Pozitívnym vedľajším efektom je, že pesticídy zostávajú na polici dlhší čas, prípadne i celú sezónu. A to pre nás pestovateľov a konzumentov znamená zdravé produkty bez zvyškov chemických látok. Ochrana rastlín sa vždy začína v pôde.


Choroby a škodce pri pestovaní priesad
Priesady dopestujeme j v teple interiéru na parapete za oknom.

Keď rastliny padajú

Najčastejším problémom, ktorý sa vyskytuje pri pestovaní priesad, je choroba nazývaná padanie klíčnych rastlín. Prejavuje sa od vyklíčenia po vytvorenie dvoch až troch pravých lístkov. V poraste vytvára ohniská odumierajúcich rastlín.

Symptómy ochorenia sú takmer vždy rovnaké: koreňový kŕčok je spočiatku vodnatý, neskôr černie a slabne, pletivá v tomto mieste odumierajú a rastlina padá. Choroba dokonca niekedy napáda už klíčiace semená, ktoré vplyvom infekcie vôbec nevzídu. Šíri sa nedezinfikovanou pôdou a kúskami napadnutých rastlín.

Pôvodcom choroby sú spóry parazitných húb v pôde. Jej vzniku a šíreniu sa dá zabrániť prevenciou. To znamená semená vysievať podľa lunárnych cyklov do kvalitnej pôdy a následne aplikovať biologický prípravok Trifender, ktorý je založený na prírodnej báze a neobsahuje žiadnu chemickú zložku. Preparát je netoxický pre rastliny, zvieratá aj človeka. Po jeho použití nie je nutná ochranná lehota. Nedá sa predávkovať.

Účinná látka prípravku je užitočná huba Trichoderma asperellum, ktorá je prospešná pre vývoj rastlín. Zároveň podnecuje vyššiu odolnosť proti škodlivým pôdnym hubám a znečisteniu životného prostredia. Podľa nových poznatkov táto huba vyvoláva v rastlinách obranné reakcie proti napadaniu a pôsobí stimulačne na rast koreňov i na nadzemných častí rastlín. Vylepšuje tiež hospodárenie rastlín so základnou stavebnou látkou, dusíkom. Trichoderma dokáže dokonca spolupracovať s mykoríznymi hubami, no zistilo sa, že samostatne je oveľa účinnejšia a sama sa stáva mykoríznou, čiže spolupracuje s koreňmi v prospech rastliny.

Prípravok navyše účinkuje počas celej vegetačnej sezóny. Podporuje rozvoj koreňového systému, výrazne stimuluje rastliny, predlžuje vegetačné obdobie, a tým zvyšuje výnosy. Prípravok aplikujeme ešte pred výsevom, keď ním ošetríme osivo. Dokonca i chemicky morené osivá sa odporúča premiešať s práškom Trifender. Aj po výseve, až do vytvorenia prvých pravých listov, opakujeme zálievku 0,1-percentným roztokom Trifenderu.

Choroby a škodce pri pestovaní priesad
Pletivá nad pôdou odumierajú a rastlina padá.

Na imunitu

Keď nastane problém s padaním rastlín, okamžite treba použiť biologický prípravok Chitopron, a to rozriedený vo vode v koncentrácii 0,4 %, a zaliať ním napadnuté miesto. Ide o špeciálny prípravok na posilnenie imunitného systému rastlín, čím sa zabezpečí odolnosť proti hubovým a bakteriálnym ochoreniam. V čase choroby aplikáciu opakujeme v týždenných intervaloch.

Priamo do pôdy

Aj miesto výsadby sadeníc dobre pripravíme. Do pôdy aplikujeme prípravok Trifender a bakteriálny prípravok Carbosan. Biologické prípravky zabezpečia „čistotu“ pôdy, čo sa týka hubových chorôb, a zároveň zabezpečia kvalitné biogénne hnojenie.

