Krásna záhrada sa nezaobíde bez správneho jarného rezu. Dostane rastliny znova do kondície, zlepší ich zdravotný stav a podporí kvitnutie.
V marci a apríli nastáva najlepšie obdobie na rez celej škály ovocných stromov, ale aj okrasných kríkov. Aj keď by ste mohli väčšinu kríkov ponechať svojmu osudu bez rezu a kochať sa dlhé roky z ich prirodzenej krásy, určite sa oplatí pozrieť sa na techniky rezu trochu bližšie a tejto práci sa každú jar dôsledne venovať. Rez je totiž jedinečnou možnosťou, ako ich udržať v tej najlepšej kondícii, v dobrom zdravotnom stave a tiež ako u nich podporiť kvitnutie či vyfarbenie listov alebo výhonov.
V tomto období sa môžete pustiť napríklad do rezu drevitých ľubovníkov, japonských tavoľníkov, ibištekov, svíbov aj obľúbených budlejí. Zatiaľ čo niektoré extrémne odolné kríky je možné rezať už v predjarí, v apríli sa blíži ideálny čas na údržbu aj náchylnejších druhov, ktoré by pri predčasnom reze mohli namrznúť. Sem patrí aj jeden z najobľúbenejších druhov atraktívne kvitnúcich krov – hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata).
Druhy, ktoré režeme teraz
V marci a apríli sa dajú prerezávať aj menej odolné kríky, ktoré by pri januárovom alebo vo februárovom reze mohli namrznúť. Navyše sa môžete pustiť do údržby tých druhov, na ktoré ste minulé mesiace tak trochu zabudli.
Drevitý ľubovník (Hypericum ‚Hidcote‘)
Tento druh ľubovníka poteší jednoduchým rezom. Výhony totiž stačí úplne jednoducho zrezať pri pôdnom povrchu. Letorasty vás potom obdaria záplavou sýtožltých kvetov.
Budleja Davidova (Buddleja davidii)
Pokiaľ chcete mať istotu, že budleja po reze nenamrzne, radšej ju režte až v apríli. Rezom ker skráťte na výšku okolo 40 až 60 centimetrov. Všetky slabé výhony môžete odstrániť.
Vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus)
Vavrínovec môžete v tomto období hlboko zmladiť alebo vykonať len spätný rez, ktorým udržíte na uzde aj bujne rastúce odrody. Vetvy skracujte tesne nad púčikom idúcim smerom von z kra.
Pajazmín vencový (Philadelphus coronarius)
Aj keď sa tento ker dá rezať už skôr, stihnete to aj v apríli. Pri reze odstráňte úplne pri zemi najstaršie vetvy, mladé ponechané výhony sa postarajú o bohaté kvitnutie.
Teraz nerežeme
Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla)
Hlavne v chladných oblastiach s jej rezom radšej počkajte na začiatok mája. V tom čase už vyháňa púčiky, takže sa ľahko spoznajú mrazom poškodené konáre.
Palieska (Corylopsis)
Radikálny rez rozhodne nepotrebuje, poškodené výhony sa odstraňujú v predjarí. Jarným rezom by sme sa zbytočne ochudobnili o jej krásne kvety.
Magnólie (Magnolia)
Prevažná väčšina magnólií rez takmer vôbec nepotrebuje. V marci a apríli sú navyše tieto kríky v plnom kvete. Pokiaľ predsa len bude nutný rez, tak len decentný a najlepšie v predjarí.
Galéria k článku
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, mam mladu marhulu, ktora je ostrihana sposobom, ze strednik zacina pod…