1. Žlté ihličie nie
Nekupujte vianočný stromček so žltým a opadávajúcim ihličím. Vyberajte vitálne pôsobiace, husté a pekne vyfarbené stromčeky. Pozrite si aj reznú ranu. Nemala by byť zaschnutá. Ak je, treba ju zrezať, obnoviť – stromček tak bude lepšie prijímať vlahu.
2 Po kúpe do chladu
Po kúpe stromček – ešte zviazaný – dajte do vedra so studenou vodou a umiestnite ho do chladnej miestnosti. Rozviažte ho, až keď ho v danej miestnosti nainštalujete do stojana. Pri prenášaní to iste oceníte. Navyše, nezostane po vás veľa odpadu.
3. V črepníku
Ak si kupujete vianočný stromček v črepníku, mal by mať kompaktný koreňový bal. Nesmie byť presádzaný tesne pred predajom (koreňový bal sa po povytiahnutí dreviny z črepníka rozpadá). Taký stromček zakrátko v interiéri zahynie. Takisto by mal byť vitálny, bez žltého a opadávajúceho ihličia.
4. V exteriéri
Okrem interiéru si môžete vianočný stromček (zväčša vysadený v nádobe) umiestniť aj na terasu, balkón, dvor alebo na priedomie. Na tento účel je ideálny kompaktne rastúci smrek pichľavý (Picea pungens ‘Glauca Conica’). Netreba ho špeciálne zdobiť, postačí nainštalovať naň len drobné svetielka.
Text: Daniel Košťál, redakcia
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, Evelina patri medzi klubove odrody ako som sa dnes docitala, je nejak…