Čiernohlávok dostal svoje meno podľa špecifických kalichov, ktoré sa po odkvitnutí premenia na tmavohnedý semenník. Jedno z množstva pomenovaní čiernohlávka, Božia spása, symbolizuje široký rozsah jeho liečivých účinkov.
Poznáte nenápadný čiernohlávok?
Čiernohlávok, Prunella vulgaris L., je trvácna, medonosná bylinka z čeľade hluchavkovitých. Jemne chĺpkatú rovnú stonku zdobia pyskovité kvety modrofialovej farby, usporiadané do klasov. Plody sú tvrdky.
Nájdeme ho na lúkach, pasienkoch, rúbaniskách, lesných okrajoch a čistinkách. Výborne sa cíti na slnečnom, teplom stanovišti, aj v bežnej zemine záhrad. Dobre znáša obdobie sucha, no i mrazov, odoláva aj mínusovým teplotám do – 34 °C. Skromný a nenáročný čiernohlávok môže byť nielen okrasou skaliek v záhrade, svoje čestné miesto má aj v domácej lekárničke.
Čiernohlávok harmonizuje svojou podstatou i pomenovaním
Vďaka svojim liečivým účinkom dostal čiernohlávok od stredovekých nemeckých liečiteľov pomenovanie Gottheil – Božia spása. Má však aj množstvo iných, ľudovo zaužívaných názvov. Čiernohlávok sa skrýva aj pod pomenovaním kňazská zelina, čertohlav, čiernohlávka, hlavuška, májovník či brunelka.
V starých herbároch nájdeme čiernohlávok pod názvom bylina svätého Antona, Božie uzdravenie alebo svalník menší. Posledné pomenovanie súvisí s jeho schopnosťou posilniť, sceliť rany, a to vonkajšie i vnútorné. Svoj pôvod má v Európe, no v súčasnosti je už rozšírený po svete.
Zber a spracovanie
Čiernohlávok je liečivá rastlina, ktorá kvitne od júna do septembra. Na vhodnom stanovišti sa zvykne bujne rozrásť a je obľúbený u včiel a čmeliakov. Zbiera sa vňať, a to hneď, ako začne kvitnúť, pretože neskôr kvety opadávajú. Sušíme ho v tenkých vrstvách, pri teplote do 30 °C. Uchovávame ho v dobre uzavretých nádobách a chránime pred svetlom a vlhkom.
Vňať obsahuje triesloviny, horčiny, kyselinu oleanovú, kávovú, chlorogénovú, z flavonoidov predovšetkým rutín, izokvercitrín a hyperozid, plus éterické oleje. Látky, ktoré obsahuje urýchľujú hojenie rán a zápalov, zvyšujú zrážanlivosť krvi. Čaj sa odporúča pri bolestiach hrdla, žalúdka, na ženské problémy. Kúpeľ z čiernohlávka je vhodný na natiahnuté svaly a boľavé kĺby.
Prírodné liečivo
Trieslovina a kyselina rozmarínová zabezpečujú silný protizápalový účinok tejto liečivej rastliny. Spolu s flavonoidmi účinkujú antioxidačne. Čiernohlávok preventívne pôsobí proti vzniku kožných nádorov, zhubnému bujneniu tkanív.
Pri vnútornom užívaní pozitívne pôsobí pri arterioskleróze. Čerstvé listy čiernohlávka sa výborne hodia na prípravu rôznych zeleninových šalátov. V kozmetických prípravkoch sa využíva proti predčasnému starnutiu pleti.
Čiernohlávok má protizápalové, antibakteriálne, antibiotické, antimykotické, tonizačné, detoxikačné účinky. A to nie je všetko, čo v sebe skrýva. Má rad ďalších liečivých vlastností:
- harmonizuje hormonálny systém
- posilňuje organizmus v čase chrípky a nachladnutia
- má silný protizápalový účinok v oblasti slizníc nosohltana, ústnej dutiny a ďasien
- znižuje zahlienenie
- podporuje zrážanlivosť krvi
- znižuje riziko vysokého krvného tlaku
- priaznivo pôsobí pri infekcii močového mechúra
- podporuje regeneráciu tkaníc a hojenie rán
- pomôže pri žalúdočných a črevných ťažkostiach ako aj pri vredoch
- odporúča sa pri hnačke
- regeneruje pečeň a žlčník
- zmierňuje bolesti svalstva a kĺbov
- účinne lieči pokožku s akné
Čaj zo sušených lístkov čiernohlávka
Dve až tri čajové lyžičky čiernohlávka vložte do 3/4 litra vody a dajte variť. Povarte tri minúty a sceďte. Do čaju si pre lepšiu chuť môžete pridať lyžičku medu. Pozor! Čaj sa odporúča piť iba do 17. hodiny. Odporúčaná dávka je 2 – 3 šálky denne. Po troch týždňoch užívania čaju je vhodné dať si prestávku po dobu aspoň 1 týždňa. Pri dlhodobom užívaní čaju môže dôjsť k zápche.
Ako kloktadlo použijeme zápar z čiernohlávka (1 lyžička na 1 hrnček vody s prípravou totožnou ako pri čaji). Kloktáme pri bolestiach hrdla a zápalových ochoreniach nosohltana.
Vonkajšie použitie záparu zo sušenej rastliny
- ako obklad na pokožku postihnutú akné
- na drobné poranenia a odreniny
- na dezinfekciu rán
- na hemoroidy
Kúpele a obklady sa používajú pri zápaloch slizníc ženských pohlavných orgánov a konečníka, ale tiež na kožné infekcie.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
It's far stated that Park Min-jae took benefit of the long excursion to tour to…