Baktérie v Carbosane nie sú citlivé na slnečný svit, a preto sa dajú používať do pôdy aj na list. Neničí ich ani skladovanie. Po aplikácii do pôdy okamžite začnú spracovávať vzdušný dusík. Za sezónu naviažu 30 až 80 kg čistého dusíka. Závisí to však aj od pomeru uhlíka a dusíka v pôde. Kombinácia pôdnych organizmov v Carbosane uvoľňuje z pôdy ďalšie minerálne látky, ako sú fosfor, draslík, horčík, bór a iné. Obyčajne po dlhoročnom hnojení umelými hnojivami sú v pôde nahromadené neprístupné minerálne látky. Toto je spôsob, ako ich za nízku cenu uvoľniť a naštartovať zlepšenie pôdneho života.

Choroby a škodce pri pestovaní priesad

Kroky proti padaniu klíčnych rastlín

  1. Semená, ktoré plánujeme vysiať, položíme na dostatočne veľkú podložku a posypeme ich primeraným množstvom prípravku Trifender. Semená vyberieme, preosejeme a v tomto istom prášku obalíme postupne semená všetkých druhov zeleniny, ktoré chceme sadiť v ten deň. Po výseve rozriedime zostatkový prášok množstvom vody tak, aby koncentrácia roztoku zodpovedala približne 1 % (1 g – 1 čajová lyžička na 1 l vody). Týmto roztokom zalejeme vysiate semená. Docielime tak, že spóry huby Trichoderma asperellum vyklíčia skôr, ako semeno a zabránia patogénnym hubám, aby k nemu prenikli. Rovnakým spôsobom ošetrujeme aj semená kvetín a okrasných rastlín.
  2. Pri použití sejacích strojčekov postupujeme tak, že potrebné množstvo semien nasypeme do strojčeka, posypeme Trifenderom, premiešame a vysievame. Dáme pozor, aby bola stieracia kefka strojčeka dobre posypaná, čím dosiahneme spoľahlivé obalenie semien.
  3. Keď sa objavia prvé pravé listy rastlín, zálievku roztokom Trifender opakujeme v množstve asi 10 cm3 na jednu rastlinu. Za 7 – 10 dní to zopakujeme. Ďalšie zálievky pripravíme minimálne raz za mesiac.
  4. Aj pri výsadbe cibuľovín môžeme použiť Trifender. Ak ich nechceme jednotlivo obaľovať, tak si urobíme roztok, cibule v ňom opláchneme a hneď sadíme. Roztok, ktorý nám ostal, nalejeme na vysadené rastliny. Počas vegetácie rastliny niekoľkokrát postriekame roztokom Fielderu.
  5. Trifenderom sa dá ošetriť aj sadba zemiakov. Pripravené zemiaky umyjeme, osušíme a namočíme do 0,1-percentného roztoku Trifender. Potom ihneď sadíme, roztokom hľuzy polejeme a zahrnieme zeminou.
  6. V zálievke pre klíčiace rastliny môžeme miešať Trifender s Carbosanom, čiže užitočnú hubu s užitočnými baktériami.
  7. Pred výsadbou sadeníc do voľnej pôdy odporúčam aplikovať Carbosan, 1dl na 10 l litrov vody.

Škodce na priesadách

So smútivkami, čiernymi drobnými muškami, sa už stretol snáď každý pestovateľ. Sú veľké asi 2 – 4 mm. Majú dva páry čiernosivých, dymovo sfarbených krídel. Mušky samy priamo rastlinám neškodia, môžu však prenášať množstvo patogénnych húb, napríklad Phytophthora či Pythium. Škodlivé pre rastliny sú však ich larvy. Darí sa im vo vlhkom humusovom pôdnom substráte, kde obhrýzajú jemné korienky, tým ich oslabujú a otvárajú cestu hubovým chorobám.

Choroby a škodce pri pestovaní priesad
Lepové pásy signalizujú výskyt škodcu.

