Čo (ne)rezať koncom leta? Len takto si udržíme záhony dlho krásne

Cieľom údržby kvitnúcich záhonov koncom leta je, aby boli stále krásne a kvitli čo najdlhšie. Čo ešte rezať v auguste?

Čo rezať v auguste v záhrade
Priebežne odstraňujeme odkvitnuté kvety a súkvetia, aby boli letné záhony stále krásne a svieže. Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Je to mesiac august, počas ktorého si ešte užívame plnými dúškami letné dni, no zároveň sa už sem-tam zavanie chladnejší jesenný vzduch. Objavujú sa i prvé usychajúce listy, i keď v posledných rokoch viac zo sucha, ako z blížiaceho sa konca sezóny. Naše kvetinové záhony sú stále plné farieb, hlavnú úlohu na seba preberajú trvalky neskorého leta.

Priebežne odstraňujeme odkvitnuté kvety, aby sa tvorbou semien neznižovala intenzita kvitnutia. Aj pestovatelia zeleniny zažívajú mesiac hojnosti. Dozrievajú paradajky, papriky, cukety, fazuľky, sladké kukurice a mnoho iných zelenín, ktoré treba konzumovať a prebytky spracovať.

Čo rezať koncom leta?

Čo sa rezov týka, august môže byť náročný mesiac predovšetkým vtedy, keď je v záhrade veľa tvarovaných vždyzelených drevín. V tomto mesiaci ešte stále môžeme skrátiť dlhé „bičovité“ výhonky vistérie a podporiť tak jej kvitnutie v ďalšom roku.

Podľa potreby sa venujeme aj „snímaniu“ viniča, čiže skracovaniu príliš vyrastených letorastov.

Letný rez hrušiek
Počas letného rezu jabloní a hrušiek skracujeme neželané výhonky. Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Udržiavame kvitnutie

Aby letné záhony boli stále krásne a svieže, priebežne odstraňujeme odkvitnuté kvety a súkvetia, ako aj poškodené, choré či odumreté rastlinné časti. Dobrým náradím sú ostré záhradnícke nožnice bežnej veľkosti alebo i menšie. K práci sa hodí aj vedierko, kam priamo dávame všetko odstrihnuté, čo následne poľahky odnesieme priamo na kompost.

Rastliny, ktoré režeme v auguste

Prerezávanie a strihanie v auguste zahŕňa predovšetkým odstraňovanie odkvitnutých častí rastlín. Venujeme sa aj tvarovaniu drevín, pretože ich rast je už pomalší, a tak po reze neočakávame veľké prírastky, ktoré by, navyše, mali do konca sezóny stihnúť dozrieť. Neskorší rez by už mohol spôsobiť namŕzanie rastlín.

Vavrínovec

Skracujeme ho ručne pomocou nožníc, vo výške aj teleskopických. Vyhneme sa plotostrihu, lebo poškodené listy následne hnednú.

Panašované vždyzelené rastliny

Odstránime výhonky, ktoré sú zelené, inak časom prerastú a zvíťazia nad celou panašovanou časťou.

Rez panašovaných vždyzelených rastlín
Rez panašovaných vždyzelených rastlín Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Letné záhony

Odkvitajúce kvety cínií a iných letničiek pravidelne odstrihávame až po listový uzol, z ktorého zakrátko vyrastú nové kvety.

Alchemilka

Odstránime odkvitnuté kvety a žltnúce staré listy. Následne dobre zalejeme, čím povzbudíme rast nových sviežich zamatových listov.

Rez alchemilky
Rez alchemilky Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Teraz nerežeme

× Vinič

Hoci snímanie viniča patrí k bežným letným prácam vo vinohrade, jeho radikálny rez necháme na zimu, keď sú výhony dobre vyzreté.

× Brečtan

Blíži sa obdobie jeho kvitnutia. Keďže kvety sú pastvou pre opeľovače v neskoršom období sezóny, s jeho redukciou počkáme do odkvitnutia.

× Ruže

Hlboký rez by teraz mohol spôsobiť namrznutie počas zimy a na jar by bol nutný ešte hlbší opravný rez. Správne ich režeme začiatkom jari. Momentálne môžeme zľahka odstraňovať odkvitajúce kvety, pokiaľ teda nepestujeme druhy kvôli tvorbe plodov.

× Muškáty

Ak si chceme rozmnožiť muškáty z odrezkov, počkáme s tým na september, najlepšie totiž zakoreňujú práve vtedy.

Galéria k článku

Text: Frances Tophill, redakcia
Foto: Gardener´s World (Sarah Cuttle, Jason Ingram)
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: august | letný rez | rez

Diskusie na tému článku