Keď sa stane situácia s chorobami a so škodcami na krušpáne neúnosná, začneme sa obzerať po vhodných náhradách. V sortimente kríkov nájdeme odolné listnáče aj ihličnany, ktoré tiež potešia zahustenými vetvami aj relatívne pomalým rastom.
Pridanou hodnotou náhradných drevín je, že počas jari alebo v lete zaujímavo rozkvitnú, pričom môžu potešiť aj jemnou alebo i výraznejšou príjemnou vôňou. Krušpánu býva jeho výrazná „aróma“ vytýkaná a nie každému vyhovuje, obzvlášť ak ho máme vysadený blízko odpočinkovej terasy či okien.
V posledných rokoch krušpán trápia najmä rôzne škodce, predovšetkým vijačka krušpánová. Tento nepôvodný motýľ môže svojimi húsenicami rastlinu vážne poškodiť alebo úplne zničiť, čo nás núti k častej kontrole a používaniu ochranných postrekov. Preto mnohí záhradkári zvažujú nahradenie krušpánu odolnejšími druhmi.
Za určitý nedostatok sa môže považovať aj jeho „nemennosť“ v priebehu roka. Ani na konci sezóny totiž nemení farbu, čo naopak napríklad bršlen Fortuneov zvládne perfektne. Okrem estetickej variabilnosti alternatívne rastliny často ponúkajú aj väčšiu odolnosť voči chorobám a škodcom. Tým sa znižuje potreba intenzívnej starostlivosti a používania chemických prostriedkov, čo je výhodné pre zdravie záhrady aj životné prostredie.
1. Bršlen Fortuneov (Euonymus fortunei)
Ak hľadáme nenáročnú, ale napriek tomu maximálne efektnú rastlinu namiesto náchylného krušpánu, potom je tento vždyzelený bršlen ideálnou voľbou. Je dostupný v mnohých krásnych kultivaroch s listami tmavozelenými, bielo- aj žltozelenými. Veľmi dobre sa tvaruje. Najobľúbenejší je kultivar ‘Emerald’n Gold’.
Výška × šírka: 0,6 × 0,8 m
2. Zemolez lesklý (Lonicera nitida)
Nenáročný vždyzelený zemolez rastie dobre na slnku aj v polotieni v úplne bežnej záhradnej pôde. Znáša hlboké zmladenie, ktoré je niekedy nutné po namrznutí vplyvom extrémnych holomrazov. Dá sa tiež veľmi dobre tvarovať do živých plotov. Je to spoľahlivá náhrada krušpánu, ktorá rastie pomaly a kompaktne.
Výška × šírka: 0,6 × 1,5 m
3. Zemolez kapucňovitý (Lonicera pileata)
Tento vždyzelený ker sa podobá príbuznému zemolezu lesklému. Aj bez tvarovania tvorí rozvetvené, husto olistené vetvičky s lesklými listami. Často sa používa do nízkych živých plotov aj ako výplňový ker medzi ďalšie okrasné rastliny. Vyhovujú mu priepustné pôdy na slnku alebo v polotieni.
Výška × šírka: 0,8 × 2 m
4. Nohovec Lawrenceov (Podocarpus lawrencei)
Nízky kompaktne rastúci vždyzelený ihličnan je u nás pomerne bežne dostupný v kultivare ‘Blue Gem’ so sivozelenými ihličkami. Najlepšie sa mu darí na slnku v dobre priepustnej pôde. Aj bez zvláštnej starostlivosti rastie kompaktne, rezom na jar alebo začiatkom leta vytvoríte ešte pravidelnejšiu štruktúru.
Výška × šírka: 0,5 × 1 m
5. Osmant Delavayov (Osmanthus delavayi)
Vždyzelená rastlina s tmavozelenými lesklými listami patrí medzi najvoňavejšie okrasné kríky. Od mája do septembra na vetvách rozkvitajú bohaté kvetenstvá jasne bielych rúrkovitých kvetov. Už na diaľku voňajú po vanilke. Osmant sa dobre tvaruje rezom, je odolný proti mrazu a navyše je užitočný aj pre opeľovače.
Výška × šírka: 3 × 2,5 m
6. Tis obyčajný (Taxus baccata)
Tento vždyzelený ihličnan je ideálne riešenie do hlbokého tieňa. Aj keď sa krušpánu príliš nepodobá, dá sa ním listnatý ker pomerne dobre nahradiť práve v tienistých častiach. Tis je v porovnaní s ním naozaj odolný proti chorobám i škodcom, znesie aj hlboké zmladenie a v záhrade nás bude tešiť veľa rokov. Je totiž dlhoveký.
Výška × šírka: 10 × 7 m
7. Cezmína vrúbkovaná (Ilex crenata)
Druh ázijskej cezmíny, ktorý poteší veľmi drobnými vždyzelenými lístkami s priemerom 1 až 2 cm. Vďaka tomu je ideálny na tvarovanie rôznych figúr a aj do nízkych živých plotov. Medzi kompaktné kultivary s hustým olistením patrí napríklad ‘Convexa’. Najlepšie rastie na slnku alebo v polotieni v kvalitnej pôde.
Výška × šírka: 2 × 1,5 m
8. Dráč bielolistý (Berberis candidula)
Tento vždyzelený dráč s tmavozelenými kožovitými listami v máji rozžiaria sýtožlté kvety. Tvarovanie mierne sťažujú pevné tŕne vyrastajúce z vetvičiek. Prirodzene vytvára oblúkovito ohnuté vetvy, jeho tvar sa dá upraviť rezom.
Výška × šírka: 1 × 1 m
9. Rododendron neprístupný (Rhododendron impeditum)
Ak nám neprekáža, že náhrada za krušpán bude na jar výrazne kvitnúť, môžeme ho nahradiť aj týmto zakrpateným rododendronom, ktorý k dobrému rastu potrebuje dostatok rašeliny. Vyhovuje mu polotieň až tieň. Rastie pomaly a prirodzene kompaktne, nepotrebuje žiaden pravidelný tvarovací rez. Kultivar ‘Azurika’ rozkvitá v apríli a máji žiarivými modrofialovými kvetmi.
Výška × šírka: 0,4 × 1 m
Galéria k článku
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Mala som krasne zelene kruspany a v priebehu 14 dni co sme boli na dovolenke mi…