Dnes si predstavíme pomerne výnimočnú, rozhodne atraktívnu a neopozeranú rastlinu. Ide o druh s názvom citrónovníkovec trojlistý, niekedy nazývaný aj citrónovec (Poncirus trifoliata).
Citrónovníkovec pochádza zo severnej Číny a Kórey, a ako jediný z citrusov znáša naše zimy, takže ho môžeme pestovať trvalo vonku. Uvádza sa, že vydrží mrazy až do -27 °C, čo je veľmi vysoká odolnosť. Je to opadavý ker, ktorý plodí veľké množstvo okrúhlych, približne 5 cm veľkých plodov žltej farby. Tieto plody majú hrubú, na povrchu jemne zamatovú šupku, ale obsahujú len málo dužiny, pretože sú plné semien. Šťavy je v nich málo, a okrem toho, že je kyslá, má veľmi nepríjemnú a výrazne horkú chuť. Niektorí ľudia tvrdia, že ju možno použiť, ale chuť je skutočne dosť nepríjemná.
Plody však veľmi dekoratívne zdobia rastlinu, kým neopadnú, a pozbierané ich môžeme používať ako ozdobu v interiéri, kde vylučujú atraktívnu vôňu. Veľmi vhodné je kombinovať tieto plody s plodmi dulovca (Chaenomeles sp.), ktorý dozrieva v rovnakom čase. Ich kombinácia poskytuje veľmi príjemnú vôňu aj 1 – 2 týždne po zbere.
Podpník a živý plot
Citrónovníkovec sa niekedy používa ako podpník pre ovocné citrusy, no nie je celkom ideálny kvôli tomu, že vyžaduje chladné zimovanie.
Samotná rastlina je veľmi atraktívna aj v kvete, keď zavčasu na jar (v apríli a máji) bohato kvitne, na citrus pomerne veľkými bielymi kvetmi. Tie kvitnú pred vyvinutím listov a efektne kontrastujú s mohutnými, nápadnými ostňami, ktoré sú pre tento druh typické. Vďaka nim je rastlina veľmi vhodná na nepreniknuteľné živé ploty.
Ako pestovať citrónovníkovec
Ak sa dostaneme k zrelým plodom, ktoré sú bohaté na semená, získame tým dostatok osiva pre živý plot. Tento druh veľmi dobre znáša tvarovanie a rez a rastie veľmi prispôsobivo, takže ho možno pestovať nielen ako živý plot, ale dá sa tvarovať podľa predstáv aj ako solitér.
V našich podmienkach rastie do výšky 2 – 3 metrov, v domovine až do 7 metrov. Na pôdu nemá veľké nároky, ale za výživnú a primerane vlhkú pôdu sa odvďačí dynamickým rastom, kvitnutím a plodením. Tiež ocení slnečné stanovište. Rastlinu možno viesť po rokoch na kmeň a korunku, kedy sa dá pod ňou a okolo nej bezpečne pohybovať. Inak môžu byť ostne skutočne nebezpečné pre deti aj zvieratá a pri troške nepozornosti pre každého.
Letiaci drak
Okrem botanickej verzie sa pestuje aj špecifický kultivar ‘Flying Dragon’, ktorého dramaticky pokrútené konáriky a ostne evokujú letiaceho draka. Tento efekt robí rastlinu ešte atraktívnejšou, najmä ak je pestovaná ako solitér.
Plody nie sú jedlé, ale…
Hoci plody nie sú vhodné na kuchynské použitie, ich dekoratívna hodnota je nepopierateľná. Existuje však aj spôsob, ako ich využiť ako ovocie, ale nie priamo. Existujú totiž krížence citrónovníkovca s mandarínkou, ktoré boli šľachtené na odolnosť voči mrazom a zároveň majú použiteľné plody. Krížili sa aj s druhom yuzu, čo je japonský typ citrusu. Medzi tieto hybridy patrí napríklad Citradia „C.P.B.“, ktorá údajne vydrží mrazy až do -18 °C, alebo hybrid HRS 899 J, ktorý znáša teploty do -15 °C.
Okrem viacerých obdobných krížencov je ešte zaujímavým Citrumelo Swingle, hybrid citrónovníkovca a grapefruitu (Citrus paradisi Duncan), ktorý údajne znáša mrazy do -15 °C. Tento hybrid má plody veľkosti stredných pomarančov a eliptického tvaru. Bohužiaľ, v našich podmienkach plody nestihnú dozrieť, takže táto informácia je skôr zaujímavosťou alebo tipom na pestovanie v južnejších lokalitách alebo nevykurovaných skleníkoch.
Galéria k článku
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock, Martin Kohútek
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…