Možno si ich priniesť z obchodu

Larvy a kukly smútiviek (Bradysia paupera) si môžeme priniesť v substráte alebo v kvetináči s rastlinou priamo z obchodu a až doma sa nám liahnu mušky. Pri silnom výskyte obťažujú, keďže lietajú všade okolo. Samičky žijú len 3 – 7 dní. Kladú celkom 20 – 40 vajíčok do retiazok alebo na kôpku do vlhkej pôdy, rašelinového substrátu alebo na zvyšky rastlín. Larvy sú 5 – 7 mm dlhé, štíhle, beznohé, sklovito priehľadné so zreteľným tukovým telieskom vo vnútri tela.

Čas vývoja od vajíčka po dospelca trvá v skleníku alebo v byte najmenej 3 týždne a larvy pritom prechádzajú 4 vývojovými štádiami. Počas roka dospieva niekoľko generácií. Tohto škodcu sa možno zbaviť biologickou cestou pomocou parazitických hlístic.

Kedy zakročiť?

V skleníku alebo v byte si všímame výskyt poletujúcich malých mušiek. V skleníku rozvešiame žlté lepové signalizačné dosky, na ktoré naletujú dospelce a nalepia sa na ne. Ak je prilepených za krátky čas veľa, urobíme ochranný zásah hlísticami.

Choroby a škodce pri pestovaní priesad

Hlístice požierajú larvy

Biologickou ochranou proti pôdnym larvám rôzneho hmyzu je ich napadnutie parazitickými hlísticami z čeľadí Steinernematidae. Hlístice sa dajú kúpiť pod názvom Entonem. Invázne larvy hlístic neomylne vyhľadávajú v pôde skryté larvy hmyzu podľa vyššej koncentrácie oxidu uhličitého, ktorý larvy vydychujú.

Vnikajú do nich tráviacimi a dýchacími otvormi. Každá hlística si so sebou prináša symbiotickú baktériu z rodu Xenorhabdus, skrytú v špeciálnom puzdierku kvapkového tvaru. Po vniknutí hlístic do hostiteľa sa baktéria v larve hmyzu uvoľní, množí sa, a pritom vylučuje jed. Ten larvu v priebehu 24 – 48 h zabije. V tele mŕtvej larvy hlística dospieva a množí sa. Dospelec má nitkovito pretiahnuté telíčko dlhé asi 0,1 mm. Samičky hlístic kladú vajíčka. Z nich sa liahnu larvy, ktoré aktívne opúšťajú mŕtvu larvu hmyzu a napádajú ďalšie živé larvy škodcu. Vývojový cyklus hlístic môže trvať 7 – 21 dní.

Choroby a škodce pri pestovaní priesad

Ako aplikovať hlístice?

Hlístice zakúpené v prípravku pod obchodným názvom Entonem sa aplikujú do pôdy v počte asi štvrť až pol milióna na 1 m2, pri veľkom výskyte škodcu až 1 milión na 1 m2 alebo sa ošetrenie opakuje.

Samotná aplikácia je jednoduchá a realizuje sa zálievkou či postrekom na dobre prevlhčenú, nie však premočenú pôdu.

Entonem neaplikujeme na povrch suchej a slnkom ožarovanej pôdy. Hlístice sú citlivé na UV – žiarenie. Za slnečných dní sa zálievka aplikuje skoro ráno alebo až večer, v dňoch, keď je zamračené, kedykoľvek. Po aplikácii udržiavame pôdu vlhkú.

Hlístice rozriedené vo vode aplikujeme dôkladne vyčisteným (najmä od chemikálií) postrekovačom. Tlak v postrekovači nemá byť väčší ako 3 bary.

Na zálievku sa dá použiť aj krhla. Pretože sa hlístice sa v kvapaline rýchlo usadzujú na dno, ju nutné obsah vedra a postrekovača často premiešavať.

Po zálievke alebo po postreku dospelé smútivky ešte niekoľko dní poletujú, potom však vyhynú. Ich larvy sú v pôde napadnuté hneď.

Parazitické hlístice sa k nám dovážajú zo zahraničia. Množstvo 5 miliónov použijeme podľa intenzity výskytu lariev na ošetrenie 8 – 10 m2 plochy.

 

 

Text: Ing. Zoltán Tamašek
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada , Biotomal

Diskusie na tému článku